Zrozum modele biznesowe Blockchain: kompletny przewodnik

Odkąd Satoshi Nakamoto opublikował raport dotyczący Bitcoin i zapoznał wszystkich z technologią blockchain. Od tamtego czasu technologia blockchain wydaje się żyć własnym życiem i stała się przedmiotem zainteresowania wielu różnych firm. Kilka firm zaczęło działać z nowym modelem biznesowym opartym na łańcuchu bloków. W tym artykule będziemy mówić o udanych wdrożeniach modeli biznesowych blockchain.

Tradycyjne modele biznesowe

Model biznesowy to fantazyjny termin używany do wyjaśnienia planu / strategii, którą firma musi generować, sprzedając produkt lub usługę. Model biznesowy przedstawia zarys planów firmy dotyczących wytworzenia produktu lub usługi i wprowadzenia go na rynek. Różne firmy będą stosować model biznesowy, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Istnieją cztery tradycyjne modele biznesowe:

 • Producent
 • Dystrybutor
 • Detalista
 • Franczyzowa

Producent

Ten model biznesowy obraca się wokół tworzenia produktu. Produkt może być stworzony od podstaw z zasobów naturalnych lub producent może montować prefabrykowane komponenty, aby stworzyć nowy produkt, taki jak samochody. Firma produkcyjna może stosować dwa modele podrzędne. Może to być „biznes-konsument”, w którym mogą sprzedawać swoje produkty bezpośrednio konsumentom.

Inną opcją jest outsourcing sprzedaży aspektu procesu do innej firmy, co jest znane jako model business-to-business lub B2B. W tym modelu producenci sprzedają swój produkt detalistom, którzy zajmują się sprzedażą.

Dystrybutor

Modele biznesowe Blockchain

Model biznesowy Dystrybutora kupuje produkt od producenta, a następnie sprzedaje go użytkownikom końcowym lub sprzedawcy. W typowym łańcuchu dostaw producenci są punktem pochodzenia, podczas gdy dystrybutorzy są pośrednikami, którzy łączą producentów z ich użytkownikami końcowymi lub sklepem detalicznym.


Detalista

Modele biznesowe Blockchain

Detaliści to sklepy stacjonarne lub witryny handlu elektronicznego, które gromadzą produkty od producenta bezpośrednio lub za pośrednictwem dystrybutora. Detaliści mogą być ogólnokrajowymi sieciami lub niezależnymi sklepami prowadzonymi przez jeden podmiot. Sprzedawcy detaliczni sprawiają, że klientom niezwykle łatwo i prosto jest kupować dowolne produkty.

Franczyzowa

Modele biznesowe Blockchain

Model biznesowy franczyzy może obejmować dowolny z wyżej wymienionych modeli biznesowych, tj. Produkcję, dystrybucję lub sprzedaż detaliczną. Każdy może kupić franczyzę, która może mieć zarówno zalety, jak i wady. Główną zaletą jest to, że franczyza ma już zintegrowane wszystkie procesy biznesowe i protokoły. Z drugiej strony główną wadą jest brak elastyczności.

To powinno dać ci wyobrażenie o tradycyjnych modelach biznesowych, które istniały do ​​tej pory. Jednak od czasu pojawienia się technologii blockchain widzieliśmy wiele nowych modeli biznesowych. Zanim więc przejdziemy dalej, zrozumiemy, czym jest łańcuch bloków.

Co to jest Blockchain?

Modele biznesowe Blockchain

Blockchain to, najprościej mówiąc, seria niezmiennych danych ze znacznikiem czasu, którymi zarządza klaster komputerów, które nie należą do żadnej pojedynczej jednostki. Każdy z tych bloków danych (tj. Blok) jest zabezpieczony i powiązany ze sobą za pomocą zasad kryptograficznych (tj. Łańcucha).

Trzy właściwości technologii blockchain, która pomoże zakłócić system zarządzania łańcuchem dostaw, to:

 • Decentralizacja
 • Niezmienny
 • Przezroczystość

# 1 Decentralizacja

Idea decentralizacji leży u podstaw technologii blockchain. Oznacza to, że żadne dane przechowywane w łańcuchu bloków nie są własnością jednego scentralizowanego podmiotu, ale są udostępniane wszystkim, którzy są częścią sieci tego łańcucha..

