Do początku ubiegłego roku opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin były znacznie poniżej 1 dolara, a często poniżej 0,10 dolara. Zwolennicy Bitcoin lubili wskazywać, że opłaty w sieci Bitcoin były często dużo niższe niż opłaty płacone przez sprzedawców za akceptowanie płatności kartą kredytową. Jednak w ostatnim roku, przy gigantycznym wzroście popularności, sieć nie była w stanie sprostać rosnącemu popytowi. W rezultacie dzisiaj sieć Bitcoin jest radykalnie inna. Opłaty są niezwykle drogie – zwykła transakcja kosztuje około 9 USD, a to ma ogromne konsekwencje dla sposobu, w jaki Bitcoin jest używany, i rodzajów projektów, które są na nim rozwijane.

Co to jest Stellar?

Gwiezdny to otwarta infrastruktura płatności rozproszonych, zbudowana w oparciu o założenie, że społeczność międzynarodowa potrzebuje światowej sieci finansowej otwartej dla każdego. Głównym celem firmy jest uczynienie transakcji pieniężnych tańszymi, szybszymi i bardziej niezawodnymi niż obecnie w naszych przestarzałych systemach. Ponadto protokół Stellar ma na celu łączenie ludzi z całego świata poprzez tworzenie bardziej wydajnych usług płatności transgranicznych.

Projekt działa w sieci zdecentralizowanych serwerów wspieranych przez konsorcjum osób i podmiotów. Serwery obsługują rozproszoną księgę, która śledzi dane i transakcje w sieci. Stellar używa również systemu kotwicy, podobnego do banku lub PayPal, kotwica będzie przechowywać pieniądze użytkownika i zamiast niej wystawiać kredyt na wirtualny portfel użytkownika.

Kotwice służą jako pomost dla dowolnej waluty i sieci Stellar. Zamiana pozwala każdemu na konwersję swoich funduszy do księgi publicznej Stellar. Ta integracja oznacza, że ​​każdy może natychmiast wysyłać środki w sieci bez konieczności czekania na przelew bankowy, tak jak w przypadku PayPal, i bez konieczności uiszczania wysokich opłat.

Zdecentralizowana sieć

Zdecentralizowany charakter Sieć gwiazd umożliwia rówieśnikom działanie niezależnie od siebie. Moc do rozpowszechniania informacji jest dzielona przez sieć serwerów, zamiast być dostarczana głównie z jednego indywidualnego źródła.

Celem jest posiadanie rozległej sieci niezależnych serwerów, tak aby sieć nadal działała skutecznie nawet w przypadku awarii niektórych serwerów.

Księga główna

Plik Gwiezdna księga rejestruje wszystkie salda i transakcje należące do każdego konta w sieci. Kopia globalnej księgi Stellar jest hostowana na każdym serwerze, na którym działa oprogramowanie Stellar, a serwery synchronizują i weryfikują księgę za pomocą mechanizmu zwanego konsensusem.

Zgoda

Serwery Stellar komunikują się i synchronizują ze sobą, aby upewnić się, że każda transakcja jest prawidłowa i została pomyślnie zastosowana w księdze globalnej. „Stellar Basics” wyjaśnia:

„Na przykład, jeśli chcesz wysłać 5 $ znajomemu w sieci, lista zaufanych serwerów rozpocznie proces uzgodnienia ważności twojej 5 $ płatności dla twojego znajomego. Większość z tych serwerów będzie musiała zgodzić się, że faktycznie posiadasz 5 $ kredytu w sieci, zanim oznaczy transakcję jako ważną. Cały proces dochodzenia do konsensusu w sieci Stellar odbywa się co około 2-5 sekund ”.

Aby lepiej zrozumieć protokół konsensusu przeczytaj „Federacyjny model konsensusu na poziomie internetowym” Davida Mazieres.

Kotwice, zaufanie i kredyt

Kotwice to podmioty, którym użytkownicy ufają, że zabezpieczają swoje depozyty i udzielają kredytów w sieci Stellar za te depozyty. Zasadniczo są one połączeniem między różnymi walutami a siecią Stellar. Wszystkie transakcje pieniężne, które mają miejsce w sieci Stellar (poza rodzimą walutą: XLM) mają formę kredytu, który, jak wspomniano wcześniej, jest wystawiany przez kotwice. Kotwice robią tylko dwie proste rzeczy:

  • Przyjmują depozyt od użytkownika i przekazują odpowiedni kredyt na adres konta użytkownika w księdze Stellar.
  • Użytkownicy mogą dokonać wypłaty, przynosząc im wydany przez siebie kredyt.

