Różnica między bazą danych i Blockchain

Czy wiesz, że blockchain i baza danych to dwie różne rzeczy? Pytam o to, ponieważ wielu uważa blockchain za podobny do bazy danych, ale to znacznie więcej.

Oczywiście blockchain jest formą bazy danych, rozproszoną bazą danych. Wiem, że niektórzy z was mogą się zaciekawić, gdy powiem „rozprowadzane” & „Baza danych” razem.

Utrzymajmy tę ciekawość żywą, ponieważ dziś podkreślę różnicę i podobieństwo między bazą danych a łańcuchem bloków.

Co to jest Blockchain?

Blockchain to rozproszona baza danych lub księga.

Jest to technologia DLT lub rozproszonej księgi, której świat nie widział, zanim została nam przedstawiona przez stworzenie Bitcoina przez Satoshi Nakamoto dopiero w 2009 roku.

Podstawową technologią kryjącą się za Bitcoinem jest „łańcuch bloków”.

Na CoinSutra szczegółowo omawialiśmy blockchain w przeszłości: najlepszy przewodnik po zrozumieniu, czym jest „Blockchain” & Jak to działa.

Ale dla niewtajemniczonych ponownie przedstawię krótkie wprowadzenie.

Blockchain to rozproszona księga, której można używać między stronami, które nie ufają sobie nawzajem w zakresie danych.

Dzieje się tak, ponieważ dodanie czegoś do łańcucha bloków wymaga pracy.

Na przykład w przypadku łańcucha blokowego Bitcoin bloki są dodawane do łańcucha co 10 minut przez górników z dowodami kryptograficznymi i znacznikami czasu. Ale nie zapominajmy, że ten proces bardzo spowalnia łańcuchy bloków.

Te kryptograficzne dowody i znaczniki czasu wraz z dowodem pracy zapewniają, że nikt nie może edytować tych danych bez wkładania znacznej ilości pracy. Co więcej, dodanie transakcji ze znacznikiem czasu tworzy niezmienną historię, którą każdy może zweryfikować.

Dzięki łańcuchowi bloków pochodzenie zapisów cyfrowych staje się łatwe i przejrzyste.

Można zobaczyć, kiedy rekord cyfrowy został utworzony (pochodzenie), własność rekordów ze znacznikami czasu i ich obecny status, tak jak w przypadku łańcucha bloków Bitcoin.

W łańcuchu bloków Bitcoin możesz faktycznie zobaczyć pochodzenie konkretnego BTC i ile razy był on przedmiotem transakcji między różnymi adresami i który adres faktycznie posiada ten BTC.

Ten typ rozproszona księga lub baza danych może być bardzo pomocny między stronami, które nie ufają sobie nawzajem, a jednocześnie chcą przeprowadzać między sobą transakcje w sposób uczciwy i niecentralny.

Wreszcie, w architekturze blockchain każdy może zapisywać rekordy cyfrowe w łańcuchu bloków, wkładając znaczną ilość pracy zwanej dowodem pracy, więc nie ma scentralizowanej agencji do pisania na blockchainie.

Co to jest baza danych?

Bazy danych to rodzaj centralnej księgi, w której administrator ma zaufanie do dobrego zarządzania nią.

Oczywiście administrator bazy danych zapewnia uprawnienia do odczytu lub zapisu, w przeciwieństwie do blockchaina, w którym każdy może to zrobić, wykonując znaczną ilość pracy w poprawny sposób.

Ale podobnie jak blockchain, nowoczesne bazy danych mogą przechowywać historię i różne wersje danych, ale do pewnego stopnia przy pomocy scentralizowanej zaufanej jednostki.

A ponieważ mają charakter scentralizowany, ich konserwacja jest łatwa, a ich wydajność wysoka. Ale ma to również wadę polegającą na zaufaniu scentralizowanej jednostce, która w przypadku uszkodzenia może narazić na szwank całe dane, a nawet zmienić własność rekordów cyfrowych.

Nie ma też potrzeby utrzymywania wszystkich poprzednich wersji księgi, ponieważ wszyscy domyślnie ufamy scentralizowanym władzom i powinni działać uczciwie, co w prawdziwym świecie jest dalekie od rzeczywistości.

W takim systemie łatwo jest piratować cyfrowe rekordy, a zatem nie można rozwiązać problemów, takich jak podwójne wydatki.

Wniosek: Blockchain a baza danych

Blockchain Baza danych
Nikt nie jest administratorem ani kierownikiem Bazy danych mają administratorów & scentralizowana kontrola
Każdy może uzyskać dostęp do (publicznego) łańcucha bloków Dostęp do bazy danych mają tylko podmioty z uprawnieniami
Każdy, kto ma odpowiedni dowód pracy, może pisać na blockchain Mogą to robić tylko podmioty uprawnione do odczytu lub zapisu
Blockchainy są powolne Bazy danych są szybkie
Historia rekordów & własność zapisów cyfrowych Brak historii rekordów & własność zapisów cyfrowych

Nie chcę sugerować, że scentralizowane tradycyjne bazy danych są bezużyteczne lub złe. Zamiast tego chcę pokazać, że oba typy ksiąg mogą być używane do różnych celów.

Na przykład wszędzie tam, gdzie potrzebujemy pochodzenia i niezmienności, możemy użyć „łańcucha bloków”. Gdy potrzebujemy wysokiej wydajności i poufności, możemy skorzystać z tradycyjnych baz danych.

Polub ten post? Udostępnij to znajomym!

Oto kilka innych starannie wybranych artykułów, które możesz przeczytać dalej:

  • Najlepsze kryptowaluty oparte na grach do zainwestowania w tym roku
  • Najlepsze portfele do przechowywania tokenów ERC20
  • Kryptowaluta kontrahenta (XCP): wszystko, co musisz wiedzieć
  • Które kryptowaluty są obsługiwane przez portfel Ledger?
  • Co to jest eksplorator bloków / łańcuchów bloków?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me