Podczas gdy najwyższe kierownictwo na całym świecie eksperymentuje z blockchainem i praktycznie każdy o nim słyszał, o wiele mniej słyszało o „systemie operacyjnym blockchain”. Jednak podobnie jak systemy operacyjne, takie jak Windows, Linux i macOS, stały się integralnymi częściami scentralizowanego świat technologii, więc systemy operacyjne blockchain staną się krytycznymi składnikami Web 3.0.

Normalne systemy operacyjne

Tradycyjny system operacyjny (OS) to po prostu ogromny program, na którym opiera się wszystko inne. Jest to połączenie między sprzętem a oprogramowaniem, ponieważ każda używana aplikacja, niezależnie od tego, czy jest to Google Chrome czy Minesweeper, potrzebuje dostępu do zasobów sprzętowych.

Zamiast programować bezpośrednio na sprzęcie, system operacyjny umożliwia programowanie w tym systemie, który zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, od zasobów fizycznych, takich jak pamięć i przetwarzanie, po mysz i klawiaturę.

Jeszcze przed wynalezieniem systemów operacyjnych mieliśmy komputery, a te maszyny z lat czterdziestych XX wieku były programowane w języku maszynowym. Systemy operacyjne pojawiły się w 1950 z GMOS, a Windows został po raz pierwszy wprowadzony dekady później, w 1985 roku, który wyglądał tak:

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

Dzisiaj jest dobrze ponad miliard komputery osobiste na całym świecie, nie wspominając o prawie czterech miliardach smartfonów, znacznie przewyższających nawet liczba pojazdów na świecie.

Oczywiście systemy operacyjne stały się jedną z najbardziej udanych technologii wszechczasów. To tło historyczne jest ważne, ponieważ pokazuje, że nawet bezsprzecznie rewolucyjna technologia może potrzebować dziesięcioleci, aby stać się zjawiskiem globalnym. Systemy operacyjne Blockchain i blockchain nie różnią się od siebie, więc twierdzenie o „niepowodzeniu”, zanim zdążyły osiągnąć dojrzałość, nie ma wody.

Przedstawiamy systemy operacyjne Blockchain

Podobnie jak w przypadku normalnego systemu operacyjnego, system operacyjny oparty na łańcuchu bloków wprowadza warstwę pod oprogramowaniem, aby ułatwić komunikację ze „sprzętem”. W tym przypadku „sprzętem” jest łańcuch bloków. W końcu blockchain jest zasadniczo globalnym superkomputerem.

Nawet przypuszczałem komputery kwantowe nie byłby w stanie złamać łańcucha bloków, ponieważ jest to jeszcze potężniejszy superkomputer. Zamiast łączyć się ze sprzętem w jednym komputerze, system operacyjny typu blockchain łączy się ze sprzętem wszystkich węzłów znajdujących się pod siecią, które łącznie tworzą łańcuch bloków.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych systemów operacyjnych, przed systemami operacyjnymi blockchain jedynym sposobem na połączenie się z łańcuchem bloków było bezpośrednie programowanie na nim.

Mówiąc inaczej, system operacyjny łańcucha bloków przechwytuje polecenia użytkownika, ale wykonuje je w łańcuchu bloków. Jeśli kiedykolwiek programowałeś w łańcuchu bloków, na przykład, aby stworzyć DApp lub zdecentralizowaną aplikację, będziesz zaznajomiony z okropnym doświadczeniem programistycznym w porównaniu z tworzeniem tradycyjnych aplikacji.

Systemy operacyjne Blockchain mają na celu ułatwienie rozwoju, ale w końcu także lepsze doświadczenie użytkownika. Nie jest jasne, jaki był pierwszy system operacyjny oparty na łańcuchu blokowym, chociaż szybkie wyszukanie w Google „pierwszego systemu operacyjnego opartego na łańcuchu bloków” pokaże, że wiele firm ma nadzieję na zdobycie tego tytułu.

