Sieć Bitcoin znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym. Bloki 1MB nie mogą już służyć swojej bazie użytkowników, a rozwiązanie jest rozpaczliwie potrzebne, aby Bitcoin mógł nadal rosnąć. Widzieliśmy, co się dzieje, gdy sieć osiąga pełną przepustowość. Tworzy się rynek opłat, w którym górnicy mają motywację do uwzględniania tylko transakcji z wyższymi opłatami, podczas gdy inni pozostają w tyle i zajmują kilka bloków do przetworzenia. – Przeczytaj więcej o Limit rozmiaru bloku.

Jednak na stole jest więcej niż jedno rozwiązanie skalujące i trudno powiedzieć, co się stanie. Obecnie SegWit, Bitcoin Unlimited z rdzeniem Bitcoin i natychmiastowy wzrost do bloków 8 MB konkurują o zgodę górników. Badamy, co może się wydarzyć w każdym scenariuszu, abyś wiedział, czego się spodziewać.

Nic się nie dzieje

Jeśli żadne rozwiązanie nie zostanie zaakceptowane, sieć Bitcoin pozostanie taka sama. To jest problem. Jeśli nie możemy uzgodnić rozwiązania najpilniejszego problemu związanego z Bitcoinem, Bitcoin nigdy się nie rozwinie. Użytkownicy w końcu zmęczy się czekaniem na potwierdzenie transakcji i uiszczaniem wysokich opłat i przejdą na inne monety lub systemy płatności. Spowoduje to utratę popularności i tempa Bitcoina. Dlatego uważamy, że zmiana jest pilnie potrzebna, aby umożliwić Bitcoinowi wzrost w jego tempie.

SegWit zostaje zatwierdzony

Jeśli rozwiązanie skalowania zaproponowane przez Bitcoin Core zostanie zaakceptowany, zostanie wdrożony jako Soft fork. Aby tak się stało, Bitcoin Core określił 95% zatwierdzenie górnika. Pewnego razu SegWit jest aktywowany, przepustowość sieci wzrośnie mniej więcej dwukrotnie, a inne problemy, takie jak plastyczność transakcji, zostaną naprawione, co pozwoli programistom na implementację protokołów drugiej warstwy, takich jak Lightning Network, co jest jednym z powodów, dla których niektórzy górnicy nie lubią SegWita. Protokoły drugiej warstwy oznaczają niższe opłaty dla górników, ponieważ transakcje odbywałyby się na tych kanałach.

Nawet jeśli SegWit jest aktywowany, mogą pojawić się inne rozwiązania. Górnicy mogą głosować za aktywacją natychmiastowego zwiększenia do 8 MB bloków lub mogą głosować za aktywacją Bitcoin Unlimited po zastosowaniu miękkiego widelca SegWit.

Bitcoin Unlimited zostaje zatwierdzony

Tutaj sprawy stają się nieco bardziej skomplikowane. Wynik ten prowadzi do trzech innych możliwych wyników. To dlatego, że Bitcoin Unlimited jest twardy widelec a wszystko zależy od tego, jak społeczność na to zareaguje. Hard fork stwarza niezgodność między nowym a starym protokołem. Oznacza to, że stary łańcuch bloków Bitcoin nie będzie obsługiwał bloków Bitcoin Unlimited, jeśli są większe niż 1 MB i nie są zgodne ze starymi zasadami. Może to spowodować „podział” w sieci, w którym ludzie zdecydują się kontynuować pracę na obu protokołach, tworząc w ten sposób dwa oddzielne łańcuchy bloków.

Bitcoin Unlimited chce mieć wskaźnik akceptacji 75% przed wdrożeniem forka. Jeśli ten limit zostanie osiągnięty i utrzymany przez pewien czas, hard fork zostanie wdrożony.

Nadal istnieją poważne obawy dotyczące Bitcoin Unlimited. Niektórzy członkowie społeczności wyrazili obawy dotyczące możliwości pęknięcia łańcucha w ramach łańcucha bloków Bitcoin Unlimited i dotyczy centralizacja.

