Ethereum VS EOS: [Kompletny przewodnik porównawczy]

W tym Poradniku porównawczym Ethereum VS EOS przyjrzymy się różnicom i podobieństwom między tymi projektami.

Ethereum i EOS to obecnie dwie największe platformy inteligentnych kontraktów na świecie. Mają też jedne z najbardziej oddanych baz fanów w całej przestrzeni kryptowalut. Obie te platformy są niezwykle ważne dla przestrzeni kryptograficznej ze względu na ogromną ilość rozwoju DApp, który ma miejsce na obu z nich.

Jeśli chcesz kupić Ether, używając tylko swojej karty kredytowej Kliknij tutaj.

Ethereum w skrócie

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Najważniejsze informacje

 • Listopad 2013: Vitalik Buterin publikuje oficjalny dokument dotyczący Ethereum.
 • Styczeń 2014: publicznie ogłoszono rozwój platformy Ethereum. Oryginalny zespół programistów Ethereum składał się z Vitalika Buterina, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio i Charlesa Hoskinsona.
 • Sierpień 2014: Ethereum kończy swoje ICO i zbiera 18,4 miliona dolarów.
 • Maj 2015: „Olympic” wydaje testnet Ethereum.
 • 30 lipca 2015: Pierwszy etap rozwoju Ethereum, „Frontier” został wydany.
 • 14 marca 2016: Homestead, pierwsze „stabilne” wydanie Ethereum, wyszło na bloku 1 150 000.
 • Czerwiec 2016: Następuje włamanie do DAO i Ether wart 50 milionów dolarów, co stanowiło 15% całkowitego eteru w obiegu w tamtym czasie.
 • 25 października 2016: Ethereum Classic odchodzi od oryginalnego protokołu Ethereum.
 • 16 października 2017: Następuje aktualizacja hard fork w Metropolis Byzantium.
 • 28 lutego 2019: Następuje aktualizacja hard fork w Metropolis Constantinople.

EOS w skrócie

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Najważniejsze informacje

 • 2017: Opublikowano oficjalny dokument
 • 3 września 2017: wydano oryginalny testnet Dawn 1.0.
 • 4 grudnia 2017: wydano Dawn 2.0.
 • 25 stycznia 2018: wydano Dawn 3.0.
 • 1 czerwca 2018 r .: EOSIO Dawn 1.0 uruchomiono w sieci głównej EOSIO.
 • 30 maja 2019: EOS notowany na Coinbase.
 • 1 czerwca 2019: Block.One uruchamia platformę społecznościową „Voice” opartą na systemie EOS.

Ethereum vs EOS: porównanie

Zanim zagłębimy się w różnice, spójrzmy na podobieństwa. Obie są platformami inteligentnych kontraktów.

Asdas.

Porozmawiajmy teraz o różnicach między nimi. Skoncentrujemy się głównie na następujących kategoriach:


 • Filozofia pracy.
 • Koszt opracowania
 • Mechanizm konsensusu.
 • Statystyki DApp.

Ethereum vs EOS: Filozofia pracy

Chociaż zarówno Ethereum, jak i EOS są platformami inteligentnych kontraktów, oboje wykonują swoją pracę na zupełnie inne sposoby. Podczas gdy Ethereum ma model wynajmu, EOS używa modelu własności dla swoich programistów.

Model wynajmu Ethereum

Bitcoin był naprawdę rewolucyjny jako zdecentralizowany system finansowy P2P, jednak ludzie zastanawiali się, czy technologia blockchain ma więcej do zaoferowania. Vitalik Buterin odpowiedział, tworząc pierwszą na świecie platformę inteligentnych kontraktów w Ethereum. Ideą Ethereum jest zbudowanie światowego superkomputera, który wydzierżawia swoją moc obliczeniową programistom na całym świecie. Ta „moc obliczeniowa” nazywana jest gazem, a każdy etap realizacji inteligentnego kontraktu wymaga wydania określonej ilości gazu.

Jest to najważniejsza rzecz do zrozumienia, jeśli chcesz uzyskać bardziej dogłębną wiedzę na temat filozofii pracy stojącej za Ethereum.

