Jednym z projektów, na który nieuchronnie się natkniesz, odwiedzając konferencje dotyczące blockchain i śledząc wiadomości dotyczące blockchain, jest Hyperledger z Linux Foundation

Ale chociaż stosunkowo łatwo jest zrozumieć, czym są kryptowaluty, takie jak Bitcoin, a nawet Ethereum, trudniej jest zrozumieć inicjatywę Hyperledger. Ale jeśli to zrobisz, znajdziesz kilka ekscytujących projektów dla niezwiązanych z walutą, przemysłowych aplikacji blockchain.

Co to jest Hyperledger? Krótki samouczek Hyperledger

Zacznijmy od tego, czym Hyperledger nie jest: nie jest firmą. Nie jest kryptowalutą. To nie jest blockchain. To nie moneta IBM blockchain, Hyperledger jest raczej centrum rozwoju otwartego przemysłowego łańcucha blokowego. Na swojej stronie internetowej Hyperledger wyjaśnia:

„Hyperledger to wspólny projekt open source stworzony w celu rozwoju międzybranżowych technologii blockchain. To globalna współpraca prowadzona przez The Linux Foundation, obejmującą liderów finansów, bankowości, Internetu rzeczy, łańcuchów dostaw, produkcji i technologii ”.

Hyperledger nie obsługuje Bitcoina ani żadnej innej kryptowaluty. Ale platforma jest zachwycona technologią blockchain. Witryna mówi, że od czasu samego Internetu „technologia obiecała szerszą i bardziej fundamentalną rewolucję niż technologia blockchain”. Blockchains ma potencjał, aby „zbudować nową generację aplikacji transakcyjnych, które ustanawiają zaufanie, odpowiedzialność i przejrzystość u ich podstaw, jednocześnie usprawniając procesy biznesowe i ograniczenia prawne”.

Co to jest Hyperledger? Jak Linux Foundation buduje otwartą platformę wokół projektów blockchain Intela i IBM

Mamy więc wiele obietnic – i mamy Hyperledgera. Dzięki niemu Linux Foundation ma na celu stworzenie środowiska, w którym społeczności twórców oprogramowania i firm spotykają się i koordynują w celu tworzenia ram blockchain. Linux Foundation założyła platformę w grudniu 2015 roku. W lutym 2016 roku ogłosiła pierwszych członków-założycieli, w marcu 2016 roku dołączyło dziesięciu kolejnych członków.

Dziś Hyperledger ma imponującą listę ponad 100 członków. Lista obejmuje szeroką gamę znanych liderów branży. Obejmuje gigantów technologii mobilności, takich jak Airbus i Daimler, firmy IT, takie jak IBM, Fujitsu, SAP, Huawei, Nokia, Intel i Samsung, instytucje finansowe, takie jak Deutsche Börse, American Express, JP Morgan, BBVA, BNP Paribas i Well Fargo, a także jako startupy Blockchain, takie jak Blockstream, Netki, Lykke, Factom, bloq i Consensys. Wiele największych na świecie firm zajmujących się technologią i finansami spotyka się w Hyperledger z jednymi z najgorętszych start-upów blockchain.

Coś jak rząd wykonawczy Hyperledgera to komitet przywódców. Składa się z ponad 10 kierowników, większość z dziesięcioleciami doświadczenia w Open Source i ścisłych powiązaniach z kilkoma branżami. Znajdziesz liderów Apache Foundation i W3C Consortium, a także inżynierów z IBM i nie tylko. Niektórzy członkowie Hyperledgers, jak Richard Brown i Tamas Blumer, pracowali już z Blockchain od lat. Hyperledger zapewnia swoim członkom nie tylko wiedzę techniczną i ramy oprogramowania, ale także różne kontakty z branżami i programistami.

Stosunkowo wcześnie w historii Hyperledgera projekt musiał podjąć ważną decyzję. Dyrektor wykonawczy Brian Behlendorf został zapytany, czy będzie „Hyperledger Coin”, jednostka monetarna działająca w łańcuchach bloków Hyperledger. Behlendorf odpowiedział, że sam projekt Hyperledger nigdy nie zbuduje własnej kryptowaluty.

