W ciągu ostatnich kilku lat strony takie jak Kickstarter i Indiegogo zrewolucjonizowały świat startupów. Pomysły, które nie były atrakcyjne dla głównego nurtu biznesu, nie tylko rosły, ale kwitły. Finansowanie społecznościowe Blockchain może być kolejnym krokiem w ewolucji startupów, pomagającym w realizacji ważnych i interesujących projektów.

Crowdfunding to doskonały sposób na znalezienie gotówki dla kreatywnych projektów. Wiele małych lub niejasnych projektów wykracza poza zakres tradycyjnych inwestycji. To sprawia, że ​​bardzo trudno jest im zrealizować swoje pomysły. Kickstarter, Indiegogo i inni zmienili to, umożliwiając start-upom bezpośrednie łączenie się z potencjalnymi konsumentami w celu uzyskania finansowania. Działali jako zaufana strona trzecia, aby zatrzymać pieniądze na depozycie, pomagając chronić potencjalnych inwestorów przed oszustwami. Jeśli finansowanie się powiedzie, klienci otrzymają wszystko, co zostało im obiecane w ramach kampanii. Jeśli nie, ich pieniądze zostaną odesłane.

Blockchain Crowdfunding spotyka się z Kickstarter: czy to przyszłość?

Problem z tymi uznanymi firmami finansowania społecznościowego polega na tym, że są one organami scentralizowanymi, pobierającymi wysokie opłaty, a także wpływającymi na projekty. Finansowanie społecznościowe oparte na blockchain ma zmienić zasady gry, ponieważ decentralizuje model finansowania z takich firm jak Kickstarter i inne firmy.

Kickstarter zapewnia usługę, a jej prowadzenie wiąże się z kosztami, więc trudno ich za to winić ładowanie 5% wszystkich otrzymanych środków, z dodatkowymi 3-5% przeznaczonymi na przetwarzanie płatności. Mimo to nadal jest drogi. Dzięki rozproszonej księdze blockchain istnieje możliwość usunięcia tej osoby trzeciej, co pozwoli zaoszczędzić znaczną część kosztów pozyskiwania funduszy.  

Finansowanie społecznościowe Blockchain działa poprzez umożliwienie startupom tworzyć własne waluty cyfrowe i sprzedaj je. Dzięki temu mogą pozyskiwać środki od wczesnych inwestorów, a inwestorzy mają również potencjał do zarabiania pieniędzy, jeśli wartość ich akcji kryptograficznych wzrośnie.

Niektórzy zwolennicy uważają to za bardziej czystą formę finansowania społecznościowego, ponieważ usuwa wszelkich pośredników stojących między sponsorami a startupem. Ma również potencjał, aby wzmocnić nowe platformy blockchain, ponieważ da społeczności blockchain nowy sposób finansowania własnych projektów. Przemawia również do bardziej anarchistycznych entuzjastów blockchain, ponieważ pozwala im uniknąć tradycyjnych metod finansowania.

Jak działa crowdfunding Blockchain?

Jest podobny do Kickstartera, gdzie twórcy publikują swój projekt, a następnie zbierają fundusze od społeczności zainteresowanych ludzi. Różnica polega na tym, że startupy będą mogły stworzyć własną kryptowalutę, aby sprzedawać ją potencjalnym sponsorom. Te tokeny kryptowaluty będą rozliczane i śledzone przez łańcuch bloków, co czyni je niezmiennymi i niemożliwymi do podrobienia. Tokeny reprezentują udziały w projekcie i podobnie jak zwykłe akcje na giełdzie mają potencjał wzrostu wartości. Te inwestycje nazywane są kryptoquity.

OpenLedger firmy CCEDK

OpenLedger to jeden z wielu projektów, które pojawiają się w celu zastosowania technologii blockchain w dziedzinie finansowania społecznościowego. Firma macierzysta, CCEDK, dostrzegł OpenLedger jako nową okazję do dostarczenia czegoś wartościowego swoim użytkownikom. Według Forbes, Platforma OpenLedger ma na celu dostarczanie „nowych, wspaniałych pomysłów i ludzi” inwestorom na całym świecie. OpenLedger działa jako platforma handlowa, na której inwestorzy mogą natychmiast handlować swoim kryptoquity. CCEDK będzie przechowywać pieniądze na rachunku escrow, co umożliwi firmom dostęp do bardzo potrzebnych funduszy, a także zmniejszy ryzyko dla inwestorów.

Kiedy firma chce rozpocząć finansowanie społecznościowe, wyda aktywa Initial Coin Offering OpenLedger (ICOO), które są kryptoquity. Jeśli firma dobrze sobie radzi, tokeny te mogą zyskać na wartości, a także być przedmiotem obrotu na OpenLedger zgodnie z pragnieniami i spekulacjami inwestorów.

Stratis zebrał ponad 100 000 USD dzięki crowdfundingowi Blockchain

Po przeciwnej stronie równania jest Stratis, firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która pracuje nad unikalną platformą programistyczną opartą na łańcuchu bloków, której celem jest skrócenie czasu potrzebnego na tworzenie aplikacji opartych na łańcuchu bloków. Jak możesz sobie wyobrazić, często trudno jest uzyskać finansowanie, pracując z technologią, z której korzysta instytucja.

Stratis zwrócił się do crowdfundingu opartego na blockchain, aby pozyskać tak potrzebne fundusze. Opracowują Platforma pełnego węzła Bitcoin, które posłużą za podstawę ich własnej służby. Szukali funduszy dzięki początkowej ofercie monet (ICO), a tokeny są używane w łańcuchach macierzystych i bocznych sieci. Inwestorzy mogą używać tokenów do płacenia za korzystanie z łańcucha bloków jako usługi lub za funkcję hostingu Dapp.

ICO zaakceptowało tylko Bitcoiny, ale na projekt zebrano ponad 100 000 $. Środki są przechowywane na koncie multisig, ale tylko jeden z trzech kluczy jest w posiadaniu Stratis. Gwarantuje to, że pracownik nie może uciekać z pieniędzmi i chroni inwestorów.

Wniosek

Nie trzeba dodawać, że wraz z nową technologią pojawiają się nowe możliwości. Puszka Pandory była otwarta, a przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me