Aby uprościć sprawę, użyjmy analogii. Załóżmy, że wybierasz się na wycieczkę samochodową. Zanim to zrobisz, wykonaj następujące czynności:

 • Idziesz na stację benzynową i określasz, ile benzyny chcesz zatankować w swoim samochodzie.
 • Uzupełniasz ten gaz w swoim samochodzie.
 • Płacisz stacji benzynowej kwotę, którą jesteś im winien za paliwo.

Teraz narysujmy podobieństwa z Ethereum.

Samochód to operacja, którą chcesz wykonać, na przykład gaz lub inteligentny kontrakt.

Gaz jest dobrze… .gaz.

Stacja benzynowa to twój górnik.

Pieniądze, które im zapłaciłeś, to opłaty górnicze.

Wszystkie operacje, które użytkownicy chcą wykonać w ethereum, muszą zapewniać gaz do:

 • Aby pokryć jego dane, czyli gaz wewnętrzny.
 • Obejmuje całe obliczenia.

Teraz, gdy omówiliśmy już podstawowe podstawy, możesz zadać następujące pytanie.

Dlaczego mamy ten system gazowy?

Odpowiedź jest prosta… zachęta.

Jak każdy system peer-to-peer sprawdzający działanie, Ethereum jest w dużym stopniu zależne od hashratu swoich górników. Im więcej górników, tym więcej hashratu, bezpieczniejszy i szybszy system.

Aby przyciągnąć więcej górników do systemu, muszą sprawić, by system był jak najbardziej opłacalny i pociągający dla górników. W Ethereum górnicy mogą zarabiać pieniądze na dwa sposoby:

 • Wydobywając bloki i zdobywając nagrody za blok.
 • Stając się tymczasowymi dyktatorami swoich zaminowanych bloków.

Przyjrzyjmy się drugiej kwestii.

Górnicy są odpowiedzialni za umieszczanie transakcji w swoich blokach. Aby to zrobić, muszą wykorzystać swoją moc obliczeniową do walidacji inteligentnych kontraktów. System gazowy pozwala im pobierać za to określoną opłatę.

Opłata ta jest znana jako opłata dla górników i pomaga im wystarczająco zachęcić do aktywnego udziału w ekosystemie.

Więc jakie opłaty mogą pobierać? Zanim będziemy mogli to obliczyć, zrozummy, jak mierzymy gaz.

Najmniejszą jednostką pomiaru gazu jest wei. Tak więc, jeśli wydamy 1 jednostkę gazu podczas operacji, nazywamy to 1 wei.

Jednostki miary rosną w ten sposób:

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Źródło zdjęcia: Steemit

Jak więc zamienić gaz w eter?

Nie ma ustalonej ceny konwersji, ustalenie ceny konwersji zależy wyłącznie od górników, jednak średni współczynnik konwersji wynosi zwykle: 1 gaz = 0,02 mikroEteru.

Poniższy wykres przedstawia średni wykres cen gazu Ethereum.

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Zdjęcie: Etherscan.

Gdy deweloper przesyła inteligentny kontrakt do systemu, określa dodatkowo limit gazu. Górnicy muszą wykonać kontrakt do określonego limitu.

EOS: model własności

Z drugiej strony EOS stosuje model własności. Więc jesteś właścicielem przekazanych Ci zasobów i nie musisz płacić czynszu. Zamiast być zdecentralizowanym superkomputerem, EOS planuje stać się zdecentralizowanym systemem operacyjnym, którego programiści Dapp mogą używać do tworzenia i kodowania różnych Dappów. Tokeny EOS działają jak punkt poboru opłat, a trzymanie ich zapewnia dostęp do różnych zasobów, takich jak przepustowość, obliczenia i pamięć RAM.

Ponieważ tych zasobów jest niewiele, EOS nie chce, abyś zatrzymywał ich tokeny zbyt długo. Firma stojąca za EOS, Block.one, wyraźnie wspomniała w konstytucji platformy, że członkowie EOS, którzy nie używają swoich tokenów przez trzy lata, zostaną zamknięci..

