Czym jest Yearn Finance i YFI? Podstawy jednego z najlepszych projektów DeFi

Yearn.finance (lub Yearn / Yearn Finance) to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych projektów w przestrzeni finansów zdecentralizowanych (DeFi), obok Uniswap. W szczycie lata cena rodzimego tokena Yearn.finance YFI osiągnęła 44 000 USD, a łączna wartość zablokowana w protokole przyćmiła 1 miliard USD.

Wiele osób spoza przestrzeni DeFi zastanawiało się, o co chodzi w Yearn.finance i YFI. Tutaj jest więcej na ten temat.

Oblicza finansów Yearn

Yearn.finance szybko ewoluuje w pełny, oparty na Ethereum protokół DeFi z serią produktów i pod-tokenów. Ale w gruncie rzeczy jest agregatorem zysków.

Chociaż hodowla plonów zyskała dużą popularność, wciąż jest wielu, którym brakuje wiedzy i czasu, aby zaangażować się w tę czasami skomplikowaną przestrzeń. 

ZA Ankieta CoinGecko inwestorów kryptowalut odkryło, że 40% „rolników uprawiających plony”, jak określili się użytkownicy DeFi, „nie wie, jak czytać inteligentne kontrakty i związane z nimi ryzyko”. Ponadto 52% rolników przeznaczyło „mniej niż 1000 USD kapitału” na uprawę.

Są tu dwie kwestie: 1) ci, którzy używają DeFi na własną rękę, widzą, że ich zyski są pochłaniane przez opłaty transakcyjne, oraz 2) wielu istniejących rolników nie wie, jak właściwie ocenić ryzyko związane ze stosowaniem inteligentnych kontraktów.

Yearn.finance rozwiązuje te problemy i nie tylko dzięki swoim podstawowym produktom, Krypty i zarabiaj.

Zarabiaj to produkt skoncentrowany na stablecoinach. Użytkownicy mogą wpłacać stablecoiny lub inne obsługiwane kryptowaluty do puli. Fundusze z tej puli są następnie przełączane między najlepszymi protokołami pożyczkowymi, aby zmaksymalizować zwroty. 

Vaults ma bardziej zniuansowane podejście. Chociaż Vaults ma podobną koncepcję, obsługuje szerszą gamę kryptowalut i wykorzystuje bardziej złożone „strategie” uprawy zysków, aby uzyskiwać zyski dla użytkowników.

Pomysł w przypadku zarówno skarbców, jak i zarabiania polega na zebraniu funduszy w celu wykonania wielu zadań.

Po pierwsze, łącząc i prowadząc hodowlę za pomocą jednego zbioru środków, można znacznie obniżyć opłaty transakcyjne. W czasach wysokich opłat transakcyjnych aktywne utrzymanie farmy plonów może z łatwością kosztować użytkownika średnio 50-100 USD (i dużo czasu). Po drugie, dzięki formalnym strategiom ryzyko dla użytkownika końcowego jest znacznie zmniejszone, ponieważ programiści Yearn.finance weryfikują umowy, z których korzystają. 

Chociaż Earn niewiele się rozwinęło, Vaults nadal koncentruje się na Yearn.finance. Twórcy protokołu aktywnie rozwijają nowe strategie dla istniejących skarbców i skarbców dla nowych kryptowalut, które można hodować za pomocą.

Dokładna mechanika Vaults jest nieco skomplikowana, ale oto skrócona wersja:

  1. Weź kryptowalutę obsługiwaną przez Vaults (najczęściej stablecoin lub popularną kryptowalutę, taką jak Ethereum).
  2. Wpłać go do odpowiedniego skarbca Yearn.finance, a otrzymasz w zamian token depozytu Vault.
  3. Twój żeton depozytu Vault rośnie w czasie wraz z działaniem strategii uprawy.
  4. Możesz wypłacić w dowolnym momencie, chociaż możesz ponieść opłatę za wypłatę w wysokości 0,5%. Zyski są również nieznacznie opodatkowane, aby zapłacić deweloperom. 

Warto zauważyć, że Yearn.finance nie jest jedynym agregatorem zysków w przestrzeni Ethereum DeFi.

