Co to jest teoria gier kryptowalutowych: podstawowe wprowadzenie

Czym jest teoria gier kryptowalutowych? Jedną z największych innowacji XXI wieku jest niewątpliwie pojawienie się kryptowaluty.

Co sprawia, że ​​technologia blockchain jest takim przełomem? Spójrzmy na rzeczywisty świat oraz sposób utrzymania i przechowywania waluty fiducjarnej. Bez względu na to, kim jesteś, Twoje pieniądze będą przechowywane w centralnej lokalizacji, czyli w banku. Problem z tym modelem polega na tym, że przekazujesz swoje pieniądze podmiotowi i istnieje ryzyko narażenia na szwank z różnych powodów. Blockchain rozwiązuje ten problem, będąc całkowicie zdecentralizowanym i wewnętrznie wolnym od korupcji. Sposób, w jaki to osiąga, polega na włączeniu kryptografii i teorii gier.

Jakie są struktury rynkowe?

Struktury rynkowe

Zanim zrozumiemy tę koncepcję, musimy najpierw przejść przez kilka podstaw. Organizację i podstawowe cechy każdego rynku nazywa się strukturą rynku. Struktury rynkowe są zróżnicowane na podstawie wielu czynników, takich jak liczba producentów, kontrola cen i bariery wejścia. W oparciu o te czynniki istnieją cztery różne rodzaje struktur rynkowych:

 • Doskonała konkurencja.
 • Monopol.
 • Konkurencja monopolistyczna.
 • Oligopol.

Doskonała konkurencja

Doskonała konkurencja to rynek, na którym każdemu łatwo jest wejść na rynek, a indywidualni sprzedawcy nie mają żadnej władzy nad ceną produktu. Pomyśl o mango. Każdemu łatwo jest wejść na rynek, wszystko, co każdy musi zrobić, to uprawiać mango. Poza tym nie mogą z własnej woli zmienić ceny mango. Jeśli jedna osoba sprzedaje mango za 10 USD, kupujący może po prostu kupić je od kogoś, kto sprzedaje mango za 5 USD.

Monopol

Monopol jest przeciwieństwem doskonałej konkurencji. To rynek zdominowany przez jedną korporację, a bariery wejścia są tak wysokie, że nikt inny nie może tam wejść. Diamenty De Beers są doskonałym przykładem rynku monopolistycznego.

Konkurencja monopolistyczna

To rynek, który ma wielu sprzedawców i bardzo niskie bariery. Ich produkty są podobne, ale nie identyczne. Pomyśl o usłudze dostawy pizzy. Teraz domino i pizza hut mają ten sam produkt z subtelnymi różnicami. Oczywiście można nieco wycenić swój produkt na podstawie takich czynników, jak preferencje klientów. Jeśli jednak domino będzie zbyt wysoko wyceniać pizzę, ludzie po prostu pójdą do pizzerii. W konsekwencji, jeśli zarówno domino, jak i pizza hut zaczną się przeładowywać, ponieważ bariery wejścia są tak niskie, inny gracz może wejść i zabrać wszystkich klientów.

Oligopol


Oligopole to rynki zdominowane przez kilka rynków, a bariery wejścia są wysokie. Jednym z najlepszych przykładów oligopolu jest rynek smartfonów. Rynek jest zdominowany przez kilka firm, takich jak Samsung, Apple i Huawei. Podobnie jak w przypadku konkurencji monopolistycznych produkty są podobne, ale nie identyczne. Chociaż daje im to pewną kontrolę nad cenami, tak naprawdę nie mają dużej swobody. Jeśli jutro Apple zdecyduje się wycenić swoje iPhone’y na 4000 dolarów, oprócz fanatyków Apple, większość po prostu zdecyduje się na telefon z Androidem. Oczywiście zawsze mogą się spotkać i zdecydować jako grupa o wzajemnym wzroście cen, ale nazywa się to „zmową” i jest nielegalne w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych..

Skoro więc nie mogą konkurować, zmieniając ceny, jak mogą uzyskać przewagę nad konkurentami? Robią to na zasadzie „konkurencji pozacenowej”, co oznacza konkurowanie bez zmiany ceny. Jak oni to robią? Robią to, zmieniając wygląd i styl swoich produktów i zapewniając wyjątkowe wrażenia. Jednak najbardziej rozpoznawalną formą konkurencji pozacenowej jest reklama.

Reklama to jeden z najskuteczniejszych sposobów pokazania wyjątkowych cech produktów i wprowadzenia nowych produktów. Ale z drugiej strony jest problem. Ile reklam, które oglądasz, faktycznie się przykleja? Jest szansa, że ​​zostałeś dziś zbombardowany przez tony reklam, ile z nich faktycznie pamiętasz? Jeśli jesteś graczem w oligopolu i będziesz ślepo się reklamować, będziesz wydawać dużo pieniędzy.