# 2 Niezmienność

Niezmienność oznacza nienaruszalność. Żadne dane, które umieścisz w łańcuchu bloków, nie mogą zostać naruszone. Czy możesz sobie wyobrazić, jak cenne jest to dla nowoczesnych branż i firm, które muszą stale poszukiwać cyberbezpieczeństwa? Blockchain osiąga niezmienność poprzez kryptograficzne funkcje skrótu.

# 3 Przejrzystość

Jedną z najbardziej ekscytujących i niezrozumianych koncepcji w technologii blockchain jest „przejrzystość”. Niektórzy twierdzą, że blockchain zapewnia prywatność, a niektórzy twierdzą, że jest przejrzysty. Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Cóż… tożsamość osoby jest ukryta za pomocą złożonej kryptografii i reprezentowana tylko przez jej adres publiczny. Tak więc, jeśli chcesz sprawdzić historię transakcji danej osoby, nie zobaczysz „Bob wysłał 1 BTC” zamiast „1MF1bhsFLkBzzz9vpFYEmvwT2TbyCt7NZJ wysłał 1 BTC”.

Poniższa migawka transakcji Ethereum pokaże Ci, co mamy na myśli:

Modele biznesowe Blockchain

Tak więc, chociaż prawdziwa tożsamość tej osoby jest bezpieczna, nadal będziesz widzieć wszystkie transakcje, które zostały dokonane z jej adresu publicznego. Ten poziom przejrzystości nigdy wcześniej nie istniał w systemie finansowym. Dodaje dodatkowy i bardzo potrzebny poziom rozliczalności, którego wymagają niektóre z tych dużych instytucji.

Mówiąc czysto z punktu widzenia kryptowalut, jeśli znasz adres publiczny jednej z tych dużych firm, możesz włożyć go do eksploratora i spojrzeć na wszystkie transakcje, w które się zaangażowali. To zmusza ich do uczciwości, coś z którymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia.

Potrzeba modeli biznesowych Blockchain

Dzięki blockchain organizacje mogą przekształcić swój biznes w platformę decentralizacyjną, która może zmienić sposób działania ich biznesu. Zmienia poszczególne elementy, przepływ transakcji, zyski, a także zapewnia wzrost. Aby odnieść sukces, modele te powinny gwarantować, że przynoszą korzyści zarówno pracownikom firmy, jak i użytkownikom końcowym.

Teraz pytanie, które należy tutaj zadać, brzmi: jak dokładnie można wykorzystać łańcuch bloków w swoim biznesie?

 • W łańcuchu bloków można przechowywać dane, których nie można zmienić.
 • Wiele firm wykorzystało przejrzystość łańcucha bloków, aby zwiększyć funkcjonalność swoich łańcuchów dostaw.
 • Wielu z nich zintegrowało blockchain ze sztuczną inteligencją, aby stworzyć własny zdecentralizowany model AI.

Na koniec przyjrzyjmy się niektórym modelom biznesowym blockchain.

Model nr 1: Model tokena narzędziowego

Modele biznesowe Blockchain

Jaka jest definicja użyteczności? Użyteczność oznacza całkowitą satysfakcję, jaką uzyskuje się w wyniku konsumpcji towarów lub usług. Model tokenów narzędziowych napędza funkcjonalność w ich biznesie za pośrednictwem tokenów. Ripple i Stellar to świetne przykłady tego rodzaju modeli. Banki będące częścią ich sieci mogą ułatwić transfer środków za pomocą tokenów XRP lub XLM. Jak na William Mougayar, Narzędzie tokena ma trzy ważne właściwości:

 • Rola
 • funkcje
 • Cel, powód

Te trzy są zamknięte w trójkącie i wyglądają tak:

Modele biznesowe Blockchain

Każda rola tokena ma własny zestaw funkcji i celu, które opisano szczegółowo w poniższej tabeli:

Modele biznesowe Blockchain

Przyjrzyjmy się każdej z ról, które może pełnić token:

