Tokeny bezpieczeństwa są powszechnie uważane za jedną z najbardziej obiecujących aplikacji technologii blockchain. W przeciwieństwie do większości wcześniejszych kryptowalut, tokeny bezpieczeństwa są projektowane od podstaw, aby były zgodne z istniejącymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych. Dlatego oczekuje się, że tokeny bezpieczeństwa wypełnią lukę między technologią blockchain a tradycyjnymi rynkami finansowymi.

W obszernym przewodniku CryptoCompare dotyczącym tokenów bezpieczeństwa omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o tym nowym i ekscytującym typie tokena. Część 1 tego przewodnika skupi się na podstawach, zaczynając od podstawowego wyjaśnienia, po czym następuje zabezpieczenie, po czym jest token bezpieczeństwa. Następnie omówimy, w jaki sposób tokeny bezpieczeństwa są zasadniczo kolejną ewolucją tradycyjnego modelu ICO, zanim omówimy, które kryptowaluty mogą być uważane za papiery wartościowe przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i inne organy regulacyjne..

Co to jest zabezpieczenie?

Pierwszym krokiem do zrozumienia tokenów zabezpieczających jest wiedza, czym są zabezpieczenia. W tradycyjnych finansach zabezpieczenie jest zdefiniowane jako zbywalny instrument finansowy, który ma jakąś formę wartości pieniężnej. Papiery wartościowe są generalnie emitowane przez firmę lub rząd w celu pozyskania kapitału – i kupowane przez inwestorów pragnących osiągnąć zysk.

Tradycyjne papiery wartościowe można ogólnie podzielić na dwie kategorie:

  • Akcje zwykłe reprezentują udziały własnościowe w firmie (np. akcje). Posiadanie kapitałowego papieru wartościowego zwykle nie uprawnia posiadacza do regularnych płatności; posiadacze mogą jednak nadal czerpać zyski z papierów wartościowych w postaci zysków kapitałowych lub handlu na giełdzie wtórnej. Ponadto udziałowe papiery wartościowe zwykle dają swoim właścicielom prawa głosu – dając im częściowy wpływ na sposób prowadzenia firmy na podstawie liczby posiadanych akcji.
  • Dłużne papiery wartościowe reprezentują pieniądze, które muszą zostać zwrócone. Typowym przykładem dłużnego papieru wartościowego jest obligacja rządowa lub korporacyjna. Tego rodzaju papiery wartościowe zwykle uprawniają ich posiadaczy do regularnych spłat odsetek, a także ewentualnej wpłaty kapitału zakładowego. Jednak dłużne papiery wartościowe nie dają prawa głosu, chyba że zostało to wyraźnie określone.  

Kluczową cechą papierów wartościowych jest to, że można nimi łatwo handlować. Inwestor, który kupuje udziały w spółce, ma możliwość wymiany tych udziałów z innymi inwestorami w dowolnym momencie (z pewnymi ograniczeniami w zależności od sposobu zarejestrowania papieru wartościowego). To sprawia, że ​​papiery wartościowe są atrakcyjne jako instrumenty finansowe, ponieważ pozwalają inwestorom zachować wystarczającą płynność.

Inną ważną cechą papierów wartościowych jest to, że muszą one być zgodne z określonymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, określonymi przez określone agencje rządowe. W Stanach Zjednoczonych właściwą agencją rządową jest Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która została utworzona na mocy ustawy o giełdzie papierów wartościowych z 1934 r. SEC jest odpowiedzialna za egzekwowanie przepisów dotyczących papierów wartościowych i regulację branży papierów wartościowych (w tym organizacji emitujących i różne rynki, na których przedmiotem obrotu są papiery wartościowe).

Co to są tokeny bezpieczeństwa?

Jak nazwa sugeruje, token bezpieczeństwa to tokenizowane zabezpieczenie, najprawdopodobniej oparte na łańcuchu bloków. Tokeny zabezpieczające mogą być używane do reprezentowania wielu różnych rodzajów tradycyjnych aktywów, w tym zapasów, towarów, długów i nieruchomości. Anthony Pompliano, założyciel i partner Morgan Creek Digital Assets, trafnie opisuje tokeny bezpieczeństwa jako „przecięcie aktywów cyfrowych (tokenów) z tradycyjnymi produktami finansowymi – nowa technologia ulepszająca stare rzeczy”.