W rezultacie, aby zarobić wszystkie te pieniądze, będziesz musiał niezmiennie podnosić cenę swoich produktów. Jeśli tak się stanie, Twoi kupujący po prostu udadzą się do konkurencji. Więc jak się do tego zabierasz? Jak reklamujesz swoje produkty, nie tracąc przy tym klientów? Będziesz musiał zasadniczo podejmować decyzje na podstawie działań, które podejmą twoi konkurenci. Aby to zrobić, będziesz musiał skorzystać z teorii gier.

Czym jest teoria gier?

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Teoria gier to nauka o podejmowaniu decyzji strategicznych. Tak wiele korporacji podejmuje decyzje, mając na uwadze działania, które podejmą ich konkurenci. Teoria gier została wymyślona przez John Van Neumann i Oskera Morgensterna w 1944 roku i został uznany za przełom w badaniu rynków oligopolistycznych.

Od tego czasu teoria gier zaczęła żyć własnym życiem i doczekała się szerokich wdrożeń w różnych innych technologiach i dziedzinach.

Model teorii gier składa się z co najmniej 3 elementów:

 • Gracze: decydenci. Na przykład. Menedżerowie w firmach.
 • Strategie: decyzje, które chcą podjąć, aby rozwijać swoje firmy.
 • Wypłata: wynik strategii.

W teorii gier istnieją dwa rodzaje gier.

 • Gra o sumie zerowej: Jest to gra, w której jeden gracz zyskuje kosztem innego gracza.
 • Gra o sumie niezerowej: gra, w której zysk jednego gracza nie odbywa się kosztem innego gracza.

Jak więc zastosować teorię gier? Wróćmy do tego, o czym rozmawialiśmy ponownie, czy firma powinna lub nie powinna reklamować określonego aspektu swojego produktu. Załóżmy, że są dwie firmy A i B..

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Tabela, którą widzisz powyżej, nazywana jest „macierzą wypłat”. Tabela zasadniczo brzmi następująco:

 • Jeśli firma A i B zdecydują się ogłosić, wypłata dla nich obu wynosi odpowiednio 4 i trzy.
 • Jeśli firma A nie ogłasza, a B zdecyduje się reklamować, wówczas wypłata wynosi 2 i 5.
 • Jeśli firma A reklamuje, a B nie ogłasza, wypłata wynosi 5 i 1.
 • Jeśli obie firmy A i B nie ogłaszają, wypłata wynosi 3 i 2.

Więc jaką decyzję powinni podjąć zarówno A, jak i B, która przyniesie im najlepsze rezultaty? Aby rozwiązać ten problem, musimy spojrzeć na scenariusz, który służy zarówno A, jak i B..

Po pierwsze, spójrzmy na firmę B..

 • Przypadek 1: Jeśli firma A ogłasza

Wtedy firma B ma wypłatę w wysokości 3, jeśli reklamuje i taką, której nie reklamuje. Tak więc, oczywiście, ich największą korzyścią jest reklama.

 • Przypadek 2: Jeśli firma A nie reklamuje się

Wtedy firma B ma wypłatę w wysokości 5, jeśli reklamuje i 2, jeśli nie ogłasza. W tym przypadku ich największą korzyścią jest reklama.

 • Wniosek: Niezależnie od tego, co robi firma A, firma B powinna się reklamować.

Teraz spójrzmy na firmę A..

 • Przypadek 1: Jeśli firma B ogłasza

Firma A ma wypłatę w wysokości 4, jeśli reklamuje i 2, jeśli nie ogłasza. Tak więc, po raz kolejny, największą korzyścią dla nich są reklamy.

 • Przypadek 2: Jeśli firma B nie reklamuje się

W tym przypadku firma A ma wypłatę w wysokości 5, jeśli reklamuje, i wypłatę w wysokości 3, jeśli nie ogłasza. Po raz kolejny ich największą korzyścią jest reklama.

 • Wniosek: niezależnie od tego, co robi firma B, najlepszą strategią firmy A jest reklama.

Tak więc w tym przykładzie, zarówno dla firmy A, jak i firmy B, ich najbardziej stabilny stan będzie miał miejsce, gdy obie będą się reklamować, czyli:

Zarówno w przypadku firmy A, jak i firmy B jest to ich dominująca strategia. Strategia dominująca to najlepszy sposób działania dla gracza, niezależnie od tego, co robi przeciwnik. W tym przykładzie (4,3) jest również równowagą Nasha.

