Zrzeczenie się: Poglądy i opinie wyrażone w tym artykule są poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalną politykę lub stanowisko Blockgeeks

Blockchain stał się medialnym szumem ze względu na swoje wyjątkowe i potężne cechy. Chociaż istnieje wiele emocji związanych z jej wykorzystaniem zarówno w zastosowaniach finansowych, jak i tożsamościowych, pojawił się nowy i bardziej ekscytujący obszar dla tej technologii. To jest Internet rzeczy (IoT) i Industrial Internet of Things (IIoT), które najwięcej zyskają na tej technologii. Chociaż technologia blockchain ma ogromną liczbę ekscytujących funkcji technicznych, skupimy się na tych, które są najbardziej pożądane w dzisiejszych wyzwaniach IoT.

Blockchain i IoT: idealne dopasowanie?

Blockchain i IoT: idealne dopasowanie?

Zacznijmy od obszernej globalnej księgi blokowej Bitcoin. Ta księga obejmuje tysiące węzłów na całej planecie. Jest to sieć peer-to-peer, która umożliwia aplikacjom przesyłanie komunikatów transakcyjnych między sobą przy zerowych kosztach infrastruktury i niemal natychmiastowych prędkościach. Według ostatnich statystyk bitcoin, średnie prędkości transakcji w 55% sieci wynoszą od 400 do 800 milisekund. Dzieje się tak bez korzystania z najnowszej szybkiej sieci przekaźnikowej Bitcoin, FIBER, w której prędkość może wynosić średnio 50 milisekund. Wykorzystanie takiego systemu może zaoszczędzić firmom miliony dolarów na kosztach infrastruktury i czasie, zapewniając szybkie przejście do strategii rynkowej.

Każda aktualizacja łańcucha bloków jest replikowana globalnie z nadmiarowością i niepodważalną odpornością na błędy.

Co to jest technologia Blockchain? Przewodnik krok po kroku dla początkujących

Jako globalna sieć peer-to-peer, blockchain firmy Bitcoin zapewnia osiem i pół roku sprawdzonych, niezawodnych komunikatów transakcyjnych – funkcji, której potrzeba stale rośnie w miarę skalowania liczby urządzeń dla IoT. Komunikacja peer-to-peer omija nieefektywne przeskoki w centralnej bazie danych i umożliwia wydajną autonomiczną komunikację między urządzeniami równorzędnymi. Jest bardziej niezawodny, gdy znika centralna zależność. Awaria jednego peera nie wpływa na funkcjonowanie innych rówieśników. Dla porównania, w przypadku sieci w chmurze centralnej, jeśli centralne serwery lub bazy danych staną się niedostępne (np. Przestaną działać), wpłynie to na wszystkie podłączone urządzenia, co może spowodować wyłączenie miasta pełnego urządzeń lub setek tysięcy domów. Komunikacja z urządzeniami równorzędnymi szybko stanie się nowym standardem we wdrożeniach dużych urządzeń.

Bezpieczeństwo: Blockchain i IoT

Bezpieczeństwo, jakie blockchain zapewnia urządzeniom, jest niezrównane. Media zwróciły uwagę na hacki związane z bitcoinem, ale w rzeczywistości hacki, które miały miejsce, były kradzieżą kluczy bitcoin przechowywanych we wspólnych bazach danych. Siła każdej wiadomości transakcyjnej polega na tym, że każdy węzeł w rozległej sieci weryfikuje pochodzenie wiadomości za pomocą podpisu kryptograficznego przenoszonego wraz z wiadomością. Wiadomości pochodzące z dowolnego miejsca innego niż prawdziwe źródło są nieważne i odrzucane. Ta funkcja zapobiega znanym metodom ataku, takim jak man-in-the-middle i powtórki, i jest bardzo potrzebną funkcją w IoT.

Gartner przewidywał, że ponad 20% firm wdroży rozwiązania zabezpieczające w celu ochrony ich urządzeń i usług IoT do 2017 r., urządzenia i usługi IoT zwiększą powierzchnię cyberataków na firmy, zmieniając fizyczne obiekty, które były offline, w zasoby online komunikowanie się z sieciami korporacyjnymi. Firmy będą musiały zareagować, rozszerzając zakres swojej strategii bezpieczeństwa o te nowe urządzenia online.

Koszt zgodności z przepisami i potrzeba zarządzania stanowi ogromne obciążenie dla zasobów przedsiębiorstwa. Firmy muszą inwestować w różne produkty systemowe, administratorów systemów i ponosić dodatkowe koszty utrzymania. W przypadku łańcucha blokowego wiadomość jest zapisanym nagraniem – niezmiennym zapisem łączącym obie cechy w jedną, tworząc nieprzenikniony i niemodyfikowalny wpis. Zabezpieczony przed manipulacją i korektą rekord jest nieodwracalny nawet przez operatorów węzłów magazynu danych. Ten rekord jest wymuszany kryptograficznie i przechowywany na komputerach, na których działa oprogramowanie. Mechanizm wpisywania zwykle następuje w ciągu 10 do 30 minut od zainicjowania wiadomości. Jest to niezwykle szybkie z punktu widzenia zarządzania i celów regulacyjnych, bez dalszej interwencji, co zmniejsza koszty regulacji i zgodności przy jednoczesnym osiągnięciu najwyższego poziomu zarządzania.

Jednym z takich przykładów jest:

Samojezdne samochody będące własnością spółdzielni

Korzystając z obecnych technologii firma taka jak Uber czy Google utrzymuje serwery niezbędne do prowadzenia autonomicznego samochodu.

Korzystając z usługi opartej na łańcuchu bloków, dowolna liczba osób może zawrzeć między sobą umowę na zakup autonomicznego pojazdu i dzielenie się między sobą jego konserwacją. Każda grupa spółdzielcza mogłaby zawrzeć umowy z innymi grupami i dzielić się użytkowaniem swoich pojazdów wśród szerszej grupy rówieśników.

Wniosek

Adaptacja w przestrzeni IoT dla blockchainów była powolna. Wiele jego cech technologicznych nie jest powszechnie znanych, a integracja z takimi księgami kryptograficznymi stanowi trudne wyzwanie inżynieryjne. Blockchains of Things, Inc. zmienia to, wprowadzając Catenis  Przedsiębiorstwo, szybka platforma integracji blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me