Wszyscy jesteśmy świadkami tego, jak „blockchain” zmienia świat na dobre. Dla tych, którzy przyszli późno, „blockchain” jest technologią leżącą u podstaw kryptowalut, takich jak Bitcoin, która szturmem podbiła każdą branżę.

Głównym celem tej technologii jest decentralizacja wielu rzeczy, jakie znamy dzisiaj. Zaczęło się od decentralizacji pieniędzy za pomocą Bitcoin, ale teraz idzie do przodu i próbuje zdecentralizować inne aspekty ludzkiego życia.

To również przypomina mi prawo Johnstona, które mówi,

Wszystko, co można zdecentralizować, zostanie zdecentralizowane

I to samo się dzieje! Technologia blockchain jest używana do analizowania każdego zakamarka różnych branż, aby dojść do wniosku, czy jej zastosowanie może ją ulepszyć.

W rezultacie powstają „zdecentralizowane sieci pamięci masowej”, które rzucają wyzwanie status quo gigantycznych firm zajmujących się przechowywaniem w chmurze, takich jak DropBox, OneDrive i Amazon..

Tradycyjnie do przechowywania dużych ilości danych polegaliśmy na scentralizowanych usługach, z których niektóre wspomniałem powyżej. Ale w ten sposób musimy zrezygnować z suwerenności naszych danych i stanąć na czele takich scentralizowanych firm, które mogą wykorzystywać te dane do dowolnego celu, jaki zamierzają.

Również w przypadku takich usług naprawdę nie wiemy, jak odporny jest na włamania ich system serwerów i czy kopiują nasze dane i sprzedają je w innym miejscu.

Jednak wraz z pojawieniem się zdecentralizowanych usług przechowywania danych w chmurze opartych na łańcuchu bloków dni stresu związanego z kradzieżą danych wkrótce miną. Poniżej wymieniono niektóre firmy, które próbują to zrobić.

Najlepsza zdecentralizowana sieć pamięci masowej (DSN)

1. Sia

Zdecentralizowana sieć pamięci masowej Sia

Sia to zdecentralizowane rozwiązanie do przechowywania danych w chmurze peer-to-peer, które ma na celu zmniejszenie kosztów przechowywania w chmurze, a także poprawę bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Gdy zdecydujesz się na przechowywanie danych w łańcuchu blokowym Sia, Sia dzieli, szyfruje i dystrybuuje Twoje dane do różnych węzłów, które mogą później zostać użyte do odzyskania danych na Twoje żądanie tylko dlatego, że posiadasz prywatne klucze szyfrowania.

Sia robi to, tworząc rynek dla hostów i użytkowników za pośrednictwem tokenowej ekonomii Siacoin. Każdy może wynająć dodatkowe miejsce na swoim komputerze do zdecentralizowanej sieci Sia i otrzymać zapłatę w Siacoin. Podobnie każdy użytkownik, który chce korzystać z pamięci masowej Sia, musi zapłacić Siacoins gospodarzowi.

Waluta Siacoin służy do zawierania umów przechowywania plików w łańcuchu blokowym Sia. Gospodarz musi przechowywać pliki przez uzgodniony czas iw uzgodnionym miejscu, a także musi umieścić pewną liczbę Siacoin jako zabezpieczenia. Zabezpieczenie, aby gospodarz mógł zostać ukarany, jeśli nie jest online, gdy użytkownik żąda danych. Później, po wygaśnięciu umowy, płatność zostanie przekazana w formie pliku umowy gospodarzowi w Siacoin.

Jeśli gospodarz straci pliki, nie otrzyma zapłaty, a ich zabezpieczenie również zniknie. Te kontrakty plików w łańcuchu blokowym Sia wymuszają uczciwą grę zarówno po stronie użytkownika, jak i hosta.

  • Przeczytaj także: Kryptowaluta Siacoin (SC): najlepszy przewodnik dla początkujących

Chcę teraz kupić Siacoin

2. Storj

Storj to kolejna rozproszona sieć pamięci masowej oparta na łańcuchu bloków, ale jej podejście i implementacja różnią się od swoich rówieśników.

Ponadto wynajmujesz dodatkowe miejsce na swoim komputerze lub dysku twardym, aby przechowywać dane innych osób i zarabiać tokeny Storj za ilość miejsca, które podałeś do wynajęcia.

Storj tworzy również największą, najtańszą i najbezpieczniejszą usługę w chmurze. Bezpieczeństwo, ponieważ dane są podzielone na części, szyfrowane i dystrybuowane w sieci, a dostęp do nich można uzyskać tylko na żądanie za pomocą kluczy prywatnych.

Ale w przeciwieństwie do Sia, Storj nie tworzy wolnej przestrzeni rynkowej do wypożyczania dodatkowej powierzchni, ponieważ ceny są już ustalone przez firmę.

Ponadto istnienie tokenów Storj jest nieco wątpliwe, ponieważ nie widzę żadnego rzeczywistego przypadku ich użycia, gdy masz alternatywne opcje płatności za zakup usług Storj w BTC.

Szczerze mówiąc, nie uważam ich za poważnego gracza, ponieważ ich płatności za wynajem powierzchni są również potwornie niskie i nie ma możliwości wydobywania tokenów Storj, ponieważ jest to token ERC20.