Co to jest równowaga Nasha?

równowaga Nasha

Równowaga Nasha to rozwiązanie w grze, w której każdy gracz wybiera optymalną strategię, biorąc pod uwagę, że strategia została wybrana przez drugiego i nie ma nic do zyskania poprzez zmianę strategii. Sformułował to John F Nash, którego w filmie „Piękny umysł” przedstawił Russell Crowe. Ma to ogromne konsekwencje w rozproszonym systemie komputerowym, takim jak blockchain. W rzeczywistości blockchain jest „wolny od oszustw”, ponieważ cały protokół jest w równowadze Nasha. Omówimy to później, ale na razie zobaczmy równowagę Nasha w akcji w jednej z najbardziej znanych koncepcji teorii gier.

Dylemat więźnia

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Zdjęcie dzięki uprzejmości: kanał YouTube „This Place”.

Ach … dylemat starego dobrego więźnia. Są szanse, że jeśli masz jakieś pojęcie o teorii gier, to na pewno napotkałeś ten problem. W każdym razie, przejdźmy od razu do tego. Załóżmy, że Rob i Ben zostali przyłapani na kradzieży sklepu monopolowego, a podczas śledztwa odkryto, że obaj popełnili w przeszłości znacznie poważniejsze przestępstwo, na przykład napad na bank. W trakcie śledztwa policjanci przesłuchują ich oboje i przedstawiają im propozycję.

 • Twierdzenie 1: Jeśli oboje nie wyrzucicie drugiego gościa, oboje dostaniecie cztery lata więzienia.
 • Twierdzenie 2: Jeśli jeden z was wypędzi drugiego, osoba, która się przyznała, dostanie 0 lat, a druga siedem lat.
 • Twierdzenie 3: Jeśli oboje przyznacie się, oboje dostaniecie po dwa lata.

Tak więc, ujmując to, jest to macierz wypłat:

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Wszystko, co jest w CZERWONYM, jest Bena, a wszystko w NIEBIESKIM jest Robem.

Więc teraz przeanalizujmy.

Oczywiście Rob i Ben są zatwardziałymi kryminalistami i nikogo nie zdradzą, ponieważ wśród złodziei panuje „honor”. Choć może to brzmieć romantycznie, psychologia behawioralna i teoria gier mówią nam inaczej. Przyjrzyjmy się temu głębiej.

Jeśli obaj przyznają się, macierz wypłat mówi, że wynik to (4,4). Oznacza to, że oboje dostają po 4 lata. Jest to jednak bardzo niestabilny stan, ponieważ oboje wiedzą, że mają lepszą ofertę na stole. Jeśli wyszczerbią drugą osobę, będą mieli 0 lat na służbę. Z tego powodu ten przypadek jest bardzo niestabilnym scenariuszem.

Dlatego wbrew temu, co mówi nam popkultura, w takiej sytuacji równowaga Nasha ma miejsce, gdy obaj wypędzają drugiego. W ten sposób Rob i Ben osiągają optymalne rozwiązanie, pamiętając o strategii drugiej strony.

Ale to prowadzi nas do problemu.

A jeśli istnieje scenariusz, w którym optymalnym rozwiązaniem dla obu graczy jest scenariusz, który ma zły wpływ na społeczeństwo? Pomyśl o tym scenariuszu, w którym Rob i Ben planują napad na bank. Zróbmy macierz dodatnich wypłat, które uzyskają w tym scenariuszu:

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Jak widać, w tym hipotetycznym scenariuszu najlepszą i najbardziej optymalną strategią jest kradzież Roba i Bena. Chociaż może to być dobre dla nich obu, nie jest to dobry scenariusz dla społeczeństwa.

Tutaj pojawia się idea „kary”.

Co to jest kara?

Świat niekoniecznie jest miłym i uczciwym miejscem. Mężczyźni są na ogół bardzo podatni na zniszczenie i jeśli nie są poddawani kontroli. W prawdziwym świecie ludzie na ogół mają wiele okazji do korupcji, bez względu na ogół społeczeństwa. Tak więc sposobem, w jaki trzymamy takie rzeczy w ryzach, jest wdrażanie strategii kar.

Załóżmy więc, że w powyższym przykładzie mamy strategię kar, która wygląda następująco:

„Za każde -0,5 użyteczności odebranej społeczeństwu zostanie zastosowany współczynnik -7”..

Innymi słowy, każdy czyn, który zostanie uznany za „zły” dla społeczeństwa, będzie miał wypłatę odliczoną przez 7, co będzie kosztować -0,5 w mediach dla społeczeństwa. Być może zastanawiasz się, dlaczego społeczeństwo zrobi coś takiego? Istnieje utrata użyteczności dla społeczeństwa, którą mogą być pieniądze, czas cokolwiek, az drugiej strony ludzie, którzy popełniają przestępstwo, również otrzymują straszną karę.