„Nigdy nie zobaczysz monety Hyperledger”, powiedział, „Nie wprowadzając waluty, unikamy tak wielu wyzwań politycznych związanych z koniecznością utrzymania globalnie spójnej waluty”.

Decyzja ta silnie ukształtowała strategiczne cele Hyperledgera, jakim jest budowanie przemysłowych zastosowań technologii blockchain i wyraźne oddzielenie jej od schematów wzbogacania się, zwykle ewoluujących z łańcuchów bloków opartych na walutach. Może to być nudniejsze, ale także prostsze w technologii.

model tkaniny hyperledger

Co więcej, „karta” określa cele Hyperledgera, niczym przewodnik po misji. Zgodnie z nią, platforma ma na celu „stworzenie struktury księgi rozproszonej o otwartym kodzie źródłowym klasy korporacyjnej i bazy kodu” oraz stworzenie, promowanie i utrzymywanie otwartej infrastruktury.

To jest jakoś wymowne, ale jakoś niejasne. Przedstawia pewien rodzaj programu, ale nie odpowiada na duże, ważne pytania: co robią w Hyperledger te wszystkie wiodące na świecie firmy i liderzy? Jakie projekty realizują? Kto bierze udział?

Projekty Hyperledger

„Strategia parasolowa” Hyperledger inkubuje i promuje szereg biznesowych technologii blockchain, frameworków, bibliotek, interfejsów i aplikacji. Obecnie Hyperledger jest gospodarzem następujących projektów:

Hyperledger Sawtooth:

Jest to modułowy pakiet blockchain opracowany przez firmę Intel, który wykorzystuje nowy algorytm konsensusu o nazwie Proof of Elapsed Time (PoeT).

Hyperledger Iroha:

Iroha to projekt kilku japońskich firm, mający na celu stworzenie łatwego do włączenia frameworka dla łańcucha bloków.

Hyperledger Fabric (Hyperledger IBM):

Ten projekt jest prowadzony przez IBM. Fabric to implementacja technologii blockchain typu plug and play, zaprojektowana jako podstawa do tworzenia aplikacji typu blockchain o dużej skalowalności z elastycznym stopniem uprawnień.

Nora Hyperledger:

W ramach tego projektu opracowywana jest dopuszczalna inteligentna maszyna kontraktowa zgodnie ze specyfikacją Ethereum.

Hyperledger Composer

Narzędzie do budowania sieci biznesowych typu blockchain.

Hyperledger Explorer

Hyperledger Explorer to moduł blockchain i jeden z projektów Hyperledger obsługiwanych przez The Linux Foundation. Zaprojektowany, aby stworzyć przyjazną dla użytkownika aplikację internetową, Hyperledger Explorer może przeglądać, wywoływać, wdrażać lub wyszukiwać bloki, transakcje i powiązane dane, informacje o sieci (nazwa, status, lista węzłów), kody łańcuchów i rodziny transakcji, a także inne odpowiednie informacje przechowywane w księdze.

Hyperledger Indy

Hyperledger Indy to zbiór narzędzi, bibliotek i innych komponentów tożsamości cyfrowych zakorzenionych w łańcuchach bloków.

Wiolonczela Hyperledger

Model wdrażania łańcucha bloków jako usługi.

usługi Hyperledger

Oprócz tych projektów ramowych Hyperledger ma kilka projektów narzędzi, których celem jest ułatwienie i usprawnienie dostępu do łańcuchów bloków oraz ich rozwijanie..

Hyperledger oczywiście angażuje się w szeroki zakres niepieniężnych projektów blockchain. Ale ten zgrubny pogląd na te projekty musi pozostać niezadowalający, ponieważ krótkie opisy nie wykraczają daleko poza słowa kluczowe. Przyjrzyjmy się więc bliżej dwóm najważniejszym projektom: Sawtooth i Fabric. Oba projekty są tworzone przez duże firmy – Intel i IBM – i przekazane Hyperledger jako kod open source. Dzięki Hyperledger firmy kontynuują rozwój swoich projektów blockchain, podczas gdy wszyscy inni są zaproszeni do udziału.