Tokeny bezpieczeństwa można również traktować jako kolejną ewolucję finansowania społecznościowego opartego na blockchain

Jeśli śledzisz branżę kryptowalut przez dłuższy czas, prawdopodobnie znasz początkowe oferty monet (ICO), które umożliwiają programistom blockchain pozyskiwanie funduszy na przyszłe projekty poprzez sprzedaż tokenów cyfrowych. W szczytowym okresie boomu ICO wiele zrobiono o tym, jak ICO były przyszłością finansowania społecznościowego i jak ICO miały zastąpić wcześniejsze mechanizmy finansowania, takie jak pierwsze oferty publiczne (IPO).

Rzeczywiście, duża część atrakcyjności ICO dla programistów polegała na tym, że mogli pozyskiwać kapitał na swoje projekty bez konieczności przechodzenia przez standardowe przeszkody regulacyjne wymagane, aby stać się spółką notowaną na giełdzie. Wiele ICO podjęło wyraźne próby uniknięcia sklasyfikowania ich jako papierów wartościowych, najczęściej poprzez wyraźne stwierdzenie, że posiadanie tokena nie jest równoznaczne z udziałem własnościowym w firmie emitującej. W związku z tym programiści ICO uważali, że nie są zobowiązani do dawania inwestorom części zysków – ani do odpowiadania im w jakikolwiek sposób.

To prowadzi nas do ważnego pytania…

Czy ICOs Security Tokens?

Pomimo twierdzeń deweloperów ICO, że nie sprzedają papierów wartościowych, przewodniczący SEC Jay Clayton wielokrotnie wskazywał, że każdy token, który pozyskał fundusze za pośrednictwem ICO, jest w rzeczywistości zabezpieczeniem w oczach SEC. Oznacza to, że każda ICO działająca w Stanach Zjednoczonych musi zarejestrować się w SEC i przestrzegać przepisów dotyczących papierów wartościowych. ICO, które tego nie zrobią, będą zmuszone do zapłacenia kar lub zostaną całkowicie zamknięte

„Token, zasób cyfrowy, za który daję ci pieniądze, a ty wyruszasz i rozpoczynasz jakieś przedsięwzięcie… aw zamian za danie ci moich pieniędzy, mówisz: Wiesz co? Mam zamiar zwrócić ci pieniądze lub możesz uzyskać zwrot na rynku wtórnym, sprzedając komuś swój token, to jest papier wartościowy i my to regulujemy ”, Clayton powiedziany w czerwcu. „Regulujemy sprzedaż tego papieru wartościowego i regulujemy obrót tym papierem wartościowym. To nasza praca i robimy to od dawna ”

Mimo to wielu programistów ICO protestowało przeciwko klasyfikowaniu ich jako papierów wartościowych, argumentując, że ich tokeny nie są tokenami zabezpieczającymi, ale tokenami użytkowymi – które są szeroko definiowane jako aktywa cyfrowe, które dają posiadaczowi dostęp do produktu lub usługi. Na przykład tokeny OMG OmiseGO służą do uzyskiwania dostępu do sieci OmiseGO. W ten sposób tokeny OMG oferują więcej użyteczności niż tradycyjne zabezpieczenia, ponieważ tradycyjne zabezpieczenia nie mają innego zastosowania niż inwestycja spekulacyjna.

Przynajmniej na razie Charman Clayton wydaje się nieprzekonany, głównie z powodu czegoś, co nazywa się testem Howey’ego.

Test Howey

Podstawowym narzędziem używanym przez SEC do określenia, czy dany składnik aktywów jest papierem wartościowym, czy też nie, jest test Howey. Krótko mówiąc, test Howey stwierdza, że ​​transakcja stanowi kontrakt inwestycyjny (lub papier wartościowy), jeżeli "osoba inwestuje swoje pieniądze we wspólne przedsiębiorstwo i oczekuje zysków wyłącznie dzięki wysiłkom promotora lub osoby trzeciej."