Ale prawda jest taka, że ​​jako społeczeństwo zawsze włączaliśmy to do naszego codziennego życia. Dodanie czynnika kary polega na tym, że zmniejsza wypłatę „złych” działań i zmienia macierz w następujący sposób:

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Zobacz, jak wypłata ze „złej” działalności została wydedukowana przez współczynnik 7?

Jak widać, dodając czynnik kary, równowaga Nasha zmienia się z czegoś, co mogło być złe dla społeczeństwa, w coś, co jest dobre dla społeczeństwa. Zmienia się więc od, Ben i Rob robią napad na bank, a Ben i Rob robią napad na bank, ale także stają w obliczu konsekwencji kary.

Wracając do pytania, jaka jest zachęta dla społeczeństwa, aby przejść przez karę? Dlaczego będą chcieli marnować swoje media? Sposób, w jaki ludzie odpowiedzieli na to pytanie, polega na nałożeniu obowiązkowej kary. Innymi słowy, jeśli ktoś jest społeczeństwem nie godzi się na karę, to sam staje się przestępcą i podlega karze.

Jak to się ma do cywilizowanego społeczeństwa? Pomyśl o policji, która jest finansowana z podatków pobieranych od ludzi. W tym przypadku mamy wyspecjalizowaną siłę, która wymierzy karę, a społeczeństwo bierze w tym udział, płacąc podatki, które finansują tę siłę. Jeśli nie płacisz podatków, również podlegasz karze.

Innym interesującym przykładem „karania niekaranego” jest ostracyzm społeczny. Pomyśl o społeczeństwie, w którym jak mówi Max, ktoś popełnił przestępstwo. Natychmiast staje się wyrzutkiem w społeczeństwie. To jest scenariusz, w którym wszyscy w tym społeczeństwie uczestniczą w karze. Teraz przypuśćmy, że ktoś spotyka się z Maxem, ta osoba również, przez skojarzenie, stanie się „zła”, a on / ona z kolei również zostanie odrzucony przez społeczeństwo.

Nie byłoby przesadą stwierdzenie, że właśnie ta koncepcja jest powodem, dla którego nie wszyscy jesteśmy teraz martwi.

Koncepcja równowagi Nasha i kary ma poważne implikacje w łańcuchu bloków i utrzymaniu uczciwości górników. Za chwilę to zbadamy. Ale zanim to zrobimy, musimy przejść przez kilka bardziej podstawowych modeli teorii gier.

Punkt Schellinga (ogniskowy)

Wielki ekonomista Thomas Schelling przeprowadził eksperyment z grupą studentów, zadając im proste pytanie: „Jutro w Nowym Jorku musisz spotkać nieznajomego. Gdzie i kiedy ich spotykasz? ” Odkrył, że najczęstszą odpowiedzią było „Południe na Grand Central Terminus”. Stało się tak, ponieważ Grand Central Terminus, dla nowojorczyków jest naturalnym punktem centralnym, punkt centralny jest również znany jako „punkt Schelling”.

Tak więc, aby zdefiniować punkt Schellinga: jest to rozwiązanie, które ludzie będą zwykle używać w przypadku braku komunikacji, ponieważ wydaje im się to wyjątkowe, istotne lub naturalne.

Pokażmy tę koncepcję za pomocą gry. Załóżmy, że w dwóch różnych pokojach przetrzymywanych jest dwóch więźniów i otrzymują oni losową serię liczb. Następnie każe im odgadnąć liczbę, którą odgadnie inny więzień, bez żadnej komunikacji między nimi. Jeśli odgadną niewłaściwą liczbę, zostaną zabici (tylko po to, aby podnieść stawkę).

Liczby, które otrzymują to:

 • 7816239, 676716313, 100000000 i 871823719.
 • Jak myślisz, który numer wybiorą?
 • 100000000.

Dlaczego? Ponieważ jest inny i wyjątkowy w porównaniu z resztą liczb i dlatego jest to punkt Schellinga. W całej naszej historii istoty ludzkie nieświadomie podświadomie gromadziły się w różnych miejscach, takich jak bary, kościoły, domy kultury itp., Ponieważ w społeczeństwie te miejsca są powszechnymi punktami Schellinga.

Bardzo znanym przykładem punktu Schellinga w akcji jest gra o nazwie „The Chicken Game”, w którą, mamy nadzieję, nigdy w życiu nie grałeś. Tak to działa, dwie osoby jeżdżą do siebie na rowerze. Jeśli zderzą się czołowo, umrą. Jednak pierwszą osobą, która odwraca się od nadjeżdżającego jeźdźca, jest „kurczak”.

Tak więc w tej grze istnieją dwa scenariusze, które mogą zakończyć się awarią:

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Blog Mind Your Decisions

 • Przypadek 1: Obaj jeźdźcy kierują się ku sobie.
 • Przypadek 2: Jeden kierowca skręca w lewo, a drugi w prawo.