Rynek systemów operacyjnych Blockchain

Podczas gdy normalna przestrzeń systemu operacyjnego była gotowana przez dziesięciolecia przed startem, widzieliśmy, jak systemy operacyjne blockchain powstają dla przestrzeń mobilna do osobistej przestrzeni komputerowej globalny handel i finanse, wszystko w ciągu ostatnich kilku lat.

To powiedziawszy, te systemy operacyjne mają przed sobą długą drogę. Jak wiemy, tradycyjne systemy operacyjne pojawiły się ponad 60 lat temu, więc nie możemy oczekiwać, że systemy operacyjne typu blockchain nagle przejdą znaczny udział w rynku. To będzie długa, żmudna podróż, ale nie różni się tak bardzo od tej w ogóle.

Jak to Wykres Blockchain liczby użytkowników portfela blockchain, wzrost zaczął się powoli, ale eksplodował w ciągu zaledwie kilku lat:

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

Co ciekawe, praktycznie nie było użytkowników portfela do około 2013 roku, czyli pełne cztery lata po uruchomieniu sieci Bitcoin na początku 2009 roku..

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że niemobilne systemy operacyjne blockchain naprawdę pojawiły się w zeszłym roku, to rynek systemów operacyjnych blockchain jest bardzo wcześnie.

Historia wygląda podobnie, jeśli spojrzymy na liczbę unikalne adresy Ethereum w czasie:

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

Widzimy znacznie szybszy wzrost niż w przypadku Bitcoina, ponieważ w tym momencie ludzie mieli już prawie dekadę, aby zapoznać się z ideą blockchain. Mimo to Ethereum zostało uruchomione w 2015 roku, a poważna eksplozja użycia zajęła aż do 2017 roku.

Biorąc pod uwagę rozwój rynku systemów operacyjnych typu blockchain, nie mamy wystarczających danych, aby wiarygodnie prognozować przyjęcie, ale jeśli inne wykresy adopcji blockchain są czymś do zrobienia, możemy spodziewać się, że systemy operacyjne blockchain zostaną szeroko przyjęte przed 2030 r..

Jak już wspomnieliśmy, rynek systemów operacyjnych długo się rozwijał, a wczesne wersje były niezwykle prymitywne. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym obecnym systemom operacyjnym opartym na łańcuchu bloków.

ConsenSys Codefi

ConsenSys Codefi opisuje siebie jako system operacyjny typu blockchain dla globalnego handlu i finansów. W chwili pisania tego artykułu został on wprowadzony zaledwie cztery miesiące temu.

ConsenSys ma długą historię w kosmosie, ponieważ została założona przez współzałożyciela Ethereum, Josepha Lubina w 2014 roku. Ich strona firmowa LinkedIn zawiera prawie 800 pracowników, dzięki czemu jest wiodącą na rynku firmą zajmującą się rozwiązaniami blockchain. Co więcej, szukają wyceny wartej miliard dolarów.

Wszystko po to, by powiedzieć: kiedy ConsenSys wykonuje ruch, warto zwrócić uwagę.

Codefi to pakiet produktów z „modułowymi możliwościami digitalizacji instrumentów finansowych”. Zasadniczo koncentruje się na byciu łatwym w użyciu systemem tokenizacji dla finansów, w tym systemów płatności, analizy danych i nie tylko.

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

W przeciwieństwie do niektórych innych systemów operacyjnych opartych na łańcuchu bloków na tej liście, Codefi jest dostępny na rynku, z kilkoma studiami przypadków do pokazania, od nieruchomości po płatności za subskrypcję kryptograficzną dla przedsiębiorstw.

Biorąc pod uwagę silną pozycję ConsenSys w branży i jej ciężkich klientów, takich jak Bank Światowy i Santander, Warto zwrócić uwagę na Codefi jako na potencjalny Windows dla blockchain.

EOS

Plik najwcześniejszy zapis systemu operacyjnego opartego na łańcuchu bloków, który mogę znaleźć, to artykuł na Steemit sprzed 3 lat na temat EOS, „Epicki (blockchain) system operacyjny”. Tak, ten EOS, ten, który zebrał 4 miliardy dolarów bez produktu na żywo (to więcej niż PKB wielu krajów!).