Inwestorzy ICO wyraźnie inwestują we wspólne przedsięwzięcie (w które inwestują również inni ludzie) i oczekują zysków wyłącznie dzięki wysiłkom deweloperów ICO. W ten sposób ICO bardzo przypominają papiery wartościowe, pomimo dodatkowej użyteczności, którą zapewnia wiele tokenów ICO.

Praktyczny wpływ tych oświadczeń polegał na odstraszeniu programistów ICO przed oferowaniem sprzedaży tokenów w Stanach Zjednoczonych, a także w kilku innych krajach, w tym w Japonii i Korei Południowej, których organy regulacyjne wydały podobne oświadczenia.  

Czy wszystkie kryptowaluty są uznawane za papiery wartościowe?

Po przeczytaniu tego wszystkiego możesz się martwić, że wszystkie kryptowaluty są uważane za papiery wartościowe przez SEC i inne organy regulacyjne. Kwestia, które kryptowaluty będą uznawane za papiery wartościowe, ma ogromne znaczenie dla branży kryptowalut, ponieważ wszystkie papiery wartościowe muszą być zarejestrowane w SEC i przestrzegać odpowiednich przepisów.

Na szczęście jasne jest, że nie każda kryptowaluta jest zabezpieczeniem. Przewodniczący SEC Clayton, wypowiadając się w tej sprawie, powiedział, że kryptowaluty, które mają służyć jako „zamienniki walut suwerennych”, nie są papierami wartościowymi. Na przykład Bitcoin nie jest zabezpieczeniem, podobnie jak inne monety płatnicze, takie jak Monero i Litecoin.

Wielu podejrzewało, że eter, kryptowaluta sieci Ethereum, może być oznaczony jako zabezpieczenie, szczególnie dlatego, że platforma była finansowana społecznościowo na początku. Jednak oświadczenia złożone przez dyrektora SEC Williama Hinmana sugerować że Ethereum jest na tyle zdecentralizowane, że nie istnieje ani jeden „emitent” eteru, który mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych:

„Jeżeli sieć, w której ma funkcjonować token lub moneta, jest wystarczająco zdecentralizowana – w przypadku gdy nabywcy nie będą już racjonalnie oczekiwać, że osoba lub grupa podejmie niezbędne działania zarządcze lub przedsiębiorcze – aktywa mogą nie stanowić umowy inwestycyjnej … pomijając zbieranie funduszy, które towarzyszyło tworzeniu Ether, w oparciu o moje zrozumienie obecnego stanu Ether, sieci Ethereum i jej zdecentralizowanej struktury, aktualne oferty i sprzedaż Ether nie są transakcjami papierami wartościowymi. ”

Z wypowiedzi Claytona i Hinmana jasno wynika, że ​​nie wszystkie kryptowaluty są papierami wartościowymi, więc możesz odetchnąć z ulgą. Wydaje się, że główne rozważania dotyczą stopnia, w jakim platforma jest zdecentralizowana, czy projekt był finansowany przez ICO oraz czy inwestorzy oczekują zysku ze swojej inwestycji przez handlowy na giełdach. Oświadczenia Hinmana są również zachęcające, ponieważ sugerują, że istnieje potencjalna droga, aby monety, które są obecnie (lub były) papierami wartościowymi, stały się nie-papierami wartościowymi, ponieważ ich sieci stają się naprawdę zdecentralizowane.

Wniosek

Na tym kończy się część 1 naszej dwuczęściowej serii dotyczącej tokenów bezpieczeństwa. Po przeczytaniu tego przewodnika powinieneś mieć dokładne wyobrażenie o tym, czym jest zabezpieczenie, czym jest token bezpieczeństwa, dlaczego tokeny bezpieczeństwa są kolejną ewolucją modelu ICO i jakie kryptowaluty są uważane za papiery wartościowe przez SEC i inne organy regulacyjne.

W części 2 tego przewodnika przyjrzymy się bliżej przepisom, których muszą przestrzegać tokeny bezpieczeństwa, i zbadamy szokującą koncepcję, że więcej regulacji nie może w rzeczywistości być złą rzeczą dla branży kryptowalut. Przeanalizujemy również istniejący krajobraz tokenów bezpieczeństwa i poczynimy pewne prognozy dotyczące tego, czego możemy oczekiwać od tokenów bezpieczeństwa w 2019 r.  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me