 • Dobrze: Obejmując określony token, posiadacz uzyskuje określoną liczbę praw w ekosystemie. Na przykład. mając monety DAO w swoim posiadaniu, mógłbyś mieć prawa głosu w DAO, aby decydować, które projekty otrzymują finansowanie, a które nie.
 • Wymiana wartości: Tokeny tworzą wewnętrzny system ekonomiczny w ramach samego projektu. Tokeny mogą pomóc kupującym i sprzedającym w handlu wartością w ekosystemie. Pozwala to użytkownikom zdobywać nagrody po wykonaniu określonych zadań. To tworzenie i utrzymywanie indywidualnych, wewnętrznych ekonomii jest jedną z najważniejszych funkcji tokenów.
 • Myto: Może również pełnić funkcję bramki poboru opłat, umożliwiając korzystanie z określonych funkcji konkretnego systemu. Na przykład. w Golem, musisz mieć GNT (tokeny golemów), aby uzyskać dostęp do zalet superkomputera Golem.
 • Funkcjonować: Token może również umożliwić posiadaczom wzbogacenie doświadczenia użytkownika w ramach określonego środowiska. Na przykład. W Brave (przeglądarce internetowej) posiadacze BAT (tokenów używanych w Brave) uzyskają prawa do wzbogacania doświadczeń klientów poprzez używanie ich tokenów do dodawania reklam lub innych usług opartych na uwadze na platformie Brave.
 • Waluta: Może służyć jako magazyn wartości, który można wykorzystać do przeprowadzania transakcji zarówno w obrębie danego ekosystemu, jak i poza nim.
 • Zyski: Pomaga w sprawiedliwym podziale zysków lub innych powiązanych korzyści finansowych między inwestorów w danym projekcie. Pomyśl o obstawianiu pul w Cardano.

Aby ten model działał efektywnie, token natywny musi pełnić jak najwięcej ról. Im więcej właściwości token może odhaczyć, tym więcej użyteczności i wartości wniesie do ekosystemu

Model nr 2: Blockchain jako usługa

Blockchain i ogólnie zdecentralizowany ekosystem mogą być niesamowicie onieśmielające dla nowicjusza. Model Blockchain-as-a-Service (BaaS) zapewnia usługę, w której klienci biznesowi mogą zlecać na zewnątrz wszystkie przerażające rzeczy z zaplecza, koncentrując się tylko na interfejsie użytkownika. Dostawcy BaaS świadczą usługi takie jak uwierzytelnianie użytkowników, zarządzanie bazami danych, zdalne aktualizowanie i powiadomienia push (dla aplikacji mobilnych), przechowywanie w chmurze i hosting.

Modele biznesowe Blockchain

Przykładami dostawców BaaS są Google Firebase i Microsoft Azure.

Zagłębienie się w BaaS

Modele biznesowe Blockchain

Modele biznesowe Blockchain

Załóżmy, że prowadzisz biznes online i stworzyłeś świetną stronę internetową, która z pewnością spotka się z wieloma hitami. Jeśli zdecydujesz się hostować go z komputera lub serwera, będziesz musiał samodzielnie wykonać wszystkie prace konserwacyjne (co może być czasochłonne) lub zatrudnić personel, który zajmie się tym za Ciebie (co może być kosztowne).

Zamiast stresować się, możesz po prostu skorzystać z usług zewnętrznego dostawcy usług hostingowych, takiego jak Amazon Web Services lub HostGator. W zamian za opłatę zajmą się całą infrastrukturą i utrzymaniem.

BaaS działa podobnie do drugiej opcji i pozwala skupić się na podstawowej funkcjonalności witryny. Ich usługa obejmuje działania pomocnicze, takie jak zarządzanie pasmem, odpowiednia alokacja zasobów, wymagania dotyczące hostingu i funkcje bezpieczeństwa, takie jak zapobieganie próbom włamań.

Znaczenie BaaS

Nie będzie przesadą nazywanie BaaS niezbędnym katalizatorem, który doprowadzi do szerszej i głębszej penetracji technologii blockchain w różnych sektorach przemysłu i biznesach. Pomyśl o tym, przedsiębiorca, którego biznes wymaga integracji blockchain, miał przed BaaS tylko następujące możliwości:

 • Zatrudnij ekspertów w dziedzinie technologii blockchain. Które są bardzo rzadkie i drogie.
 • Przeszkol swój obecny personel w zakresie technologii blockchain, co zajmie dużo czasu i pieniędzy.
 • Możesz po prostu rzucić. To naprawdę nikomu nie pomoże.