Thomas Schelling podał rozwiązanie tego problemu, posługując się koncepcją punktów ogniskowych. Powiedział, że najlepszym rozwiązaniem w tej grze jest nie patrzeć drugiemu jeźdźcowi w oczy (czyli zrywać komunikację z drugim jeźdźcem), ale skupić się na własnych instynktach. Ponieważ w Stanach Zjednoczonych ludzie jeżdżą po prawej stronie jezdni, jeśli pozwolimy, by nasze instynkty przejęły kontrolę, automatycznie skierujemy rower na prawą stronę, bo tam właśnie leży nasz punkt Schellinga.

Ponura równowaga wyzwalania

Aby zrozumieć, jak działa mroczna równowaga wyzwalacza, musimy pomyśleć o scenariuszu. Wyobraźmy sobie sytuację społeczną, w której monarchia nadal istnieje i uważa się, że królowie mogą rządzić innymi dzięki boskiemu prawu od bogów. Jednak w takim społeczeństwie, jeśli król zostanie zabity, prawo boskiego prawa znika automatycznie, ponieważ dla każdego stanie się jasne, że król nie jest istotą boską. To spowoduje, że otworzy wszystkie śluzy.

Teraz, gdy wszyscy wiedzą, że króla można zabić, rozpocznie się niekończący się cykl krwawych rewolucji, w których nic nie może powstrzymać wszystkich przyszłych królów przed zamordowaniem. Jedynym sposobem na powstrzymanie tego błędnego koła jest przede wszystkim NIE zabicie króla i utrzymanie pojęcia „boskiego prawa”. Nazywa się to równowagą ponurego wyzwalacza. Pomyśl o tym jako o stanie, w którym jeśli tylko trochę zboczysz, spowodujesz niekończący się cykl powtarzających się kar.

Problemy z koordynacją

Rozważ tę macierz:

Co to jest kryptoekonomia? Wprowadzenie do teorii gier

Teraz, jeśli widzisz tę macierz, istnieją dwie równowagi Nasha: (A, A) i (B, B), odchylenie od któregokolwiek ze stanów nie przyniesie im korzyści. Ideą tej gry jest to, jak przekonać ludzi do przejścia z (A, A) do (B, B)? Jeśli jest zaangażowana niewielka grupa osób, jest to stosunkowo proste. Możesz po prostu koordynować działania przez telefon lub e-mail. Ale to się zmienia, gdy mówimy o ogromnej grupie ludzi.

Podstawowa różnica między dylematem więźnia a problemem z koordynacją polega na tym, że w dylemacie więźnia obaj gracze musieli wybrać (B, B), ponieważ był to wybór, który przyniósł największe korzyści, mimo że (A, A) jest rozwiązaniem lepszym moralnie. W problemie koordynacji nie chodzi o moralność czy wypłatę, jest to bodziec dla osoby, aby przejść z jednego stanu do drugiego. Dlaczego ogromna grupa ludzi miałaby zmieniać sposób, w jaki coś robią?

Gra koordynacyjna kończy się niepowodzeniem, gdy tylko mniejszość grupy zmienia swój stan, a większość nie, i odwrotnie, jest sukcesem, gdy większość grupy zmienia swój stan. Zobaczmy to na przykładzie.

Załóżmy, że chcemy zmienić język na język oparty na symbolach. Na przykład:

 • Oryginalne stwierdzenie: „Podaj mi swój numer?”
 • Nowe stwierdzenie: „#?”

Jeśli tylko będziesz mówić tym językiem, będzie to porażka, ponieważ większość nie zrozumie, o czym mówisz, i zostaniesz wykluczony z rozmów, ponieważ zysk dla ciebie jest bardzo niski i nie masz motywacji do zmiany.

Jeśli jednak większość twojego społeczeństwa przestawi się na ten język i używa go wyłącznie, będziesz musiał zmienić swój język, w przeciwnym razie nigdy nie będziesz w stanie się dopasować. Teraz zachęta do przystąpienia jest wysoka.

Jak myślisz, dlaczego nikt już nie mówi po starym angielskim? Jeśli tak mówisz w swoim społeczeństwie, zostaniesz odrzucony i wszyscy pomyślą: „Jesteś łotrem!”

Pojęcie ograniczonej racjonalności

Wyobraź sobie taki scenariusz, Sara codziennie idzie do sklepu spożywczego i kupuje jabłko. Robi to każdego dnia jako rytuał. Jednak każdego dnia staje w obliczu jakiejś sytuacji. Każdego dnia, gdy jest w sklepie, sprzedawca wychodzi na 5 minut i nie ma żadnych kamer bezpieczeństwa. Z łatwością może ukraść jabłko i nikt się o tym nie dowie. Jednak nigdy tego nie robi.