Udany twardy widelec

W tym scenariuszu Bitcoin Unlimited został pomyślnie wdrożony, co oznacza, że ​​wszyscy przechodzą na nowy łańcuch bloków, a stary jest całkowicie porzucony. W takim przypadku Bitcoin Unlimted stałby się Bitcoinem, a stary Bitcoin przestałby istnieć.

Nieudany twardy widelec

Tutaj Bitcoin Unlimited rozwidliłby Bitcoin tylko po to, by zostać całkowicie porzuconym. Nikt nie przeniósłby się na nowy blockchain (akceptowałby bloki z nowymi zasadami), a stary łańcuch bloków Bitcoin byłby nadal aktywny i pracował nad nim.

Podział Blockchain

Naszym zdaniem jest to najbardziej prawdopodobny wynik w przypadku hard forka. Ponieważ Bitcoin ma zwolenników po obu stronach, Core i Unlimited, ludzie będą trzymać się swoich przekonań i wspierać protokół, który lubią najbardziej. Skutkuje to wspomnianym wcześniej podziałem sieci, w którym dwa łańcuchy bloków, Bitcoin i Bitcoin Unlimited, nadal są aktywne i nad którymi pracują. Tak właśnie stało się w 2016 roku z Ethereum i Ethereum Classic.

W takim przypadku giełdy wymieni Bitcoin Unlimited jako alternatywną kryptowalutę i zachowają stary łańcuch bloków Bitcoin jako Bitcoin. Posiadacze bitcoinów mieliby wtedy monety na obu łańcuchach bloków (tak jak ETH / ETC), ponieważ oba łańcuchy bloków mają dokładnie tę samą historię, transakcje, salda itd., aż do momentu rozwidlenia. Jest prawdopodobne, że giełdy będą kredytować użytkowników tokenami BU, jeśli nastąpi podział łańcucha

Jednak ten scenariusz jest nieco kłopotliwy, ponieważ oznaczałby, że moc mieszania, węzły i usługi zostałyby rozdzielone. Powiedzmy, że połowa górników przechodzi na Bitcoin Unlimited. W tym przypadku oba łańcuchy bloków będą miały połowę mocy obliczeniowej, jaką posiadał Bitcoin, co oznacza, że ​​oba łańcuchy bloków nie są bezpieczne, jak byłaby to ujednolicona sieć Bitcoin..

W tym wyniku możliwe jest, że łańcuch blokowy Bitcoin aktywowałby SegWit, co byłoby teraz znacznie łatwiejsze, ponieważ wszyscy zwolennicy Bitcoin Unlimited byliby na nowym blockchainie i nie głosowaliby na starym..

8 MB bloków zostaje zatwierdzonych

Wydaje się, że jest to mniej prawdopodobny wynik, ponieważ ta propozycja jest tą, która ma mniej wsparcia. Zwiększenie rozmiaru bloku do 8 MB (lub dowolnej liczby powyżej 1 MB) oznaczałoby hard fork. Tak więc te same scenariusze pokazane w Bitcoin Unlimited mogą dotyczyć bloków 8 MB. Jednak rozłam w łańcuchu bloków wydaje się mniej prawdopodobny, ponieważ wielu zwolenników SegWit poparłoby również większy rozmiar bloku (ale nie konsensus wschodzący zaproponowany przez BU). Tak więc nadal mogliśmy zobaczyć udany hard fork, nieudany lub split blockchain.

Wniosek

Cokolwiek wydarzy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, Bitcoin jest zdecydowanie w punkcie zwrotnym. Wniosek z debaty na temat skalowania to taki, który może spowodować lub złamać Bitcoin, dlatego prosimy wszystkich o przyjrzenie się możliwym wynikom i rozważenie możliwości. Jeśli jesteś górnikiem, pamiętaj, aby głosować na to, o czym Twoim zdaniem powinien być Bitcoin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me