Hyperledger Sawtooth (Intel)

Sawtooth Lake to modułowy pakiet blockchain firmy Intel. Jest napisany w Pythonie i przeznaczony do zastosowań w wielu dziedzinach, od IoT po Finanse. Dominujące cechy Sawtooth Lake czy obsługuje zarówno aplikacje i wdrożenia objęte zezwoleniem, jak i bez pozwolenia oraz że wykorzystuje nowo opracowany algorytm konsensusu o nazwie Proof of Elapsed Time (PoET).

Co to jest Hyperledger? Jak Linux Foundation buduje otwartą platformę wokół projektów blockchain Intela i IBM

PoET używa nowej instrukcji bezpiecznego procesora, która jest coraz bardziej dostępna w nowych procesorach, takich jak kompilacje Intela. Dzięki tym instrukcjom PoET zapewnia bezpieczny i przypadkowy dobór tzw. „Lidera”. Można to porównać do wydobywania bitcoinów, w którym górnicy konkurują o jednorazowy dostęp do tworzenia łańcucha bloków. Poza sprawdzonym algorytmem Bitcoina, PoET nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu do wydobywania.

Aby zostać liderem, każdy „walidator” – który jest równy węzłowi lub górnikowi – musi użyć instrukcji bezpiecznego procesora, aby zażądać czasu oczekiwania. Na lidera zostanie wybrany walidator z najkrótszym czasem oczekiwania. Jak każde dobre wydobycie, algorytm PoET działa jak loteria, a cena umożliwia dostęp do zapisu w łańcuchu bloków.

Poza kryptowalutami nie ma nagrody dla lidera. To tylko część uruchamiania oprogramowania. Nie będzie więc konkurencji spalającej energię, jak w przypadku kryptowalut. Każdy węzeł może po prostu użyć swojego procesora – o ile jest to nowy model i być może od Intela – do udziału w wyborze lidera bez żadnych kosztów. To, co wydobywa Bitcoin, jest po prostu nieinwazyjną częścią oprogramowania w Sawtooth Lake.

Kolejną innowacją Sawtooth Lake jest budowanie i propagowanie transakcji. Klient buduje transakcje i przesyła je do walidatorów. Spowoduje to zawinięcie transakcji, które dostają do paczki i całkowite zatwierdzenie ich stanu. Jest to podobny, ale nie identyczny proces, jak w przypadku, gdy górnicy kryptowaluty zawijają transakcje do bloku. Dzięki temu wsadowemu Sawtooth rozwiązuje problem bezpiecznego sprawdzania poprawności transakcji, które są od siebie zależne.

Do tej pory Sawtooth jest testowany w kilku zastosowaniach. Jest testowany w celu rejestrowania podróży owoców morza z oceanu na stół za pomocą czujników IoT oraz śledzenia własności, posiadania i parametrów w całym łańcuchu dostaw, od rybaka do supermarketu. Kupujący ma dostęp do pełnego i niezawodnego rejestru całego łańcucha owoców morza na żywo. Ten przypadek użycia w łańcuchu dostaw i historii produktu jest coraz częściej omawiany w przypadku łańcucha bloków.

Sawtooth jest również testowany w celu usprawnienia procesu przenoszenia wiązań. Twórcy stworzyli interfejs użytkownika do śledzenia i przesyłania obligacji. Dzięki temu użytkownicy mogą zarządzać całym portfelem obligacji w łańcuchu bloków. Innym testowanym obecnie przypadkiem użycia Sawtooth są zasoby cyfrowe. Twórcy zbudowali platformę do zarządzania własnością zasobów cyfrowych w łańcuchu blokowym Sawtooth, która może być w stanie zarządzać szerokim zakresem zasobów cyfrowych. Punktem łączącym tę aplikację Sawtooth wydaje się być rynek wszelkiego rodzaju zasobów cyfrowych, który jest wbudowany w łańcuch bloków i ma już interfejs graficzny dla użytkowników.

