Trudno jest zrozumieć technologie blockchain. Przede wszystkim trudno jest uzyskać solidną wiedzę technologiczną na temat funkcjonowania protokołów, takich jak Bitcoin i Ethereum. Po drugie, sama technologia jest wciąż w powijakach i stale ewoluuje wraz z szybko rozwijającym się przemysłem. Po trzecie, trudno jest docenić, dlaczego ta technologia jest postrzegana przez wielu jako zmieniająca zasady gry lub dlaczego ma potencjał wprowadzenia zmiany paradygmatu.

Technologie transformacyjne, takie jak księgowość podwójnego zapisu, prasa drukarska i Internet, wprowadziły poważne zmiany społeczne. Te zmiany nie nastąpiły z dnia na dzień, ale przeszły przez niestabilne i długie podróże. W końcu osiągnęli powszechną akceptację i stali się wszechobecni. Sieć WWW ma zaledwie 25 lat, ale większość naszych codziennych czynności jest od niej zależna, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie.

Aby zacząć doceniać, jaki wpływ mogą mieć technologie blockchain, należy zbadać przeszłość. Poniżej zebraliśmy dziesięć książek innych niż Blockchain, które naszym zdaniem mogą pomóc umieścić tę przełomową technologię w szerszym kontekście. Poniższe książki poświęcone są naturze transformacyjnych technologii, finansów, pieniędzy i ewolucji organizacji społecznych.

10 książek innych niż Blockchain, które zatopią twoje zęby.

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

1) Pieniądze: nieautoryzowana biografia Felixa Martina

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Jeśli mamy zrozumieć technologie blockchain, musimy zacząć od pieniędzy. Co to jest, jak działa i skąd się wzięło? Tak więc niewiele osób przestaje zadawać te pytania, a ci, którzy naszym zdaniem powinni mieć odpowiedzi, jak ekonomiści, nie koncentrują się na temacie w żaden znaczący sposób. Martin wykonuje fantastyczną robotę, definiując i analizując pieniądze jako technologię społeczną. Prowadzi nas przez jego historię i wskazuje na szereg fascynujących historycznych studiów przypadku, które pomagają odkryć naturę pieniądza. Ta książka patrzy na pieniądz jako zjawisko społeczne i pokazuje, jak ewoluował i będzie ewoluował w czasie.

2) Dylemat innowatora Claytona M. Christensena

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

To jest klasyczny odczyt dla każdego w branży technologicznej, szczególnie jeśli koncentrujesz się na przedsiębiorczości. Bada charakter korporacji o ugruntowanej pozycji i ma na celu zrozumienie, dlaczego dobrze zarządzanym firmom nie udaje się wprowadzać innowacji i nieustannie podlegają one zakłóceniom. Najbardziej istotne dla przestrzeni blockchain, koncentruje się na progresji pojawiających się przełomowych technologii od ich niemowlęctwa do wprowadzenia do głównego nurtu i przygląda się rolom, jakie w przeszłości odgrywali pierwsi użytkownicy i osoby zasiedziałe. To świetna książka, aby zacząć rozumieć wyzwania, z którymi borykają się obecni podczas opracowywania strategii blockchain.

3) The End of Alchemy: Banking, the Global Economy and the Future of Money autorstwa Mervyn King

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Mervyn King był prezesem Banku Anglii w latach 2003–2013. Ilustrujejak nowoczesne finanse i bankowość centralna poruszają się po nieznanych wodach. King twierdzi, że wciąż zmagamy się, aby zrozumieć i odpowiednio regulować sektor finansowy. Uważa, że ​​wiele naszych polityk nie rozwiązuje kwestii radykalnej niepewności. Aby docenić technologie blockchain jako alternatywny system dla tradycyjnych finansów, należy zacząć rozumieć, jakie są aktualne problemy z naszym sektorem finansowym i jak (lub czy) technologie blockchain mogą je rozwiązać.

4) Suwerenna jednostka: Opanowanie przejścia do ery informacyjnej w miękkiej okładce Jamesa Dale’a Davidsona i Lorda Williama Rees-Mogga

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Ci autorzy sugerują, że organizacje społeczne przechodzą fundamentalne zmiany i że ostatecznie państwa narodowe zostaną obalone lub zniszczone. Jest to napędzane lub możliwe dzięki postępowi w technologiach komputerowych i informatycznych. Metodologiczne podejście autorów użyte do sformułowania szeregu śmiałych przewidywań jest zakorzenione w ich ocenie wydarzeń makrohistorycznych, które nazywają „studium megapolityki”, oraz ich teoriach na temat roli przemocy. Widzą, że stary porządek społeczny epoki przemysłowej naznaczony jest odgórnym zarządzaniem i kontrolą na dużą skalę, dominuje państwa narodowe i konglomeraty korporacyjne, które dobiegają końca i przewidują nową erę suwerennej jednostki. To marzenie Bitcoinera.