To, co wyróżnia Yearn.finance, to fakt, że wybiera podejście typu „powolne i stałe wygrywa wyścig”, wybierając bezpieczeństwo, zrównoważone plony i testowanie historyczne w celu szybkiego przełączania się między strategiami i ryzyka wystąpienia niektórych słabych punktów.. 

Aby wymienić innego agregatora, Harvest Finance doświadczył błędu poślizgu, który pozwolił nienazwanemu napastnikowi na pobranie 33 milionów dolarów z protokołu. 

Programiści pracują obecnie nad Yearn Vaults v2, który będzie obejmował wiele strategii dotyczących puli, usunie opłaty za wypłaty, a także szereg innych ważnych ulepszeń. Kluczowym problemem, który rozwiąże wersja 2, jest to, że repozytoria Yearn.finance stają się tak duże, że przy zastosowaniu strategii automatycznie znacznie zmniejsza to możliwe zyski. Dzięki zastosowaniu wielu strategii można to złagodzić. 

Ekspansja na nowe areny

Yearn.finance rozszerza się na nowe obszary po ogromnym sukcesie dzięki Vaults, które zgromadziły depozyty o wartości setek milionów dolarów.

Przede wszystkim trwają prace nad yInsure / Cover, nowym produktem, który da użytkownikom DeFi szansę na ubezpieczenie ich depozytów w protokołach. Ponieważ DeFi to obszar obarczony szeregiem ryzyk (ryzyko ekonomiczne, ryzyko włamania, ryzyko likwidacji itp.), Ubezpieczenie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia użytkownikom spokoju ducha.

Obecnie w wersji beta, Cover daje użytkownikom możliwość wykupienia ubezpieczenia wielu najlepszych protokołów DeFi. Ubezpieczenie jest gwarantowane przez Nexus Mutual, zdecentralizowaną spółkę wzajemną opartą na Ethereum. Ci, którzy zapewniają ochronę w ramach protokołu, mogą głosować nad tym, czy roszczenie ubezpieczeniowe jest ważne, a także uzyskują prawo do zarabiania składek opłaconych przez użytkowników protokołu. 

Cover to produkt beta Yearn.finance, który jest najbardziej zaawansowany w rozwoju.

Po drugie, Zap umożliwia użytkownikom „wrzucanie” stablecoinów do tokenów dostawców płynności Curve i tokenów dostawców płynności Curve do stablecoinów. Proces robienia tego ręcznie może być dość żmudny dla osób bez wiedzy technicznej lub cierpliwości do korzystania z czasami mylącego interfejsu Curve. 

Istnieje wiele innych projektów, które są na wczesnym etapie prac, w tym yBorrow, ySwap, yTrade, Liquidity Basic Income i StableCredit. Każdy z tych produktów stara się dostosować i ulepszyć wiodące przypadki użycia DeFi, które rozwiązują istniejące protokoły, takie jak Aave i Uniswap. 

Na przykład ySwap to zautomatyzowany animator rynku lub zdecentralizowana giełda, która próbuje umożliwić jednostronnym pulom złagodzenie nietrwałych strat. Jednym z kluczowych problemów związanych z automatycznymi animatorami rynku w tej chwili jest to, że aby handlować, po drugiej stronie tego handlu musi być ustawiona moneta. Ponadto ci, którzy zapewniają płynność do obrotu, muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku zmienności mogą zostać poniesione straty. ySwap stara się rozwiązać oba te problemy. 

Nad Keep3r Network i Eminence Finance również pracują programiści Yearn.finance, chociaż nie są oni objęci patronatem projektu i nie są wyłącznie związani z DeFi. Keep3r Network to zdecentralizowana sieć do zadań w łańcuchu, a Eminence Finance to gra wideo oparta na Ethereum. 

BlockGeeks zaktualizuje ten post na blogu w przyszłości o nowe produkty i pod-tokeny, nad którymi pracują programiści Yearn.finance.

Poznaj YFI

Podstawą wzrostu i świadomości Yearn.finance było wprowadzenie YFI w lipcu. 