Chociaż testy trwają, a Sawtooths cieszy się dużym zainteresowaniem w branży, projekt wydaje się mieć mniejszą przyczepność niż wkład IBM w Hyperledger.

Tkanina Hyperledger

Być może najciekawszym projektem z rodziny Hyperledger jest Sieć IBM. Zamiast pojedynczego łańcucha blokowego, Fabric jest bazą do rozwoju rozwiązań opartych na łańcuchu bloków o architekturze modułowej. Twórz różne komponenty Blockchain, takie jak konsensus i usługi członkostwa, mogą stać się plug-and-play. Sieć szkieletowa została zaprojektowana w celu zapewnienia struktury, za pomocą której przedsiębiorstwa mogą łączyć własne, indywidualne sieci blockchain, które można szybko skalować do ponad 1000 transakcji na sekundę.

Co to jest Hyperledger? Jak Linux Foundation buduje otwartą platformę wokół projektów blockchain Intela i IBM

Co to jest tkanina i jak działa? Framework jest zaimplementowany w Go. Służy do włączania łańcuchów bloków konsorcjum z różnymi stopniami uprawnień. Fabric w dużym stopniu opiera się na systemie inteligentnych kontraktów o nazwie Chaincode, który każdy partner sieci działa w kontenerach Docker. Przegląd technologii Fabric można znaleźć w instrukcja.

Chociaż Fabric nie ma pełnego i ogólnie zezwolenia, pozwala przedsiębiorstwom na tworzenie części łańcucha bloków, jeśli nie wszystkich, za pozwoleniem. Uczestnicy zwykle muszą się zarejestrować, aby uzyskać pozwolenie na dołączanie i wystawianie transakcji na blockchainie opartym na Fabric. Aby efektywniej wykorzystywać zasoby, Fabric ma mniej węzłów niż łańcuch publiczny i równolegle oblicza masowo dane, co sprawia, że ​​skalowanie Fabric jest znacznie lepsze niż publiczne łańcuchy bloków. Ponadto jego podstawowa architektura obsługuje poufne dane, zapewniając swoim członkom większą prywatność, jaką znajdują w publicznym łańcuchu bloków.

Być może najważniejsze jest oddzielenie tak zwanych „Endorserów” i „Consensus Nodes”. Jeśli znasz kryptowaluty, takie jak bitcoin, rozpoznasz separację między górnikami a węzłami. Wprowadzający mają stan i budują, sprawdzają i propagują transakcje oraz kod łańcucha, podczas gdy węzły konsensusu zamawiają już zatwierdzone transakcje. Chociaż ta separacja nie była koncepcją pierwszej koncepcji blockchain Satoshi Nakamoto, ale stała się niepożądaną rzeczywistością w większości kryptowalut, Fabric jest jednym z pierwszych, który uczynił to oddzielenie zasadą projektową. Umożliwia to na przykład Fabricowi wdrożenie lepszego podziału pracy, dzięki czemu nie każdy partner w sieci musi wykonać każdą pracę..

Nie mając własnej waluty, Fabric pozwala użytkownikowi definiować zasoby po stronie klienta i używać ich z Fabric Composer. Struktura umów Chaincode Smart Contracts jest podobna do Ethereum: Chaincode definiuje logikę biznesową aktywów, zasady odczytu i zmiany tak zwanego stanu zasobów. Podobnie jak Ethereum Fabric nie utrzymuje zestawu niewydanych wyników, jak utrzymuje bitcoin, ale stan łańcucha blokowego, który nie jest ograniczony do danych transakcyjnych.

Inne niż publiczne łańcuchy bloków kryptowalut Fabric pozwala uczestnikom budować oddzielny kanał dla ich aktywów, a tym samym izolować i segregować transakcje i księgę. Dzięki tej metodzie kod łańcucha potrzebny do odczytania i zmiany stanu zasobu zostanie zainstalowany tylko na równorzędnych urządzeniach zaangażowanych w ten konkretny przypadek biznesowy. Podobnie jak w dobrych programach do czatowania, łańcuchy bloków Fabric pozwalają użytkownikowi uczestniczyć zarówno w otwartych, jak i prywatnych interakcjach.