„Stellar Basics” wyjaśnia:

„Aby korzystać z Paypal, wpłacasz pieniądze ze swojego konta bankowego. Paypal następnie przekazuje środki na Twoje konto Paypal. Możesz teraz wysłać ten kredyt Paypal każdemu, kto ufa Paypal (każdemu, kto ma konto Paypal). Ktoś, kto otrzymał Twój kredyt Paypal, może zamienić go na prawdziwe pieniądze za pomocą Paypal, wypłacając go do banku. Kotwice pełnią tę samą funkcję w programie Stellar. Różnica polega na tym, że wszystkie „Paypals” i inne kotwice działają w tej samej sieci, więc wszystkie mogą teraz ze sobą dokonywać transakcji – dzięki temu system jest znacznie potężniejszy. Ludzie mogą teraz łatwo wysyłać i wymieniać między sobą wszystkie te różne kredyty kotwiczne ”.

Rozproszona wymiana

Księga Stellar może przechowywać oferty kupna lub sprzedaży walut złożone przez użytkowników. Oferty to publiczne zobowiązanie do wymiany kredytu na inny po z góry określonym kursie. Księga główna staje się w zasadzie globalnym rynkiem ofert, które razem tworzą tak zwaną księgę zamówień.

„Dla każdej pary waluta / emitent istnieje księga zamówień, która pozwala użytkownikom nie tylko kupować i sprzedawać waluty w sposób podobny do wymiany walutowej, ale także bezproblemowo przeliczać waluty podczas transakcji”. – Czytamy „Gwiezdne podstawy”.

Transakcje wielowalutowe

Stellar umożliwia użytkownikom wysyłanie dowolnej waluty, którą przechowują, do kogokolwiek w innej walucie za pośrednictwem wbudowanej rozproszonej wymiany. Użytkownicy mogą otrzymywać dowolną walutę za pośrednictwem dodanej przez siebie kotwicy. „Stellar Basics” wyjaśnia:

„Amy chce wysłać Bobowi euro, korzystając ze swojego salda w USD. Stellar automatycznie przesyła ofertę do rozproszonej giełdy sprzedając USD za EUR. Sieć wyszukuje najlepszy kurs wymiany dla transakcji. Oto kilka możliwych sposobów przeprowadzenia transakcji:

Konwersja poprzez ofertę

Stellar znajduje ofertę na wewnętrznej giełdzie USD / EUR dla kogoś, kto chce kupić EUR za USD i automatycznie dokonuje wymiany między obiema stronami.

Używanie XLM jako waluty pośredniczącej

Stellar Lumens wyszukuje w sieci oferty z prośbą o dolara w zamian za XLM (rodzima – czysto cyfrowa – waluta). Jednocześnie szuka oferty z zapytaniem o XLM w zamian za euro. Sieć dokonuje tych wymian i wysyła Bobowi wynikający z tego kredyt w euro.

Łańcuch konwersji

Jeśli nie ma wyraźnego związku między ofertami kupna i sprzedaży, Stellar próbuje znaleźć oferty z sieci, która będzie prowadzić łańcuch konwersji z EUR na USD. Na przykład EUR na AUD, AUD na BTC, BTC na XLM, XLM na USD. ”

Opłaty transakcyjne

W sieci Stellar za każdą operację w ramach transakcji wiąże się symboliczna opłata. Opłata działa odstraszająco, ponieważ zniechęca użytkowników o złośliwych zamiarach do zalewania sieci transakcjami (znanymi również jako atak DoS). Opłata wynosi obecnie 0,00001 XLM – ułamek ułamka pensa. Opłatę ponosi nadawca transakcji. Nikt nie czerpie korzyści z opłaty podstawowej, ponieważ księga pobiera opłaty i redystrybuuje je w procesie inflacji.

Ostatnie zmiany

Niedawne ogłoszenie Współpraca między Stellar Lumens i IBM przyciągnął uwagę mediów głównego nurtu, które teraz bacznie obserwują firmę.

Ponadto firma wprowadził w Singapurze koncepcję sieciowego bankomatu co mogłoby również przynieść dużo większą widoczność dla projektu. Jed McCaleb, założyciel Stellar, ogłosił również, że ponad 30 banków dołączy do projektu blockchain Stellar / IBM.

Aby dowiedzieć się więcej o Stellar, odwiedź ich Stronie internetowej lub przeczytaj «Gwiezdne podstawy».

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me