W poście na blogu założyciel Yearn.finance Andre Cronje ujawnił, że projekt otrzyma własny token o nazwie YFI. W poście na blogu wyraźnie stwierdzono, że moneta nie będzie miała żadnej wartości wewnętrznej. Można go hodować, dostarczając płynność do protokołu lub dodając monety i DAI lub yUSD do puli handlowej na Balancer. 

YFI zostało uruchomione, aby być monetą zarządzającą protokołu Yearn.finance, co oznacza, że ​​ci, którzy go posiadają, mogą wspólnie decydować, jak protokół powinien zostać opracowany, co należy wdrożyć itp..

Pomysł polegał na tym, że ci, którzy używają protokołu, powinni być w stanie nim również zarządzać. W tamtym czasie Cronje był jedynym twórcą projektu.

Od czasu premiery YFI stało się fenomenem, ponieważ pod koniec sierpnia cena monety sięgała 44 000 USD, co stanowi cenę o ponad 1 000 000% wyższą niż cena początkowa blisko 3 USD. YFI stał się również aktywem generującym gotówkę, ponieważ ci, którzy trzymają monetę, mogą ją postawić i uzyskać regularny zwrot wypłacany w yUSD.

Posiadacze YFI regularnie zbierają się online za pośrednictwem forum i kanałów mediów społecznościowych, aby głosować nad propozycjami określającymi przyszłość protokołu. 

Nie bez kontrowersji

Chociaż rozpoczęcie, dystrybucję i rozwój YFI były celebrowane, zarówno on, jak i Yearn.finance jako całość nie są pozbawione kontrowersji.

Aby poruszyć wcześniejszy komentarz dotyczący bezpieczeństwa, Yearn.finance miał kilka obaw związanych z bezpieczeństwem. Jednak w przeciwieństwie do Harvest i innych wykorzystywanych projektów, wady nie zostały wykorzystane przez atakującego przed ich ujawnieniem.

Kolejna kontrowersja dotyczy jej założyciela, dewelopera z RPA Andre Cronje. Cronje samodzielnie uruchomił Yearn.finance (najpierw nazywany iearn.finance) w lutym po tym, jak zauważył niespójności w dochodach oferowanych w przestrzeni DeFi. Chociaż Cronje mówi, że nie był we właściwym miejscu, dwukrotnie powiedział agencjom prasowym w tej przestrzeni, że nie chce dalej pracować w DeFi, a przynajmniej nie w taki sposób, jak robił to wcześniej. Spowodowało to silne spadki ceny YFI.

Wreszcie, niektórzy obawiają się, że przy sztywnym limicie 30000 tokenów YFI mogą wystąpić niedopasowane zachęty w ekosystemie YFI do dalszego rozwijania protokołu. Z powodu braku monet YFI do obejścia, programiści, którzy mogą chcieć pracować nad Yearn.finance, nie mogą otrzymywać płatności lub prawdopodobnie nie posiadają YFI, co oznacza, że ​​zachęty są automatycznie niezgodne z protokołem. Istnieją również obawy, że protokół może wygenerować niewystarczające opłaty, aby zbudować obfity zespół. 

Fenomen Y-Token

Aby cofnąć się i przyjrzeć wpływowi Yearn.finance na DeFi jako całość, sukces YFI zaowocował serią rozwidleń, które próbowały wykorzystać markę „Y” lub „YF” na swoją korzyść. Niektóre z tych widelców były również agregatorami zysków, ale wiele z nich było po prostu tokenami waniliowymi, które próbowały oszukać swoich użytkowników, wykorzystując dobrą wolę, jaką społeczność Ethereum włożyła w Yearn.finance. 

Co ważniejsze, uruchomienie YFI oznaczało początek bardziej sprawiedliwej dystrybucji tokenów. 

Podczas gdy większość projektów uruchomionych przed połową 2020 r. Wykorzystywała pierwsze oferty monet do dystrybucji tokenów, Yearn.finance umożliwił użytkownikom protokołu zarobienie tokena w oparciu o zapewnioną przez nich płynność. Ten mechanizm dystrybucji umożliwił społeczności szybkie budowanie wokół projektu, ponieważ każdy użytkownik ma taką samą możliwość wpływania na projekt i zarabiania na nim. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map