Nawet jeśli w jakiś sposób uda ci się rozwinąć swój blockchain, będziesz musiał poradzić sobie z całą konserwacją. Dlaczego więc nie powierzyć tego po prostu ekspertom?

Wiele wiarygodnych firm na dużą skalę już zaczęło oferować swoje usługi BaaS:

 • Firma Microsoft ma moduł BaaS na swojej platformie Azure.
 • IBM ma własny BaaS, który koncentruje się na łańcuchach bloków prywatnych konsorcjów
 • Amazon oferuje usługi BaaS.
 • Oracle oferuje również hosting w chmurze blockchain.

Model 3: Papiery wartościowe

To jest model biznesowy, który jest stosunkowo nowy. Ostatnio wiele firm przyjęło model biznesowy dotyczący papierów wartościowych lub „oferowania tokenów zabezpieczających”. Token jest klasyfikowany jako zabezpieczenie, gdy oczekuje się zysku z wysiłku innych osób. Jeśli ICO nie będzie przestrzegać określonych przepisów, może podlegać karom. Jeśli jednak wszystkie zasady są właściwie spełnione, te tokeny mają niezwykle potężne przypadki użycia.

Ponieważ omówiliśmy już tokeny narzędziowe, przyjrzyjmy się różnicom między tokenami narzędziowymi i zabezpieczającymi.

Tokeny narzędziowe a tokeny bezpieczeństwa

W porządku, więc zobaczmy, jak te dwa tokeny radzą sobie ze sobą.

Token zabezpieczający = umowa inwestycyjna

W istocie token zabezpieczający to umowa inwestycyjna, która reprezentuje prawną własność fizycznego lub cyfrowego zasobu, takiego jak nieruchomość, fundusze ETF itp. Ta własność musi zostać zweryfikowana w łańcuchu bloków.

Po zweryfikowaniu własności posiadacze tokenów bezpieczeństwa mogą:

 • Wymień ich żetony na inne aktywa
 • Użyj ich jako zabezpieczenia pożyczki
 • Przechowuj je w różnych portfelach

To powiedziawszy, prawdziwa wartość tokenów bezpieczeństwa polega na tym, jak mogą one całkowicie przedefiniować znaczenie „posiadania”. Mogą zdemokratyzować aktywa i rozprowadzać je wśród ludzi na całym świecie. Aby podać bardzo prymitywny przykład, zamiast posiadać złotą monetę, która może być poza budżetem wielu ludzi, teraz 100 osób może posiadać ułamki tej złotej monety.

Model 4: platformy programistyczne

Modele biznesowe Blockchain

Ekosystem blockchain jest wciąż w powijakach, a jedynym sposobem, w jaki może się rozwijać, jest pojawienie się coraz większej liczby deweloperów. Wiele prac rozwojowych i badań idzie w kierunku blockchain, ponieważ startupy próbują rozwiązywać problemy w unikalny sposób. Zdecydowana większość tych startupów tworzy Dapps (zdecentralizowane aplikacje) na platformach programistycznych. To nasuwa pytanie.

Dlaczego programiści mieliby zawracać sobie głowę technologią blockchain?

 • Zwiększa bezpieczeństwo poprzez decentralizację i funkcje kryptograficzne.
 • Usuwa niezmienność za pomocą kryptograficznych funkcji skrótu.
 • Poprawia dokumentację, identyfikowalność i możliwość audytu.
 • Pomaga w tworzeniu wydajnej i identyfikowalnej bazy danych.
 • Zwiększa zaufanie dzięki przejrzystości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach platform programistycznych blockchain, zapoznaj się z naszą szczegółowy przewodnik tutaj.

Znaczenie platform programistycznych

Według CEO Binance CZ, „Aby nasza branża się rozwijała, potrzebujemy więcej przedsiębiorców do tworzenia prawdziwych projektów. ”

Nie jest sam w myśleniu w ten sposób. Zarówno założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, jak i założyciel Tron, Justin Sun, zachęcali swoje społeczności do budowania prawdziwych projektów w swoich łańcuchach bloków.

W porządku, więc niektórzy z najmądrzejszych ludzi w przestrzeni blockchain chcą, aby na platformach blockchain było więcej tworzenia Dapp. Aby poznać związek między tworzeniem bardziej wiarygodnych projektów w sieci a wartością samej sieci, będziemy musieli przyjrzeć się prawu Metcalfe’a.