Artykuł twierdzi, że EOS zapewnia wszystko, od baz danych po uprawnienia konta, planowanie i wiele więcej. Podobnie jak w przypadku każdego systemu operacyjnego opartego na blockchain, zamierza łączyć zdecentralizowany komputer (blockchain) z aplikacjami.

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

Podczas artykuł jest nieco mięsisty (i sprzedaż-y), ta grafika ładnie podsumowuje to, co EOS chce zapewnić:

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

Niestety, EOS jest nękany przez niezliczone problemy, od nadmiernej centralizacji do niskiej wydajności. Brakuje tego samego poziomu studiów przypadków, co systemy operacyjne, takie jak ConsenSys Codefi, pomimo 4 miliardów dolarów ICO, wydaje się, że EOS nie zmieni się na lepsze.

LibertyOS

Na tej liście, LibertyOS jest prawdopodobnie najbliższy „systemowi operacyjnemu” w sposobie, w jaki większość z nas o nim myśli. Choć twierdzą, że są „pierwszym na świecie systemem operacyjnym opartym na łańcuchu blokowym” (usłyszysz to ponownie), ich strona docelowa prosi o inwestycje, a nie pobieranie systemu operacyjnego. Dzieje się tak dlatego, że nie wypuścili jeszcze wersji produkcyjnej dostępna jest wersja beta.

LibertyOS przypomina Ubuntu, ponieważ jest minimalistyczny, z naciskiem na prywatność i bezpieczeństwo. Jest nawet wyposażony w przeglądarkę TOR, a LibertyOS nie śledzi zachowań użytkowników, więc wygląda bardzo podobnie do Linuksa o smaku kryptograficznym.

Część systemu operacyjnego „blockchain” jest dostarczana głównie z tokenem LIB, jego rodzimą walutą, którą reklamodawcy mogą kupić, aby uzyskać przestrzeń reklamową, a użytkownicy mogą zarabiać, oglądając te reklamy. W ten sposób LibertyOS zamierza być systemem samowystarczalnym finansowo, z systemem operacyjnym do bezpłatnego pobrania.

Twierdzi, że jest bardzo lekki, a jego minimalne wymagania systemowe to odzwierciedlają, w tym 1 GB pamięci RAM i procesor Pentium 4 1,6 GHz (te wyszły w 2000 roku).

Biorąc pod uwagę, że blockchain w żadnym wypadku nie jest wydajnym systemem, nasuwa się pytanie: w jaki sposób sprawili, że system operacyjny był rzekomo tak wydajny? Według ich białą księgę, sprowadza się do kilku rzeczy. Po pierwsze, jest to prostszy system operacyjny niż coś takiego jak Windows, ponieważ uważają, że ich użytkownicy będą bardziej polegać na Internecie, zamiast potrzebować pełnego, wszechstronnego środowiska graficznego.

Jest to podobne do podejścia przyjętego przez Google Chrome OS, który jest używany na słabszych, ale bardzo zgrabnych Chromebookach.

Po drugie, twierdzą, że są znacznie bardziej wydajni w planowaniu wątków, posuwając się nawet do stwierdzenia, że ​​„wyprzedza system Windows 10 o trzy generacje w algorytmach i procesach planowania wątków”. Chociaż byłoby to trudne do zweryfikowania, LibertyOS oczywiście nie jest utrudniony przez procesy systemu Microsoft działające w tle (które są dość ciężkie).

Jednak to ostatnie odnosi się również do każdego innego systemu operacyjnego opartego na łańcuchu bloków. Zasadniczo, przyczynę większej szybkości systemu LibertyOS można podsumować jednym słowem: prostota.

Ponieważ inne systemy operacyjne, takie jak Chrome OS, a nawet macOS, koncentrują się na prostocie, podczas gdy systemy operacyjne, takie jak Ubuntu, koncentrują się na prywatności i bezpieczeństwie, LibertyOS jest niestety mało prawdopodobne, aby znalazł uznanie na całym rynku, ale prawdopodobnie osiągnie popularność wśród tłumu kryptowalut w odpowiednim czasie.

