Ponieważ Blockchain przenika coraz więcej sfer naszego życia, w tym finansów, bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, Internetu rzeczy i wielu innych, nieuniknione jest, że znajduje się pod baczną uwagą rządów. Nic w tym dziwnego – państwa wolą zachować kontrolę nad każdym aspektem życia swoich obywateli, a zdecentralizowana natura Blockchain wydaje się być sprzeczna z tym pragnieniem.

Najbardziej znanym aspektem Blockchain jest oczywiście moc, jaką daje on kryptowalutom. Niektóre państwa boją się kryptowalut do tego stopnia, że ​​zakazują operacji kryptograficznych, aby chronić swoją niezależność finansową przed rzeczywistymi lub domniemanymi zagrożeniami.

Ale co mogą zrobić rządy? Czy blokowanie kryptowalut jest realnym rozwiązaniem dla paranoicznych reżimów, czy nie? Pozwól nam się dowiedzieć.

Istniejące praktyki dotyczące zakazów kryptowalut

Istnieje wiele krajów, w których używanie kryptowalut jest częściowo lub całkowicie zabronione. Nie jest jednak niemożliwe, aby bawić się kryptowalutą dla obywateli tych krajów. Zarówno Tor, jak i Usługi VPN są dla nich dostępne, co pozwala im ukrywać swoją działalność przed rządem.

Większość stanów, które mają problemy z bitcoinem i innymi walutami, nie zakazała ich całkowicie. Obywatele mogą je kupować i sprzedawać (aby ich monety były postrzegane jako towary wirtualne), nie mogą jednak używać kryptowalut jako instrumentu płatniczego. Dzieje się tak w takich krajach jak Indonezja, Wietnam i kilku innych, zgodnie z a Raport 2018 wydany przez Law Library of Congress.

Są jednak kraje, które w jakikolwiek sposób zakazują swoim obywatelom posługiwania się kryptowalutami. Egipt jest jednym z przykładów takiego kraju, chociaż kwestie religijne są dodawane do tych finansowych, ponieważ korzystanie z kryptowalut jest uważane przez egipskich ustawodawców za nieislamskie.

Wiele krajów określa również, że handel bitcoinami jest niezwykle zmienny i ryzykowny, i sugeruje, że ich obywatele nie angażują się w ten handel.

Najczęściej cytowanym powodem blokowania kryptowalut jest to, że ich użycie, ze względu na ich pseudonimowy charakter, jest trudne do śledzenia. Dlatego też, według byłego indyjskiego ministra finansów i spraw korporacyjnych, Aruna Jaitleya, rząd musiał „podejmie wszelkie środki w celu wyeliminowania wykorzystywania tych kryptowalut w finansowaniu nielegalnej działalności.”

Oczywiście ten sam wątpliwy argument można zastosować przeciwko wielu innym rzeczom, w tym gotówce. Ale oczywiście gotówka jest emitowana przez krajowe instytucje finansowe – w przeciwieństwie do kryptowalut. Te ostatnie mogą zdobyć ludzie bez wiedzy rządu i to właśnie sprawia, że ​​rządy są niespokojne.

Czy jest możliwe lub potrzebne, aby dany kraj faktycznie zakazał kryptowalut??

Jak ustaliliśmy, proste zakazy, nawet w połączeniu z wysokimi grzywnami, tak naprawdę nie ograniczają tego, ponieważ istnieją sposoby na utrzymanie udziału w tajnym handlu kryptowalutami. Jednak bardzo niewielu rządom udało się kiedykolwiek powstrzymać ingerencję z powodu jakichkolwiek trudności. Czy więc kryptowaluty mogą być naprawdę zabronione na jakimś terytorium?

To jest po prostu niemożliwe. Z technologicznego punktu widzenia wszystko, poza zakazem całego Internetu, nie będzie w stanie uniemożliwić obywatelom handlu kryptowalutami z powodu decentralizacji.

Jeśli chodzi o środki prawne, zaostrzenie kar również niewiele pomoże. Zakaz czegokolwiek, na co jest tak duże zapotrzebowanie, jak kryptowaluty, nieuchronnie prowadzi do powstania czarnych rynków dla tego produktu, usługi lub towaru, a ludzie nie są powstrzymywani przez możliwe reperkusje.

Niektórzy ekonomiści tak wyrazili swoją wiarę że jedynym sposobem, aby jakikolwiek rząd zabił kryptowaluty, jest zwiększenie poziomu wolności finansowej jego obywateli. Ten pomysł ma trochę sensu: jeśli motywacja do szukania niezależności finansowej w innym miejscu niż system monetarny swojego kraju zostanie zmniejszona, popyt na bitcoiny prawdopodobnie również spadnie.

Jednak nawet ta proponowana metoda nie stanowi zagrożenia dla górników i handlarzy. Żaden rząd prawdopodobnie nie zapewni swobody dobrowolnego przenoszenia środków, które już zapewniają kryptowaluty. W najmniejszym stopniu nie jest tak z powodu tych samych starych obaw związanych z pseudonimowością: jeśli nie możesz wyśledzić pieniędzy, jak zamierzasz powstrzymać je przed dotarciem do terrorystów? (Chociaż, jak wiemy, niestety terroryści byli w stanie znaleźć finansowanie na długo przed pojawieniem się kryptowalut).

Ponadto nie ma powodu, aby walczyć z kryptowalutami dla rządów. Ponieważ Blockchain jest dziś ogromnym trendem, sensowne jest tylko objęcie go i wyrzucenie z niego korzyści, takich jak napływ inwestycji do krajowego sektora technologicznego, które z pewnością nastąpi, jeśli zaczniesz opracowywać nowe rozwiązania i pomysły związane z kryptowalutami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me