Stawiając i blokując tokeny EOS, w zamian otrzymujesz równoważną ilość zasobów w przepustowości sieci i procesora. Ponieważ jednak pamięć RAM jest rzadkim zasobem, nie można jej uzyskać automatycznie poprzez obstawianie. Aby je uzyskać, musisz je kupić bezpośrednio na rynku pamięci RAM.

Za każdym razem, gdy ktoś kupuje lub sprzedaje pamięć RAM, pobierana jest opłata w wysokości 0,5% zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedawcy (łącznie 1%). To faktycznie stanowi ekonomiczną zachętę dla użytkowników do sprzedaży pamięci RAM, a także zniechęca do spekulacyjnego marketingu i inflacji, ponieważ pobierane opłaty są natychmiast spalane (usuwane z ekosystemu).

Ten wewnętrzny rynek pamięci RAM zapewni stałą dostępność pamięci RAM i zrównoważy wszelkie przewidywane w przyszłości niedobory. Będziesz mógł kupić pamięć RAM w oparciu o cenę, na jaką ustawia ją system, która jest oparta na aktualnie dostępnej podaży pamięci RAM.

Kupując te zasoby i korzystając z nich, programiści mogą następnie tworzyć zdecentralizowane aplikacje.

Ethereum vs EOS: Koszt opracowania

Ponieważ obie są platformami inteligentnych kontraktów, przyjrzyjmy się, na których platformach łatwiej jest rozwijać.

Ethereum – koszty rozwoju

W Ethereum użytkownicy muszą płacić za wykonanie transakcji za pośrednictwem inteligentnego kontraktu. Wykonanie kontraktu wiąże się z minimalną opłatą w wysokości 32000 gazu plus 200 gazu za bajt kodu źródłowego, zgodnie z załącznikiem G żółtej księgi Ethereum.

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Tak jak oszacowane w tym artykule, Koszt gazu do realizacji inteligentnych kontraktów Ethereum, które przeprowadzają ponad 1 000 000 transakcji rocznie, wynosi około 90 ETH lub ~ 10 000 USD (na piśmie) każdego roku. Deweloperzy nie płacą większości tych opłat bezpośrednio, zamiast tego użytkownicy muszą płacić podczas interakcji z DApps i wysyłania transakcji. Ostatecznie oznacza to, że użytkownicy ponoszą ciężar kosztów, a jeśli aplikacja jest zbyt droga, prawdopodobnie przejdą na tańsze alternatywy..

Koszty rozwoju EOS

W przeciwieństwie do Ethereum nie musisz płacić cen gazu w EOS. Musisz postawić swoje tokeny EOS, aby otrzymać przepustowość, procesor i pamięć masową dla inteligentnej umowy. Oprócz tego nadal będziesz potrzebować pamięci RAM. Ponieważ pamięć RAM jest tak rzadkim zasobem, musisz ją kupić na wewnętrznym rynku pamięci RAM. Według Planer zasobów EOS, 1 Mb RAM kosztuje 59 EOS lub 139 USD (w momencie pisania).

Mając na uwadze wszystkie te informacje, zobaczmy, ile EOS będziesz musiał postawić, aby uruchomić aplikację. Załóżmy, że zamierzamy wykonać aplikację dla 1000 użytkowników. Będziesz musiał :

 • Płać za każde konto użytkownika, czyli 4 KB pamięci RAM na użytkownika
 • Będziesz musiał zapłacić za ich przechowywanie
 • Będziesz także musiał wziąć pod uwagę przepustowość sieci i przepustowość procesora, których również będziesz potrzebować.

Faktoring wszystko, zgodnie z Ten artykuł, koszty wdrożenia i eksploatacji aplikacji dla 1000 użytkowników wyniosą około 10628 EOS lub 25 500 USD.

Ethereum vs EOS: Mechanizmy konsensusu

Ethereum obecnie korzysta z mechanizmu konsensusu proof-of-work (POW), jednak wkrótce planuje przejść do proof-of-rate (POS), korzystając z protokołu Casper.