Overledger

Overledger twierdzi, że jest „pierwszy na świecie system operacyjny typu blockchain.”Koncentruje się na łączeniu łańcuchów bloków, chociaż nie jest to tak naprawdę definicja„ systemu operacyjnego ”. W końcu tradycyjne systemy operacyjne nie mają łączyć systemów Linux, macOS i Windows. Są funkcjonalne i cenne jako ich własny system.

Co ciekawe, ich wprowadzający artykuł na Medium wyjaśnia, w jaki sposób systemy operacyjne zapewniają „interoperacyjność między urządzeniami sprzętowymi i oprogramowaniem”, ale potem dodają, że „blockchain OS” Overledger integruje wszystkie różne łańcuchy bloków.

Co to jest system operacyjny Blockchain? Głębokie nurkowanie

Overledger otrzymuje wzmiankę, ale wydaje się, że nie ma on uzasadnionej szansy w wojnie z systemami operacyjnymi blockchain.

TRON

TRON twierdzi, że jest „jednym z największych na świecie systemów operacyjnych opartych na łańcuchu bloków”. Chociaż jest to pierwszy opis TRON na ich oficjalnej stronie, reszta wydaje się wyjaśniać TRON jako blockchain, a nie jako blockchainowy system operacyjny.

Mówi się, że jego główną zaletą jest wysoki TPS i przepustowość. Witryna opisuje również portfel TRON i sieć główną TRON, oba wskaźniki, że TRON jest blockchainem, a nie systemem operacyjnym blockchain.

aelf

Tak, dobrze słyszałeś, ten system operacyjny typu blockchain nazywa się „aelf” (pisane małymi literami), co ma na celu zapewnienie „systemu operacyjnego podobnego do Linuksa”. Chociaż nie jest jasne, co dokładnie robią (plik wstęp opisuje to jako „zdecentralizowaną sieć blockchain przetwarzania w chmurze”), nadal figurują na wielu giełdach.

GemOS

GemOS ma być korporacyjnym systemem operacyjnym opartym na łańcuchu blokowym, skupiającym się na zwiększaniu „zbiorowej inteligencji” lub „Data IQ” wcześniej zablokowanych danych. Podobnie jak ja, nie jest pewne, co dokładnie zapewniają i jaki jest postęp, ale dostają wzmiankę, ponieważ przestrzeń jest tak nowa.

Wniosek: system operacyjny Blockchain

Od początku 2020 r. Przestrzeń systemu operacyjnego typu blockchain wciąż się rozwija. Chociaż EOS został ogłoszony prawie trzy lata temu jako „blockchainowy system operacyjny”, z wieloma innymi następującymi, dopiero kilka miesięcy temu wydano ConsenSys Codefi, kiedy przestrzeń wydawała się osiągać wszędzie.

W zależności od punktu porównania systemy operacyjne typu blockchain mogą wystartować w dowolnym miejscu w okresie od kilku następnych lat do następnej dekady. W końcu minęły dziesięciolecia, zanim tradycyjne systemy operacyjne wystartowały, około pięciu lat, zanim Bitcoin uzyskał jakąkolwiek przyczepność, i dwa lata, zanim Ethereum wystartował..

To pokazuje, że tempo wdrażania technologii jest zawsze rośnie, i jest to szczególnie prawdziwe w przestrzeni blockchain, o której mówi się, że działa szybciej niż nawet IoT i AI. Jest prawdopodobne, że w miarę rozwoju systemu operacyjnego typu blockchain będzie on zawierał takie uzupełniające się technologie, od IoT po sztuczną inteligencję po zdecentralizowaną niezależną tożsamość, jak przewidywane przez Gartnera.

W końcu z pewnością w najbliższej przyszłości zobaczymy wiele ekscytujących zmian w systemie operacyjnym opartym na technologii blockchain. Miejmy nadzieję, że pewnego dnia porównamy systemy Windows, macOS, Linux i blockchain OS obok siebie. Ostatni pretendent nie został jeszcze określony.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me