Czy powinieneś przyjąć zdecentralizowaną sieć?

Mówiąc najprościej, tradycyjny projekt sieci nie wytrzymuje dzisiejszych ogromnych obciążeń. Miliony konsumentów przesyłają strumieniowo treści, zapisują / synchronizują pliki z usługami w chmurze, korzystają z przetwarzania brzegowego, wdrażają kontenery, przyjmują łańcuch bloków i nie tylko, dlatego stara topologia sieci po prostu nie nadąża.

Co gorsza, kiedy znajdziesz centralny punkt awarii, ostatecznie zawiedzie.

To jest upadek scentralizowanej sieci – dane muszą przepływać przez centralny punkt. Z tego powodu scentralizowana sieć boryka się z maksymalnym wykorzystaniem i nie cieszy się stabilnością i niezawodnością wymaganą przez dzisiejszych użytkowników.

Kiedy sieci i internet zaczęły uciekać w latach 90., mniej niż 1% światowej populacji był online. Według danych, obecnie online jest ponad 4 miliardy ludzi Statista. To 58% światowej populacji. Oryginalna konfiguracja sieci – w której tylko niewielka liczba firm posiada serwery zasilające Internet i kontroluje je – nie nadąża za bieżącymi wymaganiami.

I nie kończy się to po stronie WAN. Firmy cierpią również z powodu opóźnionych sieci, które nie są w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym ich scentralizowanym sieciom.

Dlatego w grę wchodzi zdecentralizowana sieć.

Co to jest zdecentralizowana sieć?

Rozważ aktualną konfigurację sieci. Prawdopodobnie masz jeden serwer obsługujący WWW, jedną obsługującą bazę danych, jeden obsługujący routing. Lub, co gorsza, Twoja firma ma jeden serwer zarządzający wszystkimi tymi usługami. Może to prowadzić do poważnych wąskich gardeł w Twojej sieci. Te wąskie gardła mogą być tak poważne, nawet twoje Usługi outsourcingu IT nie mogę ci pomóc.


W przypadku scentralizowanego punktu łączności każdy pakiet danych musi zostać wysłany przez ten jeden serwer, zanim będzie mógł zostać rozesłany do miejsca docelowego. Wyobraź sobie, że ten pojedynczy, scentralizowany serwer musiał codziennie obsługiwać setki lub tysiące użytkowników.

W najlepszym wypadku będzie walczył, aw najgorszym zawiedzie.

Twoja firma nie może polegać na takim projekcie. Właśnie to rozwiązują zdecentralizowane sieci. Dzięki nim obciążenie sieci jest rozłożone na sieci peer-to-peer, które są zbudowane na całej społeczności użytkowników, z których żaden nigdy nie ma kontroli. Po stronie WAN oznacza to, że kontrola jest pozbawiona zwykłych organów zarządzających (takich jak rządy i dostawcy usług internetowych) i rozprowadzana do setek lub tysięcy węzłów, które oferują użytkownikom dostęp do Internetu..

Decentralizując sieć, masz dowolną witrynę internetową lub usługę sieciową rozproszoną w tych węzłach. Zatem żaden serwer nie może działać jako wyłączny właściciel danych. W tym modelu te same treści i informacje można uzyskać z dowolnego z podanych węzłów.

Po stronie sieci LAN można przenieść kontrolę z jednego serwera dla usługi na wiele serwerów dla tej samej usługi. Jest to bardzo podobne do klastra Kubernetes, w którym wdraża się pojedynczy kontener, który można skalować w górę i przełączać awaryjnie do dowolnego węzła klastra w razie potrzeby. Jedyną różnicą między klastrem Kubernetes a zdecentralizowaną siecią LAN jest to, że żadne urządzenie nie ma nad nią kontroli.

To zdecentralizowana sieć pozwoliłaby naprawdę rozkwitać blockchain. Z definicji blockchain jest zdecentralizowaną cyfrową księgą. W pełni zdecentralizowana sieć, współpracująca ze zdecentralizowanym blockchainem, całkowicie wyeliminowałaby scentralizowane władze (takie jak rządy i dostawcy usług internetowych), umożliwiając rozwój technologii i osiągnięcie pełnego potencjału.

Czy powinieneś przyjąć zdecentralizowaną sieć?

Poza unikaniem monopoli i maksymalizacją siły blockchain, dlaczego miałoby zostać wprowadzona zdecentralizowana sieć? Jest kilka bardzo prostych odpowiedzi na to pytanie.

Pierwsza to niezawodność. Rozłożenie ciężaru usług na wiele urządzeń powoduje automatyczne przełączanie awaryjne. Jeśli jedno urządzenie w tej zdecentralizowanej sieci ulegnie awarii, inne będzie już gotowe, aby przejąć ten zapas. Na przykład możesz mieć setki serwerów obsługujących te same witryny w tej zdecentralizowanej sieci. W przypadku awarii serwera A, serwery B, C, D (i tak dalej) będą nadal obsługiwać te same witryny. To nieodłączna nadmiarowość, tworzenie kopii zapasowych i przełączanie awaryjne w jednym.

Inną zaletą zdecentralizowanej sieci jest prywatność. Chociaż może to zabrzmieć wbrew temu, co uważasz za bezpieczne, zamiast wszystkich danych przechodzących przez pojedynczy punkt w zdecentralizowanej sieci dane przechodzą przez wiele losowych punktów. Jeśli haker włamie się do scentralizowanej sieci, musi tylko znaleźć drogę do tego pojedynczego punktu wejścia, aby zebrać wszystkie dane krążące w sieci.

W zdecentralizowanej sieci dane te przechodzą przez nią losowo, więc nie wiadomo, gdzie mogą się znajdować lub gdzie w danym momencie się udać. Oznacza to, że hakerzy muszą ciężej pracować, aby zlokalizować i ukraść Twoje pakiety danych.

Tak więc dla każdej osoby lub firmy poszukującej większej niezawodności i bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem byłaby sieć zdecentralizowana.

Dlaczego zdecentralizowane sieci nie są przyjmowane

Poza oczywistym faktem, że duże firmy nie chcą zrzec się swojej kontroli, największą przeszkodą dla zdecentralizowanych sieci jest opóźnienie. Aby mieć zdecentralizowaną sieć, która działa płynnie i bez opóźnień, potrzebujesz niezwykle wydajnych serwerów. Te serwery są drogie. Dlatego większość zdecentralizowanych sieci składa się z maszyn o mniejszej mocy.

Nie powinno dziwić, że zasilając zdecentralizowaną sieć słabym sprzętem, otrzymujesz kiepskie wrażenia. Dopóki ktoś nie stworzy algorytmu kompresji, który może pomóc temu sprzętowi o zbyt małej mocy, idea zdecentralizowanej sieci pozostanie dla większości marzeniem. To nie jest niemożliwe, to tylko wyzwanie.

Taką, którą kiedyś spotkamy.

  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map