To, co tu robi Sarah, nazywa się „ograniczoną racjonalnością”. Ograniczona racjonalność oznacza w zasadzie, że gdy ktoś ma wybór, zawsze podąża prostą ścieżką i czymś, do czego są przyzwyczajeni. Ta ścieżka może nie być tym, co jest dla nich najbardziej odpowiednie i może nie przynosić im największych korzyści, ale zawsze będą podążać najprostszą ścieżką. Powodem, dla którego Sarah wybrała cnotliwą ścieżkę codziennego podążania za swoją prostą rutyną zamiast kradzieży w sklepach i ucieczki bez konsekwencji, jest to, że drugi scenariusz jest nieco bardziej złożony niż jej prosta codzienna rutyna.

Teraz, gdy przejrzeliśmy już kilka modeli teorii gier, zobaczmy ich wpływ na kryptowalutę i jak pomaga ona w utrzymaniu płynności systemu.

Blockchain i teoria gier kryptowalutowych

Blok to seria bloków, która zawiera pojedyncze transakcje. Każdy blok zawiera również hash poprzedniego bloku, a to z kolei łączy każdy kolejny blok z poprzednim blokiem, tworząc łańcuch. Stąd termin „blockchain”. To jest przybliżona wizualna reprezentacja łańcucha bloków.

Co to jest teoria gier kryptowalutowych: podstawowe wprowadzenie

Niektóre terminy:

 • Blok Genesis: Pierwszy blok łańcucha bloków nazywany jest blokiem „genezy”.
 • Dowód pracy: Ilość pracy obliczeniowej wymagana do utworzenia bloku.
 • Blok rodzica: Blok, który bezpośrednio poprzedza blok, jest blokiem nadrzędnym tego bloku. Zatem na powyższym diagramie Blok 50 jest blokiem nadrzędnym dla Bloku 51.

Każdy blok w łańcuchu bloków ma funkcję punktacji.

 • Wynik (geneza) = 0.
 • Wynik (blok) = Ocena (blok nadrzędny) + Dowód pracy

Bieżący stan łańcucha to blok z najwyższym wynikiem.

W systemie opartym na blockchain bitcoin występuje dwóch graczy:

 • Użytkownicy.
 • Górniczy.

Użytkownicy w bitcoinie mają do dyspozycji tylko dwie funkcje:

 • Wyślij monety.
 • Otrzymuj monety.

Aby to zrobić, potrzebują dwóch kluczy, publicznego i prywatnego. To, co robią górnicy, to uwierzytelnianie transakcji ORAZ wykonywanie procesu wydobywania. Wydobywanie to sposób, w jaki nowe bloki są odkrywane i dodawane do łańcucha bloków.

Block Mining

Poprzez serię obliczeń górnicy znajdują blok i dodają go do łańcucha blokowego W Ethereum dodanie bloku daje górnikowi nagrodę w wysokości 5 eteru, aw bitcoinie nagroda za wydobycie wynosi 25 BTC (oba w momencie pisania) . Górnicy mają dużą moc w systemie blockchain i jeśli zdecydują się oszukiwać dla własnych korzyści, mogą spowodować spustoszenie w systemie.

Aby to złagodzić, blockchain wykorzystuje mechanikę teorii gier, aby system był kuloodporny. Aby zrozumieć, w jaki sposób teoria gier sprawia, że ​​górnicy są uczciwi, przyjrzyjmy się innemu systemowi peer-to-peer, który raz po raz pozwalał swoim użytkownikom na unikanie oszustw.

Torrenting to jeden z najpopularniejszych systemów peer to peer na świecie. Podczas korzystania z torrentów użytkownicy mają dwie role: pobieranie i wysyłanie. Po pobraniu pliku mają udostępnić go w sieci metodą zwaną seeding. Jednak nie otrzymują oni żadnej rekompensaty za umieszczenie wspomnianego pliku i dlatego często odmawiają tego. Większość użytkowników torrentów jest „oszustami”, ponieważ nie wysiewają swoich plików. Oszukiwanie może im ujść na sucho, ponieważ system nie ma „modelu kary”, tak jak ma to miejsce w przypadku blockchain.

Jak górnicy mogą oszukiwać? – Teoria gier kryptowalutowych

 • Mogą zawierać nieważną transakcję i dawać sobie dodatkowe monety.
 • Dodawaj bloki losowo, nie martwiąc się o dowód pracy.
 • Kopalnia na szczycie nieprawidłowych bloków, aby uzyskać więcej BTC.
 • Mój na szczycie bloku z punktacją nieoptymalną.