Z pewnością są jednak lepsze od usług typu Amazon, jeśli spojrzeć na to tylko z punktu widzenia ceny, ale nadal nie mogłem zrozumieć, co się dzieje, gdy gospodarz ucieka lub decyduje się nie wynajmować. Widzę to jako problem, ponieważ nie ma tutaj mechanizmu takiego jak Sia, który mógłby ukarać lub zmusić gospodarza do kontynuowania umowy, ponieważ nie ma zaangażowanych zabezpieczeń.

Chcesz teraz kupić Storj

3. MaidSafe

MaidSafe to skrót od Massive Array of Internet Disks – Secure Access dla każdego.

To ambitny projekt, nad którym trwają już ponad dekady. Jest to pierwsza na świecie autonomiczna sieć danych, można powiedzieć, rodzaj nowego internetu.

A ponieważ jego jedynym celem nie jest dystrybucja i decentralizacja danych, jest czymś więcej niż zdecentralizowaną usługą w chmurze, taką jak Sia czy Storj. Nie trzeba dodawać, że ma element, który można wykorzystać do znacznie bezpiecznego przechowywania w chmurze.

Pamiętaj też, że MaidSafe nie używa blockchain bezpośrednio do decentralizacji i ma zupełnie inny system konsensusu.

Bezpieczna sieć ma klientów i rolników. Rolnicy dbają o dane w sieci, udostępniając swoje zasoby, takie jak przestrzeń dyskowa, moc obliczeniowa i czas pracy. Klienci korzystają z sieci, jak przeglądanie, przesyłanie danych, używanie DApps itp.

Klienci używają Safecoin do przesyłania danych w sieci, które są zepsute, zaszyfrowane i rozpowszechniane w sieci peer-to-peer. Na żądanie dowód zgodności zasobów zostanie wykorzystany w celu odzyskania danych, a także zapłacenia Safecoins rolnikowi, który znalazł je jako pierwszy. Zobacz poniższy obrazek, aby uzyskać więcej informacji.

Uwaga: MaidSafeCoin to token proxy, który został wydany podczas sprzedaży zbiorowej MaidSafe i zostanie zamieniony na Safecoin w stosunku 1: 1 po wydaniu Safecoin. MaidSafeCoin to token wymieniony na blockchainie bitcoin i można go kupić na wielu giełdach.

4. Filecoin

Filecoin jest dość podobny do Siacoin, ponieważ mają swój własny łańcuch bloków, w którym faktycznie wydobywa się kopanie.

Jednocześnie istnieją między nimi znaczne różnice, ponieważ wdrożyły różne rozwiązania, aby rozwiązać ten sam problem.

Filecoin działa również w oparciu o stworzenie darmowego rynku przechowywania danych i wynajmu dodatkowej przestrzeni dyskowej, jeśli ją posiadasz. Ale jest zbudowany na bardzo złożonych i nowych elementach technologicznych, które nie zostały jeszcze dokładnie przetestowane. Nie będę się zagłębiać w wyjaśnianie wszystkich tych elementów technicznych, ale wymienię je dla Twojej wiedzy.

Uwaga: Filecoin to wciąż futurystyczny projekt, który nie został jeszcze uruchomiony. Możesz teraz złożyć wniosek na ich stronie internetowej, aby zostać wczesnym górnikiem, gdy jego rzeczywisty łańcuch blokowy zostanie uruchomiony i kupować jego kontrakty terminowe na różnych giełdach.

Ale to powiedziawszy, naturalnie stawia go za resztą projektów, których możesz teraz użyć do bezpiecznego przechowywania danych.

Chcesz teraz kupić Filecoin Futures

Wniosek: najlepsza zdecentralizowana sieć pamięci masowej

Po zbadaniu i napisaniu na ten temat jedno jest bardzo jasne – jeśli chcesz stworzyć zdecentralizowany internet, musisz najpierw rozwiązać problem centralnego przechowywania danych. Projekt, który będzie w stanie skutecznie rozwiązać ten problem, zwycięży na dłuższą metę. Na krótszą metę wszystkie te projekty są dobrą alternatywą dla przechowywania wrażliwych danych.

Zdecentralizowane przechowywanie jest bez wątpienia przyszłością nowego magazynu w Internecie, ale nie stanie się to z dnia na dzień i powinniśmy spodziewać się wielu przeszkód, zanim faktycznie osiągniemy masową adopcję.

Mimo to istnieją inne projekty, które próbują coś takiego zrobić, ale nie wszystkie są zbyt atrakcyjne. Zagłębiam się również w projekt INXT, aby zrozumieć, w jaki sposób rozwiązują problem scentralizowanej pamięci masowej w celu zbudowania nowego internetu.

To wszystko z mojej strony w tym artykule. Czas usłyszeć od Ciebie: który DSN, czyli zdecentralizowaną sieć pamięci masowej, lubisz? Czy używasz którejś z tych sieci pamięci masowej? Jakie masz dotychczasowe doświadczenia?

Bardzo chciałbym usłyszeć od Ciebie w sekcji komentarzy poniżej.

Zrzeczenie się: Na razie nie inwestuję w żadną z tych monet, ale to może się wkrótce zmienić. Nie traktuj tego artykułu jako porady inwestycyjnej i zawsze DYOR (przeprowadź własne badania).

Oto kilka innych ręcznie wybranych tekstów do dalszej lektury na CoinSutra:

  • Najlepsze książki do przeczytania o łańcuchach bloków i kryptowalutach
  • 5 najlepszych zdecentralizowanych giełd, których możesz teraz użyć do handlu
  • CryptoKitties – wszystko, co musisz wiedzieć
  • Kryptowaluta CIVIC: wszystko, co musisz wiedzieć

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me