Co to jest prawo Metcalfe’a?

Prawo Metcalfe’a to teoria efektu sieciowego. Według Wikipedia, „Zgodnie z prawem Metcalfe’a efekt sieci telekomunikacyjnej jest proporcjonalny do kwadratu liczby podłączonych użytkowników systemu (n ^ 2).

Został sformułowany przez Boba Metcalfe, wynalazcę Ethernetu i współzałożyciela 3Com.

Modele biznesowe Blockchain

Źródło zdjęcia: Andrew Chen

Ok, więc co to oznacza i dlaczego jest to cenne? Mówiąc prościej, prawo Metcalfe’a mówi, że im więcej ludzi jest zaangażowanych w sieć, tym będzie ona cenniejsza.

Wróćmy do naszego przykładu telefonów.

Gdyby tylko jedna osoba posiadała telefon, nie miałby on żadnej wartości. Jeśli jednak dwie lub więcej osób posiada telefon, jest on natychmiast bardziej wartościowy, ponieważ mogą teraz łączyć się i udostępniać informacje.

W rzeczywistości możemy to sprawdzić na poniższym schemacie:

Modele biznesowe Blockchain

Źródło zdjęcia: Wikipedia.

Jak pokazuje powyższy diagram:

 • Jeśli masz dwa telefony w sieci, możesz wykonać tylko jedno połączenie.
 • Jeśli jest 5 telefonów, możesz wykonać 10 połączeń.
 • Jeśli jednak w sieci jest 12 telefonów, możesz wykonać 66 połączeń.

To imponujący, wykładniczy wzrost!

Co więcej, o sieciach nie należy zapominać, że mają one zwykle własne życie. Oznacza to, że w miarę jak korzysta z nich coraz więcej osób, udaje im się przyciągać coraz więcej użytkowników. To jest powód, dla którego sieci odnoszące największe sukcesy cieszą się ekstremalnym wykładniczym wzrostem.

Ok, więc wiemy, jak ważne są Dappy i co mogą zrobić z ekosystemem blockchain. Jeśli jednak chodzi o modele czysto biznesowe, w jaki sposób mogą one wnieść wartość do przestrzeni kryptowalut? Istnieją trzy konkretne modele, na których chcemy się skupić:

 • Opłaty sieciowe
 • Audyt.
 • Inne usługi.

Zajmijmy się nimi jeden po drugim.

Opłata sieciowa

Jest to podstawowy model biznesowy używany przez te platformy programistyczne. Na przykład. Tworząc Dapp w Ethereum, będziesz musiał uiścić „opłaty za gaz”, które są jak opłata drogowa, która umożliwia korzystanie z platformy. Podobnie w NEO za Dapp trzeba zapłacić tokenami GAS. Dotyczy to nie tylko platform, nawet Dapps może pobierać nominalną opłatę sieciową. W grze Golem musisz mieć GNT (tokeny golemów), aby uzyskać dostęp do zalet superkomputera Golem. Te małe niuanse pomagają zwiększyć siłę rodzimych tokenów.

Audyt

Audyt inteligentnych kontraktów jest jedną z bardziej krytycznych usług, które można świadczyć w ramach ekosystemu. Ponieważ ci Dappowie mają do czynienia z dużą ilością pieniędzy, konieczne jest, aby ich kod działał poprawnie. Każdy drobny błąd lub błąd może doprowadzić do całkowitej katastrofy. Na przykład. Prosty błąd w inteligentnej umowie DAO spowodował, że społeczność Ethereum podzieliła się na Ethereum i Ethereum Classic. Model ten może działać na dwa sposoby:

 • Deweloperzy zatrudniają firmę audytorską, aby przejrzała dla nich inteligentny kontrakt.
 • Deweloperzy wyznaczyli nagrodę za swoją umowę, a kilku niezależnych audytorów i programistów może sprawdzić kod i szukać błędów.

Inne usługi

Uruchomienie blockchain wymaga mnóstwa pracy. Potrzebują dobrej strony internetowej, dobrych treści, dobrych frameworków itp. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, startupy te zatrudniają freelancerów lub agencje, które zajmą się tymi usługami..

Wniosek

Więc masz to. Są to modele biznesowe obecne obecnie w firmach opartych na blockchain. Czy przegapiliśmy niektóre modele? Jeśli tak, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map