Weźmy przykład. Rozważ poniższy blok:

Co to jest teoria gier kryptowalutowych: podstawowe wprowadzenie

Bloki zaznaczone na niebiesko to główny łańcuch. Przypuśćmy teraz, że istnieje górnik, który w niebieskim bloku 51 wydaje 20 bitcoinów, aby uzyskać 500 litecoinów (hipotetycznie). A teraz chce stworzyć równoległy łańcuch z nowym blokiem 51 (czerwony), w którym nigdy nie robił tej transakcji. Aby uprościć to, co właśnie zrobił, zróbmy krótkie podsumowanie:

 • W niebieskim bloku 51 wydaje 20 bitcoinów, aby otrzymać 500 litecoinów.
 • Tworzy nowy łańcuch (rozwidlenie) z bloku 50, aw alternatywnym bloku 51 nie wykonuje transakcji litecoin.
 • W końcu wychodzi ze swoimi oryginalnymi 20 BTC i 500 nowymi litecoinami.

To, co właśnie się tutaj wydarzyło, nosi nazwę „podwójnych wydatków”. Oczywiście teraz górnicy mogą teoretycznie kopać na szczycie nowego czerwonego łańcucha i utrzymywać podwójne wydatki i wydobywać dodatkowe bitcoiny. Jak możesz sobie wyobrazić, może to zniszczyć system bitcoin.

Dlaczego więc górnicy tego nie robią? Czy to dlatego, że wszyscy są dobrymi i honorowymi ludźmi? Nie da się stworzyć systemu opartego na moralności człowieka, moralność nie jest przecież mierzalna. Tutaj wkracza prawdziwy geniusz blockchain. Blockchain został zaprojektowany w taki sposób, że jest samowyzwalającą się równowagą Nasha. Powodem tego jest fakt, że górnictwo ma rekurencyjny system kar.

Równowaga Nasha w górnictwie i system kar.

 • Jeśli górnik utworzy nieprawidłowy blok, inni nie będą go kopać z powodu reguły, która została zdefiniowana w mechanice blockchain. Każdy blok wydobyty na wierzchu nieprawidłowego bloku staje się nieprawidłowym blokiem. Stosując tę ​​zasadę, górnicy po prostu zignorują nieprawidłowy blok i będą kontynuować wydobycie na szczycie głównego łańcucha, czyli niebieskiego łańcucha na diagramie.
 • Ta podobna logika oznacza blok punktacji suboptymalnej. Spójrz ponownie na diagram. Żaden górnik nie będzie chciał kopać na Czerwonym bloku 52, ponieważ niebieski blok 53 będzie miał wyższy wynik niż czerwony blok.

Oba te scenariusze zostają złagodzone, ponieważ górnicy jako grupa wybiorą najbardziej stabilny stan, czyli stan z równowagą Nasha. Oczywiście możesz zmusić wszystkich górników do kopania w czerwonym bloku i uczynić go nowym blockchainem, jednak liczba górników jest tak duża, że ​​takiego zdarzenia po prostu nie można skoordynować (porozmawiamy o tym za chwilę). Jak stwierdza gra koordynacyjna, jeśli większość osób w grupie nie zmieni swojego stanu, mniejszość nie będzie miała żadnej motywacji do pozostania w nowym państwie. Widząc to, dlaczego górnik wyda całą swoją moc obliczeniową i ryzykuje ostracyzmem w daremnej sprawie?

Dlaczego użytkownicy będą używać głównego łańcucha zamiast drugiego?

A więc teraz, kiedy już widzieliśmy, dlaczego górnicy będą woleli niebieski łańcuch… A co z użytkownikami? W grze blockchain jest dwóch graczy, górnicy i użytkownicy. Dlaczego użytkownicy wolą niebieski łańcuch od czerwonego? Po raz kolejny w grę wchodzi mechanika teorii gier.

 • Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że kryptowaluta ma wartość, ponieważ ludzie nadają jej wartość. Dlaczego więc zwykły użytkownik przypisuje wartość monetom wychodzącym z niebieskiego łańcucha, a nie monetom wychodzącym z czerwonego łańcucha? Powód jest prosty. Główny łańcuch to punkt Schellinga z punktu widzenia użytkowników. Dają mu wartość, ponieważ główny łańcuch wydaje im się naturalny i wyjątkowy.
 • Ograniczona racjonalność: Innym powodem, dla którego użytkownicy będą bardziej cenić główny łańcuch, jest to, że są do niego przyzwyczajeni. Podobnie jak ograniczone stany racjonalności, ludzie będą po prostu wybierać za każdym razem najprostsze rozwiązanie. Przechodzenie przez nowszy łańcuch niepotrzebnie komplikuje sprawę.

Jaki jest dowód przejęcia pracy??