Ethereum – dowód pracy

Idea POW polega na tym, że górnicy wykorzystują swoją moc obliczeniową do rozwiązywania trudnych kryptograficznie łamigłówek. Górnik, który rozwiązuje problem, dodaje nowy blok do łańcucha blokowego i otrzymuje w zamian nagrodę za blok. Oto jak działa ten proces:

 • Losowy ciąg zwany „nonce” jest dołączany do skrótu poprzedniego bloku.
 • Wynikowy ciąg jest mieszany, a następnie sprawdzany pod kątem trudności w sieci.
 • Jeśli hash spełnia warunki, blok jest dodawany do łańcucha.
 • Jeśli nie, proces powtarza się, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Istnieją dwie istotne rzeczy, o których należy pamiętać o POW:

 • Proces uzyskiwania wyniku wymaganego do spełnienia warunków trudności powinien być niezwykle trudny, czasochłonny i wymagający dużych zasobów.
 • Proces sprawdzania, czy górnik był w stanie wydobyć blok, powinien być łatwy.

Wkrótce górnicy odkryli, że mogą wykładniczo zwiększyć swoją moc wydobywczą, łącząc się ze sobą i tworząc pule wydobywcze poprzez przetwarzanie równoległe.

Podczas przetwarzania równoległego instrukcje programu są podzielone na wiele procesorów. W ten sposób skraca się czas działania tego programu i to właśnie robią pule wydobywcze.

Największą zaletą mechanizmu POW jest bezpieczeństwo, jakie wnosi do systemu. Ponieważ wydobycie na nim jest tak drogie, górnicy nie mają żadnej motywacji, aby działać przeciwko systemowi i wydobywają na dowolnych równoległych łańcuchach tylko po to, aby marnować swoje pieniądze bez powodu.

Jednak łańcuchy jenieckie z pewnością mają wiele wad:

 • Są powolni.
 • Zwykle są scentralizowane.
 • Marnują dużo energii.

Dlatego Ethereum zamierza porzucić protokół POW i przejść do proof-of-a (POS)

Ethereum w przyszłości – Proof of Stake (POS)

Ethereum planuje używać POS za pośrednictwem protokołu Casper. Dowód stawki spowoduje, że cały proces wydobywania stanie się wirtualny i zastąpi górników walidatorami.

Oto jak będzie przebiegał proces:

 • Weryfikatorzy będą musieli zablokować część swoich monet jako stawkę.
 • Następnie zaczną sprawdzać poprawność bloków. Oznacza to, że kiedy odkryją blok, który ich zdaniem można dodać do łańcucha, potwierdzą go, stawiając na niego zakład.
 • Jeśli blok zostanie dołączony, walidatorzy otrzymają nagrodę proporcjonalną do swoich zakładów.

Jak widać, protokół POS jest o wiele bardziej przyjazny dla zasobów niż POW. W POW POTRZEBUJESZ marnować dużo zasobów, aby dostosować się do protokołu. Jest to marnotrawstwo zasobów ze względu na marnotrawstwo zasobów.

Casper to protokół POS, z którym zdecydował się Ethereum. Casper to protokół wykorzystujący POS z mechanizmem kar. Spójrzmy, jak działałby POS w ramach Caspera:

 • Walidatory stawiają część swoich eterów jako stawkę.
 • Następnie zaczną sprawdzać poprawność bloków. Oznacza to, że kiedy odkryją blok, który ich zdaniem można dodać do łańcucha, potwierdzą go, stawiając na niego zakład.
 • Jeśli blok zostanie dołączony, walidatorzy otrzymają nagrodę proporcjonalną do swoich zakładów.
 • Jeśli jednak walidator zachowuje się złośliwie i próbuje zrobić „nic w stawce”, natychmiast otrzyma reprymendę, a cała ich stawka zostanie obcięta.

Jak widać, Casper został zaprojektowany do pracy w systemie bez zaufania i być bardziej bizantyjskim odpornym na błędy.

Każdy, kto zachowa się w złośliwy / bizantyjski sposób, zostanie natychmiast ukarany obcięciem stosu. W tym miejscu różni się od większości innych protokołów POS. Złośliwe elementy mają coś do stracenia, więc nie ma nic do stracenia.