Poza tym IBM proponuje alternatywny projekt dla publicznych i niewymagających pozwolenia łańcuchów bloków. Sieć szkieletowa wykorzystuje infrastrukturę kluczy publicznych do generowania certyfikatów kryptograficznych powiązanych z organizacjami i użytkownikami. Możliwe jest więc ograniczenie dostępu do danych i kanałów do niektórych aktorów.

Mocną stroną Fabric wydaje się być wysoki stopień elastyczności w zakresie zezwoleń i prywatności, przy jednoczesnym umożliwieniu wysokiej skalowalności dzięki bardziej zaawansowanemu podziałowi pracy uczestników sieci.

Dla IBM Fabric służy jako flagowy projekt rozwoju technologii blockchain. Gigant IT wykorzystuje Fabric do różnych własnych projektów i do współpracy z kilkoma partnerami biznesowymi.

W marcu 2017 r. IBM uruchomił IBM Blockchain, usługę umożliwiającą programistom „szybkie tworzenie i udostępnianie bezpiecznych, produkcyjnych sieci blockchain w chmurze IBM Cloud”. Tym posunięciem IBM dogania Microsoft, który od dawna zintegrował łańcuchy bloków w swojej chmurze Azure.

Jednak chociaż Microsoft jest tylko hostem w chmurze dla kilku zewnętrznych łańcuchów bloków, IBM mocno promuje własną strukturę blockchain, Fabric, w wielu przypadkach użycia. Na przykład pod koniec marca Natixis i Trafigure nawiązały współpracę z IBM, aby wykorzystać blockchain oparty na Fabric do finansowania handlu towarami w transakcjach ropą naftową w USA. Wszystkie główne kroki transakcji na ropę naftową są zdigitalizowane w łańcuchu bloków, co znacznie poprawia przejrzystość, wydajność i bezpieczeństwo.

W kwietniu IBM ogłosił kilka nowych projektów blockchain opartych na Fabric: Firma nawiązała współpracę z Sichuan Heijia, aby zbudować platformę łańcucha dostaw opartą na blockchain dla zamówień farmaceutycznych. W tym samym miesiącu IBM rozpoczął współpracę z japońską Mizuho Financial Group i Mizuho Bank w celu stworzenia platformy opartej na blockchain do finansowania handlu. Projekty te mają na celu usprawnienie operacji handlowych i poprawę wydajności łańcucha dostaw.

W innym projekcie ujawnionym w kwietniu 2017 IBM współpracuje z National University of Singapore w celu opracowania modułu dotyczącego technologii finansowych, aby poprawić edukację studentów w tej dziedzinie. Wreszcie, w maju 2017 roku, IBM został wybrany na partnera TenneT, Sonnen i Vandebron w celu opracowania łańcucha bloków do zarządzania siecią elektryczną w Holandii i Niemczech..

Podstawa niemonetarnej, przemysłowej technologii blockchain?

Chociaż jest wiele dostępnych informacji na temat Sawtooth i Fabric, mniej wiadomo o innych projektach. Może te projekty muszą najpierw urosnąć i dojrzeć, aby stać się przedmiotem publikacji w mediach, testów i rzeczywistych zastosowań. Ale najbardziej znane projekty, Sawtooth i Fabric, są interesujące i wydają się być wspierane przez silne firmy IT. Ciekawie będzie sprawdzić, czy Hyperledgers odniesie sukces w połączeniu tych łańcuchów bloków, na przykład poprzez opracowanie narzędzi, które mogą być używane ze wszystkimi frameworkami blockchain Hyperledger.

Hyperledger: Wniosek

Podczas gdy większość innych projektów blockchain koncentruje się na kryptowalutach i tokenach, projekty wokół Hyperledger wykazują duży potencjał do zbudowania kręgosłupa niepieniężnych, wysoko skalowalnych zastosowań przemysłowych technologii blockchain. Dzięki ciekawym koncepcjom i liderom technologii Hyperledge nie ma najmniejszych szans na zdobycie tej nagrody.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me