Zanim zaczniemy to wyjaśniać, przynieśmy ponownie nasz stary diagram w celach informacyjnych:

Co to jest teoria gier kryptowalutowych: podstawowe wprowadzenie

Vitalik Buterin podał świetny przykład problemu przejęcia i zamierzamy go rozwinąć. Załóżmy, że ktoś zawiera hipotetyczny inteligentny kontrakt na działanie. Warunki umowy wyglądają następująco:

 • Każdy górnik może dołączyć do tej czynności, wysyłając do kontraktu bardzo duży depozyt.
 • Górnicy muszą wysłać do kontraktu udziały częściowo ukończonych bloków, które wydobyli, a kontrakt weryfikuje go, a także weryfikuje, czy jesteś górnikiem i masz wystarczającą moc mieszania.
 • Zanim 60% górników w systemie dołączy, możesz odejść w dowolnym momencie.
 • Po dołączeniu 60% górników zostaniesz związany kontraktem, dopóki 20 bloków nie zostanie dodanych do łańcucha z twardymi widłami, czyli czerwonego łańcucha.

Tak, jest to rzeczywiście bardzo diaboliczne i możesz zobaczyć problem, jaki może mieć ten atak. Nowy łańcuch nie tylko będzie się powiększał i wydłużał, ponieważ 60% wszystkich górników jest związanych umownie z tym nowym łańcuchem, co szybko sprawi, że oryginalny starszy łańcuch, zwany niebieskim łańcuchem, stanie się nieistotny. Spowoduje to podwójne wydatki w każdym miejscu, a wartość waluty szybko spadnie.

Możesz teraz zapytać, dlaczego górnicy dołączą do przejęcia?

Cóż, zobaczmy ich motywację do dołączenia:

 • Możliwa nagroda na koniec.
 • Bez ryzyka przyłączenia się z ich strony.

Jaka jest ich motywacja do dotrzymania umowy?

 • Ogromna kwota, którą zdeponowali na początku.
 • Jeszcze raz możliwość wielkiej nagrody.

Teoretycznie takie przejęcie może zakończyć każdą walutę, ale jest to mało prawdopodobne, ponieważ… Zgadłeś…. mechanika teorii gier.

Grim Trigger argument na ratunek!

Pomyśl o naszej kłótni króla, kiedy po raz pierwszy rozmawialiśmy o ponurych wyzwalaczach. Jeśli król zostanie zabity i przejęty przywłaszczenie, co powstrzyma nowego króla przed zabiciem i tym, że stanie się to niekończącym się krwawym cyklem? Aby temu zapobiec, najlepszym sposobem działania jest przede wszystkim nie zabijanie oryginalnego króla.

Podobnie, użyjmy tej logiki w przypadku łańcuchów bloków. Jeśli blockchain zostanie przejęty i zniszczony, a górnicy zostaną przekierowani do nowego łańcucha, co powstrzyma ten nowy łańcuch przed przejęciem przez większość w najbliższym czasie? Aby powstrzymać te niekończące się hardfork’y (czyli czerwone łańcuchy na diagramie), ważne jest, abyśmy najpierw nie przejęli.

Są jednak miejsca, w których argument Grim Trigger zawodzi i oczywiście są miejsca, w których działa całkiem spektakularnie:

 • Argument zawodzi, gdy górnicy nie są zobowiązani do pojedynczej waluty. Jeśli górnicy pracują na kilku walutach, mogą po prostu zgrupować się, aby przejąć walutę o niskiej wartości.
 • Argument się utrzymuje, jeśli są związani i lojalni wobec określonej waluty. W końcu utrzymanie i utrzymanie wartości i legalności waluty leży w ich bezpośrednim interesie.
 • Jeśli waluta wymaga wyspecjalizowanych układów ASIC, to ponury argument wyzwalający się utrzymuje. Jeśli waluta może być wydobywana tylko za pomocą specjalistycznego oprogramowania, górnicy upewnią się, że nic się z nią nie stanie i że nie straci ona na wartości. W końcu wyspecjalizowane układy ASIC mogą działać tylko dla określonej waluty. W przeciwnym razie jest bezużyteczny. Poza tym są drogie.
 • Argument nie wytrzymuje, jeśli walutę można wydobywać za pomocą procesorów. Procesory nie są w końcu drogie i można je wykorzystać do wydobywania innych walut.
 • Jeśli jednak górnicy, którzy są właścicielami procesorów, mają udział w walucie, argument się utrzymuje, ponieważ nie chcą stracić stawki, którą zainwestowali w tę walutę. To jest rodzaj dowodu stawki.

Wniosek

Jak widać, mechanika teorii gier sprawia, że ​​łańcuchy bloków są tak wyjątkowe. Nic w technologii ani mechanice nie jest nowe, ale to połączenie tych dwóch fascynujących koncepcji sprawiło, że kryptowaluta jest chroniona przed wewnętrzną korupcją. Nawet jeśli bitcoin i Ethereum zawiodą z jakiegokolwiek powodu, kryptowaluta zawsze będzie żyła z powodu tego przełomowego partnerstwa.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map