Ten post służy jako prosty, ale wszechstronny glosariusz Blockchain dotyczący odświeżającego świata języka blockchain.

Słowniczek Blockchain: od A do Z

51% ataku

Gdy ponad połowa mocy obliczeniowej sieci kryptowalut jest kontrolowana przez pojedynczy podmiot lub grupę, ten podmiot lub grupa może przeprowadzać sprzeczne transakcje, aby zaszkodzić sieci, jeśli mają taki złośliwy zamiar.

Adres

Adresy kryptowalut służą do wysyłania lub odbierania transakcji w sieci. Adres zwykle przedstawia się jako ciąg znaków alfanumerycznych.

ASIC

Skrócony formularz „Układ scalony do konkretnych zastosowań”. Często porównywane do GPU, ASIC są specjalnie wykonane dla górnictwa i mogą oferować znaczne oszczędności energii.

Bitcoin

Bitcoin to pierwsza zdecentralizowana kryptowaluta typu open source, która działa w globalnej sieci peer to peer, bez pośredników i scentralizowanego emitenta.

Blok

Bloki to pakiety danych, które zawierają trwale zarejestrowane dane w sieci blockchain.

Blockchain

Blockchain to wspólna księga, w której transakcje są trwale rejestrowane poprzez dołączanie bloków. Blockchain służy jako historyczny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce, od bloku genezy do ostatniego bloku, stąd nazwa blockchain.

Block Explorer

Eksplorator bloków to narzędzie online do przeglądania wszystkich przeszłych i bieżących transakcji w łańcuchu bloków. Dostarczają przydatnych informacji, takich jak szybkość mieszania sieci i wzrost transakcji.

Wysokość bloku

Liczba bloków połączonych w łańcuchu bloków.

Nagroda za blok

Forma zachęty dla górnika, który z powodzeniem obliczył hash w bloku podczas wydobywania. Weryfikacja transakcji na łańcuchu blokowym generuje w tym procesie nowe monety, a górnik otrzymuje część z nich.

Central Ledger

Księga prowadzona przez centralną agencję.

Potwierdzenie

Udana czynność haszowania transakcji i dodania jej do łańcucha blokowego.

Zgoda

Konsensus zostaje osiągnięty, gdy wszyscy uczestnicy sieci zgadzają się co do ważności transakcji, zapewniając, że księgi są dokładnymi kopiami siebie nawzajem.

Kryptowaluta

Znane również jako tokeny, kryptowaluty są reprezentacjami zasobów cyfrowych.

Funkcja skrótu kryptograficznego

Hasze kryptograficzne generują stałą i unikalną wartość skrótu z danych wejściowych transakcji o zmiennym rozmiarze. Algorytm obliczeniowy SHA-256 jest przykładem kryptograficznego skrótu.

Dapp

Zdecentralizowana aplikacja (Dapp) to aplikacja, która jest open source, działa autonomicznie, ma swoje dane przechowywane w łańcuchu blokowym, jest motywowana w postaci tokenów kryptograficznych i działa na protokole, który wykazuje dowód wartości.

Trenuj, aby zostać programistą Blockchain

Rozpocznij bezpłatny okres próbny już dziś!

DAO

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne można traktować jako korporacje działające bez udziału człowieka i poddające wszelkie formy kontroli nieprzekupnemu zestawowi reguł biznesowych.

Rozproszona księga

Rozproszone księgi to księgi, w których dane są przechowywane w sieci zdecentralizowanych węzłów. Rozproszony rejestr nie musi mieć własnej waluty i może być dozwolony i prywatny.

Sieć rozproszona

Rodzaj sieci, w której moc obliczeniowa i dane są rozłożone na węzłach, zamiast mieć scentralizowane centrum danych.

Trudność

Odnosi się to do tego, jak łatwo można pomyślnie wydobyć blok danych zawierających informacje o transakcji.

Podpis cyfrowy

Kod cyfrowy wygenerowany przez szyfrowanie za pomocą klucza publicznego, który jest dołączany do dokumentu przesyłanego drogą elektroniczną w celu zweryfikowania jego zawartości i tożsamości nadawcy.

Podwójne wydatki

Podwójne wydatki występują, gdy kwota pieniędzy jest wydawana więcej niż raz.

Ethereum

Ethereum to zdecentralizowana platforma oparta na łańcuchu bloków dla aplikacji obsługujących inteligentne kontrakty, której celem jest rozwiązywanie problemów związanych z cenzurą, oszustwami i ingerencją osób trzecich.

EVM

Maszyna wirtualna ethereum (EVM) to kompletna maszyna wirtualna Turing, która umożliwia każdemu wykonanie dowolnego kodu bajtowego EVM. Każdy węzeł Ethereum działa na EVM, aby utrzymać konsensus w całym łańcuchu bloków.

Widelec

Forks tworzą alternatywną wersję łańcucha bloków, pozostawiając dwa łańcuchy bloków działające jednocześnie w różnych częściach sieci.

Blok Genesis

Pierwsze lub kilka pierwszych bloków łańcucha bloków.