Bezbłędne wdrożenie Caspera i Proof Of Stake będzie krytyczne, jeśli Ethereum planuje zwiększyć skalę.

EOS – delegowany dowód stawki

EOS planuje wykonanie POS za pomocą algorytmu DPoS. DPoS jest przykładem algorytmu opartego na liderze, w którym niektórzy członkowie są wybierani z całej sieci, którzy są odpowiedzialni za protokół konsensusu i ogólny stan sieci.

Oto jak działa DPoS:

 • Bloki są produkowane w rundach po 21.
 • Na początku każdej rundy wybieranych jest 21 producentów bloków. Top 20 jest wybieranych automatycznie, a dwudziesty pierwszy jest wybierany proporcjonalnie do liczby głosów oddanych w stosunku do pozostałych producentów.
 • Producenci są następnie tasowani za pomocą pseudolosowej liczby wyprowadzonej z czasu bloku. Ma to na celu zapewnienie, że nie ma zmowy między producentami.
 • Aby zapewnić utrzymanie regularnej produkcji bloków i utrzymywanie czasu bloków na 3 sekundy, producenci są karani za nieuczestniczenie poprzez usunięcie ich z rozpatrzenia. Producent musi produkować co najmniej jeden blok co 24 godziny, aby to wziąć pod uwagę.

Ponieważ mniej osób jest zaangażowanych w protokół DPoS, jest on znacznie szybszy, ale zdecydowanie prowadzi do centralizacji.

Ethereum vs EOS: Statystyki DApp

Ponieważ Ethereum i EOS są platformami do tworzenia DApp, sprawdźmy niektóre statystyki DApp, aby zobaczyć, jak sobie radzą. Będziemy rozważać tylko DApps zbudowane na Ethereum i EOS.

Pięć najlepszych DApps na podstawie użytkowników w ciągu ostatnich 24 godzin

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

 • EOS dominuje w tej kategorii. Z pięciu najlepszych DApps, cztery najlepsze to EOS.
 • Żadnemu z Ethereum DApps nie udało się pozyskać więcej niż 3 tys. Użytkowników w ciągu ostatnich 24 godzin.
 • Zdecydowanie najwięcej użytkowników zdobył ADM z 5,2 tys.

Pięć najlepszych DApps na podstawie 24-godzinnej objętości

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

 • Po raz kolejny cztery z pięciu najlepszych to DApps oparte na EOS.
 • EOS Jacks ma zdecydowanie największy obrót 24-godzinny – 3,3 miliona USD.
 • FCK jest jedynym Ethereum DApp w pierwszej piątce i zajmuje drugie miejsce z obrotem w wysokości 1,8 miliona USD w ciągu 24 godzin.
 • Wszystkie trzy najlepsze DApps są oparte na grach hazardowych.

Pięć najlepszych DApps na podstawie transakcji z ostatnich 24 godzin

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

 • EOS DApps całkowicie wyczyścił pierwszą piątkę, jeśli chodzi o transakcje w ciągu ostatnich 24 godzin.
 • Spośród DApps cztery z pięciu należą do kategorii gier hazardowych, podczas gdy EOS Dynasty to DApp do gier.
 • BetHash miał prawie dwa razy więcej transakcji w ciągu ostatnich 24 godzin niż drugie miejsce w EOS Jacks.

Wniosek Ethereum vs EOS

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Ethereum i EOS są od teraz nieodłącznymi elementami inteligentnej przestrzeni kontraktowej. Podczas gdy EOS położył nacisk na szybkość, zmniejszając liczbę osób zaangażowanych w konsensus i czyniąc swój system bardziej scentralizowanym, Ethereum stara się uwzględnić różne techniki skalowalności, aby przyspieszyć ich system bez kompromisów w zakresie decentralizacji. W obecnej formie są to bardzo ważne projekty, które przyciągnęły programistów z całego świata do stworzenia na ich podstawie DApps.

Jeśli chcesz w prosty sposób łatwo kupić Ether, używając tylko swojej karty kredytowej Kliknij tutaj.

Ethereum VS EOS: najlepszy przewodnik porównawczy

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map