5) Firma: krótka historia rewolucyjnej idei autorstwa Adriana Wooldridge’a i Johna Micklethwaita

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Ton Company to wspaniała książka, która przedstawia historię korporacji z ograniczoną odpowiedzialnością, innowację samą w sobie, która zmieniła bieg historii ludzkości. Ta książka jest szczególnie odpowiednia, ponieważ jest kroniką powstania nowej formy stosunków społecznych, która wywołała dramatyczne i nieoczekiwane efekty domina. Pomysły te są szczególnie interesujące z punktu widzenia sposobu finansowania nowych projektów kryptograficznych i sposobu motywowania różnych interesariuszy w erze blockchain i tokenizacji. Nowe ICO (początkowe oferty monet), które napędzają projekty takie jak Ethereum, mogą być najnowszą iteracją organizacji korporacyjnych.

6) Natura technologii: co to jest i jak ewoluuje W. Brian Arthur

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Ta książka próbuje sformułować fundamentalne rozumienie technologii i ocenia fraktalny charakter budowania nowych technologii na podstawie wcześniejszych innowacji. Autor opracowuje przekonującą definicję poprzez swoją ocenę różnych technologii i ich ewolucji. Ta książka jasno pokazuje, że technologia jest zróżnicowanym i adaptacyjnym zjawiskiem społecznym, ale ma pewne fundamentalne i spójne cechy, na których możemy polegać podczas jej studiowania. Powinno to pomóc przypomnieć czytelnikom, że technologie blockchain nie są sztywną ani pojedynczą jednostką, ale zróżnicowaną technologią kształtowaną przez jej twórców, użytkowników i rynek docelowy.

7) Dług – pierwsze 5000 lat autorstwa Davida Graebera

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Ta książka, napisany przez antropologa Davida Graebera, stara się opisać pochodzenie i historię długu we wszystkich jego formach. Autor argumentuje, że dług istniał przed stworzeniem pieniądza i że istnieją pewne ukryte podteksty ideologiczne i moralne, które nadal przenikają zarządzanie długami do dziś. Jeśli chcesz zrozumieć obecny system finansowy, bardzo ważne jest dokładne zrozumienie długu – ponieważ jest on integralną częścią procesu tworzenia współczesnych pieniędzy. Ponadto książka ta pokazuje, jak ważna jest rola długu w wielu instytucjach społecznych, w tym w małżeństwie, rządach i religiach. Technologie Blockchain mogą potencjalnie poprawić dostęp do nowoczesnych instrumentów finansowych, które omijają tradycyjne instytucje finansowe. Konsekwencje tego mogą być bardziej rozległe, niż początkowo sądzono.

8) Antykruchość – rzeczy, które zyskują na zaburzeniu – Nassim Taleb

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Nassim Taleb jest byłym traderem opcji, który stał się filozofem i ma do zaoferowania bardzo unikalną i cenną perspektywę. Antykruchość analizuje sposób, w jaki złożone systemy finansowe, społeczne i biologiczne reagują na nieoczekiwane lub głębokie wstrząsy. Przedstawia on swoją koncepcję antykruchości, która jest właściwością czegoś, co korzysta z szoków iw rezultacie staje się silniejsze, na przykład niektórych finansowych instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty opcyjne. Niektóre systemy są odporne na przypadkowe wstrząsy, podczas gdy inne są delikatne i bardzo cierpią. Z drugiej strony systemy, które są antykruche, korzystają na wstrząsach. Protokoły Blockchain, podobnie jak protokół internetowy, są technicznie zaprojektowane tak, aby były odporne i zostały wzmocnione przez różne wstrząsy i innowacyjne iteracje. W przypadku publicznych protokołów blockchain, takich jak bitcoin i Ethereum, oferują one alternatywny magazyn wartości, który żyje poza naszym tradycyjnym systemem finansowym. Wydarzenia takie jak kryzysy finansowe lub niepewność związana z nadchodzącym kryzysem walutowym w Chinach mogą (lub spowodowały) stworzyć popyt na takie alternatywne narzędzia inwestycyjne, które funkcjonują poza naszym istniejącym systemem finansowym.

9) Informacje: historia, teoria, powódź Jamesa Gleicka

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Jamesa Gleicka arcydzieło to kronika historii tego, jak informacja określiła naszą współczesność. Książka analizuje różne etapy, na których ludzie nieustannie poprawiają naszą zdolność do rejestrowania i rozpowszechniania informacji, czy to kulturowych, wojskowych czy finansowych. Ta książka ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia technologii blockchain, ponieważ pieniądze (zwłaszcza nowoczesne pieniądze) to tylko informacja – kredyty i obciążenia w jakiejś księdze. Genialny wgląd, który zapoczątkował ruch blockchain, obejmuje ponowne wyobrażenie sobie ram technicznych, politycznych i społecznych, których używamy do myślenia o wartości i przekazywaniu informacji, które mają tę wartość..

10) Inne pieniądze: prawdziwy biznes finansów Johna Kaya

10 książek innych niż Blockchain, które pomogą Ci zrozumieć Blockchain

Ta książka nie bez powodu znalazła się w rankingu Financial Times roku 2015. Autor, John Kay, analizuje przeznaczenie sektora finansowego – dlaczego go potrzebujemy i na czym on polega? W następstwie kryzysu finansowego w 2008 r. Kay przedstawia przegląd złożonego systemu finansowego, który doprowadził do krachu, i pomaga czytelnikom zrozumieć, że sytuacja prawie się nie zmieniła w ciągu 9 lat od „wielkiej recesji”. To ważna książka, dokładna, ale przystępna.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me