Hard Fork

Typ rozwidlenia, który powoduje, że wcześniej nieprawidłowe transakcje są prawidłowe i odwrotnie. Ten typ rozwidlenia wymaga od wszystkich węzłów i użytkowników aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania protokołu.

Haszysz

Czynność wykonywania funkcji skrótu na danych wyjściowych. Służy do potwierdzania transakcji monetami.

Hash Rate

Pomiar wydajności platformy wydobywczej jest wyrażany w skrótach na sekundę.

Hybrydowe PoS / PoW

Hybrydowy PoS / PoW umożliwia zarówno Proof of Stake, jak i Proof of Work jako algorytmy dystrybucji konsensusu w sieci. W tej metodzie można osiągnąć równowagę między górnikami a wyborcami (posiadaczami), tworząc system zarządzania opartego na społeczności zarówno przez osoby z wewnątrz (posiadaczy), jak i osoby z zewnątrz (górnicy).

Górnictwo

Wydobywanie jest czynnością polegającą na sprawdzaniu transakcji w łańcuchu bloków. Konieczność walidacji stanowi zachętę dla górników, zwykle w postaci monet. W tym boomie kryptowalut wydobycie może być lukratywnym biznesem, jeśli zostanie wykonane prawidłowo. Wybierając najbardziej wydajny i odpowiedni sprzęt oraz cel wydobywczy, wydobycie może przynieść stabilną formę pasywnego dochodu.

Multi-Signature

Adresy z wieloma podpisami zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa, wymagając więcej niż jednego klucza do autoryzacji transakcji.

Węzeł

Kopia księgi prowadzonej przez uczestnika sieci blockchain.

Wyrocznie

Wyrocznie działają jako pomost między prawdziwym światem a łańcuchem bloków, dostarczając dane do inteligentnych kontraktów.

Peer to Peer

Peer to Peer (P2P) odnosi się do zdecentralizowanych interakcji między dwoma lub więcej stronami w wysoce połączonej sieci. Uczestnicy sieci P2P kontaktują się bezpośrednio ze sobą za pośrednictwem jednego punktu mediacyjnego.

Adres publiczny

Adres publiczny to kryptograficzny skrót klucza publicznego. Działają jak adresy e-mail, które można publikować w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do kluczy prywatnych.

Prywatny klucz

Klucz prywatny to ciąg danych, który umożliwia dostęp do tokenów w określonym portfelu. Pełnią rolę haseł, które są ukrywane przed nikim poza właścicielem adresu.

Dowód stawki

Algorytm dystrybucji konsensusowej, który nagradza zarobki na podstawie liczby posiadanych lub posiadanych monet. Im więcej zainwestujesz w monetę, tym więcej zyskasz, wydobywając z tego protokołu.

Dowód pracy

Algorytm dystrybucji konsensusu, który wymaga aktywnej roli w wydobywaniu bloków danych, często zużywając zasoby, takie jak energia elektryczna. Im więcej „pracy” wykonujesz lub im więcej zapewniasz mocy obliczeniowej, tym więcej monet otrzymasz.

Scrypt

Scrypt to rodzaj algorytmu kryptograficznego, z którego korzysta Litecoin. W porównaniu do SHA256 jest to szybsze, ponieważ nie zużywa tyle czasu przetwarzania.

SHA-256

SHA-256 to algorytm kryptograficzny używany przez kryptowaluty, takie jak bitcoin. Jednak zużywa dużo mocy obliczeniowej i czasu przetwarzania, zmuszając górników do tworzenia pul wydobywczych w celu przechwytywania zysków.

Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty kodują reguły biznesowe w programowalnym języku do łańcucha bloków i są egzekwowane przez uczestników sieci.

Miękki widelec

Soft fork różni się od hard fork tym, że tylko wcześniej ważne transakcje są unieważniane. Ponieważ stare węzły rozpoznają nowe bloki jako prawidłowe, soft fork jest zasadniczo kompatybilny wstecz. Ten typ forka wymaga aktualizacji większości górników w celu wymuszenia, podczas gdy hard fork wymaga, aby wszystkie węzły zgodziły się na nową wersję.

Solidność

Solidity to język programowania Ethereum do tworzenia inteligentnych kontraktów.

Testnet

Testowy łańcuch bloków używany przez programistów, aby zapobiec wydatkowaniu zasobów w głównym łańcuchu.

Blokada transakcji

Zbiór transakcji zebranych w blok, który można następnie zahaszować i dodać do łańcucha bloków.

Opłata transakcyjna

Wszystkie transakcje kryptowalutowe wiążą się z niewielką opłatą transakcyjną. Te opłaty transakcyjne sumują się, aby uwzględnić nagrodę za blok, którą górnik otrzymuje, gdy pomyślnie przetworzy blok.

Turing Complete

Turing complete odnosi się do zdolności maszyny do wykonywania obliczeń, do których zdolny jest każdy inny programowalny komputer. Przykładem tego jest maszyna wirtualna ethereum (EVM).

Portfel

Plik zawierający klucze prywatne. Zwykle zawiera oprogramowanie klienta, które umożliwia dostęp do przeglądania i tworzenia transakcji na określonym łańcuchu bloków, dla którego portfel jest przeznaczony.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me